استانی شدن انتخابات نقش اصحاب قدرت و ثروت را پررنگ می‌کند/ این طرح هزینه‌ها و مشکلات متعددی به همراه خواهد داشت

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد کرمانشاه گفت: با استانی شدن انتخابات، سیاسیون بعضا با غبار آلود کردن فضا موجب سردرگمی مردم خواهند شد و اجازه انتخاب اصلح را به مردم نمی‌دهند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی : رضا آقایی، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد کرمانشاه در خصوص استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: نظام جمهوری اسلامی بر پایه مردم سالاری دینی بنا شده و یکی از اهداف انقلاب اسلامی مشارکت حداکثری مردم در تصمیم گیری‌های کشور است.


وی افزود: مجلس شورای اسلامی یکی از تاثیرگذارترین نهاد‌های کشور است که وظیفه آن قانونگذاری و نظارت بر اجرای صحیح قوانین است که همواره با رای و مشارکت مردم وجهه قانونی پیدا کرده است.

آقایی تاکید کرد: طرح استانی شدن انتخابات مشارکت حداکثری مردم را تحت تاثیر قرار می‌دهد و بعضا موجب اختلافات و شکاف‌های منطقه ای، مذهبی و قومیتی خواهد شد.

وی ادامه داد: اصل انتخاب نمایندگان مجلس باید شایسته سالاری باشد، حال با استانی شدن انتخابات یک فرد نخبه و شایسته در سطح شهرستان چگونه می‌تواند خود را در سطح استان معرفی نماید؟
 
با استانی شدن انتخابات نقش اصحاب قدرت و ثروت پررنگ می‌شود
 
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد کرمانشاه اضافه کرد: هزینه‌های انتخابات استانی بسیار بالاتر از انتخابات در سطح شهرستان‌ها است. یک کاندید قطعا برای تبلیغ در سطح شهرستان هزینه بسیار کمتری را متحمل می‌شود، ولی در سطح استان هزینه بیشتری را متحمل خواهد شد.

وی یادآور شد: نقش اصحاب قدرت و ثروت در انتخابات با استانی شدن آن بسیار پررنگ خواهد شد و بعد از انتخاب شدن نماینده موجب سهم خواهی از آن خواهد شد. سیاسیون بعضا با غبار آلود کردن فضا موجب سردرگمی مردم خواهند شد و اجازه انتخاب اصلح را به مردم نمی‌دهند و انتخابات به سمت رای آوری لیستی خواهد رفت که این امر موجب از بین رفتن استقلال شخصی و سیاسی کاندید‌ها نسبت به جریانات و احزاب خواهد شد و عملا اشخاصی که عضو جریان و حزبی نباشند نمی‌توانند در انتخابات توفیقی را کسب کنند.

آقایی اظهار کرد: با استانی شدن انتخابات، ارتباط نمایندگان منتخب با مردم حوزه‌های انتخابیه به علت گستردگی تا حد چشمگیری کاهش می‌یابد و این موجب آزردگی و سرخوردگی مردم مناطق کم جمعیت به ویژه شهرستان‌ها خواهد شد.
 
استانی شدن انتخابات، هزینه‌ها و مشکلات متعددی به همراه خواهد داشت
 
وی گفت: با توجه به تعدد کاندیدا‌ها در انتخابات استانی، به دور دوم کشیده شدن انتخابات در برخی استان‌ها محتمل است و این امر در سطح یک استان هزینه‌ها و مشکلات متعددی را به همراه دارد.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد کرمانشاه بیان کرد: با استانی شدن انتخابات نقش نظارتی نمایندگان باتوجه به افزایش محدوده جغرافیایی کاهش می‌یابد و موجب بروز تخلفاتی می‌گردد.

وی تصریح کرد: در انتخابات به صورت شهرستانی بعضا تخلفاتی دیده شده که توسط مراجع مربوطه پیگیری گردیده، در صورت بروز تخلف در انتخابات استانی هزینه‌های برخورد با تخلفات به مراتب بیشتر است.

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار