کشاورزان زلزله‌زده را دریابید

بهار نزدیک است، بسیاری از کشاورزان مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه استقلال مالی خود را از دست داده‌اند و به علت مشکل مالی ناتوان در ادامه زراعت خود هستند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی استان با تلاش کشاورزان خود همواره قطب کشاورزی و دامپروری کشور بوده به نحوی که رتبه نخست برداشت نخود را در کشور دارد، این موضوع وقتی قابل اهمیت است که با تحقیق متوجه شده اکثر زمین‌های استان زیرکشت دیم هستند و از کمترین حمایت در کشت و آبیاری بهره می‌برند.

 ویژگی‌های زیادی در کشاورزی و دامپروری استان وجود دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می توان به وجود ۷۰ واحد کلینیک گیاه پزشکی، عدم محدودیت خاک، وجود مراتع غنی در استان، کارخانجات تولید خوراک دام و طیور، تنوع گیاهی و کشاورزی، اقلیم هفت‌گانه استان و ده‌ها نقطه قوت دیگر اشاره کرد.

با توجه به اینکه استان را در کشاورزی و دامپروری نمونه و حداقل اندکی از  رکود خارج می‌کند و با توجه به هم مرز بودن با استان‌های کشور عراق قابلیت صادرات گوشت را دارد، اما  مرغداری‌های استان نه تنها توان و امکان صادرات را به علت قوانین دست و پا گیر ندارند، بلکه به علت نوسان‌های زیاد این صنعت اکثرا در سوددهی و تولید برای مصرف داخلی هم دچار مشکل هستند.

فقط کافی است با کمی همدلی و همفکری تمام مرغداری‌ها را در یک سامانه جامع قرار داد تا بازار کشور و استان نیز دچار عدم وجود یا فراوانی گوشت مرغ نشده و همه با برنامه تولید را انجام دهند و از بازار چند برابری عراق نیز به راحتی استفاده کنند.

متاسفانه به علت نداشتن مدیریت و نظارت کلا در خصوص کشت و تولید در سطح کشور این کشاورزان هستند که آسیب می‌بینند و گاهی بازار از محصولات آن‌ها چنان اشباع که محصولات قابل فروش نیستند و گاهی برعکس این مورد که همین امر سبب به وجود آمدن دلال‌های شده که به خوبی کنترل بازار را بدست و سود‌های کلانی با کمترین زحمت بدست می‌آورند.

اما، بحث امروز استان فقط عدم استفاده از دانش کشاورزی نیست اکنون استان کرمانشاه درگیر مشکلات بعد از زلزله نیز قرار دارد، چرا مسؤولان امر به فکر این تدبیر نیستند که  خرید نقدی از کشاورزان زلزله انجام دهند؟

این کار سبب می‌شود دست دلال‌ها از منطقه قطع و کشاورز زجردیده با پول دست رنج خود اقدام به ساخت منزل یا رفع مشکلات روزمره خود شود، جهاد کشاورزی استان می‌توانست با رایزنی برای کشاورزان مناطق زلزله‌زده کود یا بزر ارزان یا حتی رایگان  قرار دهد تا  آن‌هایی که به علت مشکل مالی ناتوان در ادامه زراعت خود هستند بتوانند دوباره روی پای خود بایستند. 

ولی تمامی خیران و دلسوزان فکر خود را درگیر احداث مدرسه، کتابخانه و... کرده‌اند و کسی به تابستان فصل آینده توجهی ندارد که بسیاری از کشاورزان استقلال مالی خود را از دست داده‌اند و بهتر نیست به‌جای دادن تسهیلات به مردم کمی هم به فکر باغات این مناطق باشیم؟

بهار نزدیک است و دست خیلی‌ها از سم پاشی درختان کوتاه شده چون وسایل خود را در زلزله از دست داده‌اند و حال با توجه به تورم بازر قادر به خرید از بازار آزاد نیستند، نباید دامپروران استان را فراموش کرد کسانی که بیشتر از هر روز نیازمند کمک هستند، قشری کم‌توقع که در هنگام زلزله و بعد از آن فقط نایلون دریافت کردند که دام‌های آن‌ها زیر باران تلف نشوند.

کار شاید سختی است دادن الوفه و داروی دام و طیور ارزان قیمت به مناطق زلزله‌زده ولی قطعا سودمند و مفید است و نقطه قوت استان همین کشاورزی و دامپروری است که آن هم بسته به دست کشاورزان زحمت کش هنوز از رونق نیفتاده و حرفی برای گفتن دارد.

 استان کرمانشاه در کشت چغندر‌قند جایگاه خوبی در کشور دارد اما با نشستن پای صحبت  کشاورزانش متوجه می‌شویم که اسیر بازار شده‌اند و  تمام فکرشان نه در برداشت محصول بلکه در فروش آن است که بازار مناسبی برای فروش پیدا کنند، بهترین روش برای حل مشکلات کشاورزی همبستگی و توان چند برابر مسؤولان استان است که  اگر نمی‌توانند در استان اشتغال ایجاد کنند حد‌اقل کشاورزان را بدون حمایت رها نکنند.

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار