یادداشت تحلیلی:

دورنمای ناکارآمدی اجلاس ورشو

ذهنیت لهستان نسبت به اروپای غربی و تلاش برای انتقام گیری و همچنین ذهنیت منفی و تاریخی لهستان و بخش زیاد اروپای شرقی از روسیه سبب شده تا ترامپ در در یک بازی سازی جدید با انتخاب لهستان ، سه هدف عمده : 1- بزرگ کردن لهستان در مقابل اتحادیه اروپا برای اهداف فرامنطقه ای...


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی : شهرام مهدوی مطلق طی یادداشتی به تحلیل اجلاس صلح و امنیت خاورمیانه در لهستان پرداخته است. در این تحلیل آمده است:

 

اجلاس صلح وامنیت خاورمیانه در لهستان قبل از آنکه بخواهد،به ایران هراسی دامن بزند،ارتباط مستقیمی به سیاست روسیه هراسی واختلاف افکنی آمریکادر شرق و غرب اروپا واجرای آن در اروپای شرقی  دارد.


علاوه بر این لهستان از زمان اجلاس سران نیس در سال 2000 که در زمان ریاست دوره ای فرانسه برگزار شد، اختلافاتش با اتحادیه اروپا و با کشورهای اصلی آن به دلیل زیاده خواهی های ورشو بالا گرفت به خصوص بر سر تعداد نمایندگان آن در پارلمان اروپایی. که بعدا به دلیل موضع منسجم و یکدست آلمان، فرانسه،‌ ایتالیا و کشورهای کوچکتر و با استفاده از بازوی اجرایی کمیسیون اروپا و جنبه های اقتصادی مالی مثل صندوق های عمرانی و مالی اتحادیه اروپا،‌ لهستان سر جایش نشانده شد تا من بعد بیشتر از حد و اندازه خود حرف نزند.


این ذهنیت لهستان نسبت به اروپای غربی و تلاش برای انتقام گیری و همچنین ذهنیت منفی و تاریخی لهستان و بخش زیاد اروپای شرقی  از روسیه  سبب شده تا ترامپ در  در یک بازی سازی جدید با انتخاب لهستان ، سه هدف عمده :

۱_ توطئه علیه ایران در اروپای شرقی و همسایگانش در غرب آسیا و حتی اختلاف بین ایران و روسیه و ترکیه در دعوتنامه ها ۲_ تشدید روسیه هراسی در لهستانی که دقیقا به همین دلیل(ترس از روسیه) به دامن آمریکا افتاده است ۳_ بزرگ کردن لهستان  در مقابل اتحادیه اروپا برای اهداف فرامنطقه ای و وادار کردن این کشور به اتخاذ مواضع در برابر اتحادیه اروپا خصوصا در مسئله ای مثل برجام و(آنچه که لهستان هم به آن بی رغبت نیست) را هم زمان نشانه گیری نماید.


از طرف دیگر  دولت راستگرای پوپولیستی لهستان نیاز به حمایت آمریکا برای بزرگ شدن داره و این اجلاس دقیقا در چنین لحظه هایی از زمان و مکان و نوعی ماهی گرفتن از آب گل آلود در شرایط جدید بین المللی  توسط آمریکا محسوب می شود.


دورنمای این اجلاس خصوصا با عدم دعوت از ایران به عنوان یکی از تاثیرگذارترین بازیگران منطقه ای و به احتمال بسیار زیاد ،شرکت هرکدام از کشورهای منطقه در این اجلاس به زعم خودشان نه با اهداف پیش بینی شده ی آمریکا و یا عدم شرکت بازیگران مهم منطقه ای و بین المللی یا شرکت در سطح پایین و ... نشان می دهد این اجلاس اگرچه ممکن است با تبلیغات گسترده  آمریکا در امپراطوری رسانه ای اش همراه باشد ،اما بنا به تحلیل کارشناسان روابط بین الملل بسیار ساده انگارانه ،فاقد وجاهت بین المللی و ناکارآمد خواهد بود.


ناگفته پیداست که عدم همگرایی در صدور  بیانیه پایانی نشست و خصوصا اگر جنبه های ضد ایرانی آن زیاد باشد،رنگ و بوی نوعی ائتلاف جدید نظامی در منطقه  از طریق این نشست ،اعمال یکجانبه گرایی از طرف آمریکا، استقبال سرد اروپای غربی و بازیگران نظام بین الملل ،عدم استقبال کشورهای منطقه و ...مصداق هایی از دورنمای ناکارآمدی این نشست خواهد بود .


شهرام مهدوی مطلق


 انتهای پیام/

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار