در میزگرد دانشجویی 9 دی اردبیل مطرح شد

خط فرهنگی خالی است/ هرشهروند ایرانی یک مختار زمان

انگیزه‌های مقدس، رشادت‌های دین‌مدارانه و گذشتن از جان و آبرو برای عاشورا و امام حسین(ع) و نظام اسلامی سبب شد 9 دی‌ماه هم جزو ایام الله شود.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی انقلاب اسلامی و ملت ایران در سال 88 با فتنه آمریکایی، صهیونیستی و انگلیسی روبه‌رو شد فتنه‌ای که هدفش گمراه کردن مردم و قرار دادن آنان در برابر نظام اسلامی بود که البته مردم با خلق حماسه 9 دی در سال 88 آتش این فتنه را خاموش و و با صدای رسا اعلام کردند که اگر فتنه‌گران در مقابل دین آنها بایستند اینان نیز در برابر تمام دنیای آنها خواهند ایستاد.

انگیزه‌های مقدس، رشادت‌های دین‌مدارانه و گذشتن از جان و آبرو برای عاشورا و امام حسین(ع) و نظام اسلامی سبب شد 9 دی‌ماه هم جزو ایام الله شود.

به نظر می‌رسد هرچه از زمان وقوع این حماسه باشکوه می‌گذرد بازخوانی آن ضرورتی مضاعف می‌یابد، چراکه عده‌ای از حامیان فتنه 88 و یا ساکتین بی‌بصیرت می‌خواهند فتنه 88 وحماسه 9 دی را از متن به حاشیه رانده  و این حماسه بزرگ ملت به یک حادثه انتخاباتی تقلیل یابد تا به زعم خویش آن فتنه‌گری‌ها و جسارت‌ها و خیانت‌ها مشمول مرور زمان شده و در نهایت به ورطه نسیان بیفتد.

 پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما، در میزگردی  با حضور سه دانشجوی فعال دانشگاه های اردبیل به بازخوانی و واکاوی عوامل فتنه ،پیامدها و عبرت هایی که می توان از فتنه سال88 و حماسه 9دی گرفت، پرداخته است.

http://sabalanema.ir/sites/default/files/styles/large/public/fullimages/1397/10/08/DSC05848.JPG

در این میزگردمحمد رضا امانی دانشجوی (رشته مهندسی مکانیک دانش آموخته طرح ولایت، چمران، دیالمه و عضو بسیج دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی )، احمد پرنیان (دانشجوی ارشد سنجش از راه دور دانشگاه محقق اردبیلی عضو بسیج دانشجویی اردبیل) و خلیلی نیا دانشجوی (رشته شیمی دارویی و دبیر قرارگاه احمدی روشن )  شرکت کردند.

میزگرد جنبش مردمی 9 دی چگونه رخ داد؟

محمد رضا امانی: 9 دی مناسبت حزبی نیست در حقیقت یوم الله ملی است؛ در 9 دی حامیان یک نامزد به خیابان نیامدند بلکه مردمی در عین  مطالبه گری و پایبندی به قانون ملی با ذائقه های سیاسی و فکری متفاوت به خیابان آمدند.

در 9 دی مردم راه را از فتنه گران جدا کردند چراکه دیدند فتنه گرها از حقوق نامزد انتخاباتی پا را فراتر گذاشته اند و در مرحله براندازی و عقده گشایی هستند؛ مردم دیدند که برخی ها به اسم مردم  با هتک حرمت به قانون اساسی، جایگاه ولی فقیه و عاشورای حسینی، به منافع و امنیت ملی و وحدت مردم خدشه زدند.

 در 9دی مردم با چنگ و دندان نیشخندِ دشمن به ایران اسلامی از فتنه 88 را به خوبی می دیدند و تلاش آنها برای حمایت از فتنه گران اعم از تحمیل تحریم،  فشارهای بی سابقه و بی تفاوتی و بی خیالی نسبت به فتنه گر و اصرار به طی مسیر خائنانه فتنه؛  مردم این کارهارا  نتوانستند قبول کنند فلذا  مردم برای  احقاق حق خود به خیابانها آمدند واعتراض خود را نسبت به فتنه و نامزدها اعلام کردند.  

در واقع در 9 دی مردم جایگاه سیاسی خود را کنار گداشتند و حول محور منافع ملی و قانون اساسی و بیرق امام حسین جمع شدند و خروش پر شور و بی سابقه  داشتند و به فتنه گران اعلام کردند که حنای آنها پیش ملت ایران رنگی ندارد.

 ضرورت شناخت عمق فتنه

خلیلی نیا:  از زمان حضرت یونس حملات دشمن علیه جبهه حق وجود  داشته و دارد  بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران نیز چند فتنه اتفاق افتاد به خصوص فتنه 88 که ابعاد مختلفی داشت و باید از آن عبرت گرفت.

http://sabalanema.ir/sites/default/files/styles/large/public/fullimages/1397/10/08/DSC05845.JPG

دشمن معتقد است برای اینکه فتنه در جامعه ای تاثیر بگذارد باید دو گروه مردم و افراد خاص را همراه خود سازد؛ در فتنه 88 دشمن توانست گروه افراد خاص که متشکل از مسئولین و نخبگان بود را با خود همراه کند؛همچنین در فتنه 88 دشمن توانست بخشی از مردم را با القا این موضوع که در انتخابات  تقلب رخ داده با خود همراه کرد، اما وقتی مردم در عاشورای حسینی دیدند که این فتنه گران رفتارهای هنجار شکنانه دارند و بیرق امام حسین(ع) را آتش می زنند، پی به به این القائات دروغین آنها بردند و در نهم دی ماه همه به صحنه آمدند و اجتماع عظیمی را شکل دادند که این اجتماع تمام برنامه ریزی های دشمنان را به هم ریخت.

ریشه فتنه را در 30 سال پیش باید جستجو کرد و  آنچه که فتنه 88 را ناکام گذاشت

احمد پرنیان: وقتی  فتنه ای در کشور رخ می دهد اعم از فتنه78 یا فتنه 88 همان طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند  این رخداد حاصل برنامه ریزی چندین ساله حتی30ساله دشمنان در خارج از کشور است.

 در فتنه 88 وقتی با حوادث رخ داده در عاشورای حسینی به مردم ثابت شد که سخنان حضرت آقا دقیق است  و دشمنان قصد فریب مردم را دارند، مردم هم برای اثبات پایبندی خود به انقلاب در 9 دی به میدان آمدند .

 9 دی موید این مطلب است که با حضور  به موقع مردم در صحنه می شود همه فتنه را زیر و رو کنند حتی در زمین دشمن هم نتیجه را به نحو خود تغییر داد و توطئه  فتنه گران را ناکام گذاشت.

نقش رسانه ها در فتنه 88  چه بود و رسانه های داخلی در این مقطع زمانی چه کردند؟

احمد پرنیان: هر شبکه خارجی اعم از شبکه های ماهواره ای یا شبکه های اجتماعی چون تلگرام، فیسبوک، اینستاگرام هر کدام به منزله یک فرمانده دشمن در خاک کشور است که تمام خط دهی ها را برعهده دارد وبه ویژه نقش ویژه ای درجهت دهی به جوانان داخل کشوری دارد که با جرقه ای منتظر تخلیه شور جوانی هستند؛ در واقع  رسانه ها فرماندهان جنگ هستند.

محمد رضا امانی:  گریزی به وقایع تاریخی نشان می دهد که زمانی روس ها 20 سال تلاش کردند تا بی دینی را در ترویج دهند اما وقتی چراغی روشن شد همه صلوات سر دادند اما در فتنه 88 رسانه ها تاثیر 95 درصدی داشتند رسانه های غربی عهده دار هدایت مردم بودند اما وقتی مردم دیدند که این رسانه ها رفته رفته امنیت کشور را  که به شکرانه انقلاب ایجاد شده، خدشه دار میکنند و کشور را به سوی آشوب می برند ، خود به این آگاهی رسیدند که این رسانه دیگر به درد ما نمی خورد و مخاطبان این رسانه ریزش کردند؛ هرچند ممکن  است هنوز هم این رسانه ها مخاطبانی داشته باشند اما این مخاطبان همان هایی هستند که  سوای بهانه های انتخاباتی به خیابانها آمدند و باعث شدند که یک حرکت در قالب اعتراض تبدیل به فتنه شود؛ اینها آشوبگرانی بودند که تاثیر 100درصدی از بی‌بی‎سی  می گیرند.

 رسانه‎های معاندی که جوانان را تحریک به آشوب و اغتشاش می کردند هم اینک چه روندی را در پیش گرفته اند؟

خلیلی نیا: متاسفانه جمهوری اسلامی ایران رسانه قوی ندارد، ما در تولید محتوا ضعف داریم ما نه سیاست و نه اقتصاد قوی داریم که روی رسانه ها سرمایه گذاری کنیم؛این در حالیست که الان جنگ بر سر خوانش ها است.

 خبرهای کنونی رسانه های ما یا از روی اخبار شبکه ماهوارهای دیگر کپی شده و یا پوشش اخبار رخ داده است در حالی باید رسانه های ما باشند که تولید محتوا بکنند و سایر رسانه ها از روی  اقدام به انتشار خبر کنند؛این ضعفی است که دشمن  دارد از آن سوء استفاده می کند و بایدهرچه زودتر رفع شود.