دبیر شورای تبیین دانشجویی کرمانشاه:

طرح استانی شدن انتخابات لابی قدرت را رشد می‌دهد

دبیر شورای تبیین دانشجویی استان کرمانشاه گفت: هدف از این انقلاب محرومیت‌زدایی است، اما با استانی شدن انتخابات لابی قدرت در استان‌ها افزایش می‌یابد و مناطق محروم همچنان در محرومیت باقی می‌مانند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی :استانی شدن انتخابات که به شکل تعیین حدود جدید حوزه‌های انتخابیه است، می‌تواند دخالت نماینده در امور محلی را حداقل از سطح شهرستان‌ها و شهرهای کوچک، حوزه‌های انتخابیه فعلی به سطح استان، تغییر دهد و تا حدود زیادی رافع مشکل پیش گفته باشد.

 

براساس این گزارش، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی پارلمان درخواست یک فوریت طرح استانی شدن حوزه‌های انتخابیه انتخابات مجلس شورای اسلامی را به تصویب رساندند و در مقدمه (دلایل توجیهی) این طرح که به امضای 169 نفر از نمایندگان رسید.

 

استانی شدن انتخابات مجلس خواسته‌ها را از سطح شهرستانی‌ها به استانی منتقل و کاندیداهای انتخابات مجلس، برای احراز نمایندگی، حداقل 10 درصد رأی از حوزه انتخابیه فرعی و بیشترین رأی از استان مربوطه را کسب در واقع طرح‌ها نباید به کاهش مشارکت مردم در انتخابات منجر شود.

 

دبیر شورای تبیین دانشجویی استان کرمانشاه در این خصوص، اظهار داشت: نگاه ما به طرح استانی شدن انتخابات نگاهی سراسری است و دغدغه یکسری از نمایندگانی که محدود به حوزه انتخابی خود هستندو با تحقق این امر رشدی خواهند داشت.

 

احسان رادمهر ادامه داد: در صورتی که این اتفاق بیافتد یک جو قدرت در سطح استان ایجاد می‌شود و افرادی که در محدوده استانی بخواهند تبلیغات انجام دهند مسلما نیاز به سرمایه‌های هنگفتی دارند.

 

وی تاکید کرد: اصلی‌ترین دغدغه بحث شفاف نبودن تبلیغات است و زمانی که تبلیغات شروع پس زمینه‌های این هزینه‌ها مشخص نمی‌شود که از کجا آمده و چگونه آمده است این کاندیدها قطعا نیاز دارند لابی‌های پشت‌پرده‌ایی را انجام دهند که به خالص و پاک بودن آن نماینده آسیب می‌زند.

 

این مسؤول با اشاره به تعیین کننده‌های اصلی انتخابات، گفت: تعیین کننده اصلی احزاب استان هستند و این سبب می‌شود نماینده‌های شهرستان در این بین نتوانند رشد کنند، این احزاب از بین نخبه‌های برتر استان کاندیدها را انتخاب می‌کنند، این امر موجب می‌شود به مسائل شهرستان کمتر پرداخته و عملا شهرستان‌ها در اقلیت قرار می‌گیرند

 

رادمهر گفت: ناگفته نماند نکات مثبت و منفی بیش از حدی دارد و درخواست ما این است که بیشتر روی طرح  کار شود و یک فرصت زمانی 2ماهه در اختیار دانشگاه‌ها و نخبه‌ها قرار داده شود تا با تحقیق و بازنگری نظرات خود را مطرح کنند.

 

دبیر شورای تبیین دانشجویی استان کرمانشاه تصریح کرد: هدف این انقلاب محرومیت‌زدایی است، اما این کار لابی قدرت را در استان خواهد داشت و مناطق محروم همچنان در محرومیت باقی مانده و عدم نماینده از سمت این مناطق خود نکته منفی بارز این طرح خواهد بود.

 

وی در پایان افزود: بحث در لغو کردن طرح نیست بلکه صحبت ما فرصت 2ماهه‌ایی است که مجلس در اختیار تفکرات استان‌ها قرار دهند و جامعه آماری این طرح کل کشور و بازنگری و تحقیق توسط کل کشور صورت گیرد.

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار