حجت الاسلام کاشفی:

9دی نشان دهنده وجود یک سرمایه اجتماعی راهبردی است

مسئول نمایندگی ولی فقیه در بسیج دانشجویی استان کرمان: آنچه که در 9 دی اتفاق افتاد یک حادثه تصادفی نبود بلکه حاکی از وجود یک سرمایه اجتماعی راهبردی است که در برهه های حساس وارد صحنه شده و از نظام و انقلاب در مقابل تهدیدات دفاع نموده است.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی / حجت الاسلام کاشفی مسئول نمایندگی ولی فقیه در بسیج دانشجویی استان کرمان طی یادداشتی دلایل اهمیت حماسه نهم دی ماه 88 را برشمرد.

متن این یادداشت به این شرح است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

حضور میلیونی و زمان شناسانه مردم مسلمان ایران در 9 دی سال 1388 که در طول سه دهه تاریخ انقلاب بی‌نظیر بود، برای همیشه خود را به عنوان حماسه‌ای ماندگار در تاریخ کشورمان به ثبت رساند.

آنچه که در 9 دی اتفاق افتاد یک حادثه تصادفی نبود بلکه حاکی از وجود یک سرمایه اجتماعی راهبردی است که در برهه های حساس وارد صحنه شده و از نظام و انقلاب در مقابل تهدیدات دفاع نموده است.

این سرمایه اجتماعی راهبردی در بزنگاههای تاریخی وارد میدان شده که نمونه های آن در تاریخ انقلاب اسلامی قابل بررسی می باشد.

فتنه سال 88 به عنوان یکی از تهدیدات و بزنگاهای تاریخی است که با حضور مردم تبدیل به نقطه عطف در تاریخ انقلاب شد.  

مهم ترین بزنگاههایی که سرمایه اجتماعی انقلاب اسلامی با حضور خود آنها را مدیریت نموده است عبارتند از:

- فتنه جدایی طلبان و مقابله مردم با فتنه 

- جنگ تحمیلی و دفاع مقدس مردم ایران 

- فتنه سال 78  و حماسه 23 تیرماه

- فتنه سال 88 و حماسه آفرینی مردم در نهم دی ماه 

فتنه 88 به دلیل هماهنگی اپوزیسیون خارج نشین، سلطنت طلب ها، منافقین، و سایر گروههای معاند با کشورهای غربی و بخصوص آمریکا و انگلیس و کشورهای مرتجع منطقه از یک سو و به صف شدن مهره ها و سرسپرده های داخلی به دشمن از سوی دیگر، این توطئه را تبدیل به پیچیده ترین توطئه و جنگ احزاب دشمنان علیه انقلاب اسلامی و ملت ایران نمود.

هماهنگی و تقسیم کار در اجرای مراحل فتنه نشان می داد که مرکز عملیات مشترکی در بین دشمنان برای مقابله با نظام شکل گرفته است.  در حقیقت دشمنان تصور می کردند که با گذشت بیش از سه دهه از انقلاب اسلامی،‌ نظام سرمایه اجتماعی خود را از دست داده است و می توان آن را ساقط نمود.

اما این بار نیز مانند سایر بزنگاه های انقلاب ، مردم به خوبی نقش خود را شناخته، و پس از هتک حرمت آشوبگران در روز عاشورا، به خروش آمده و طومار فتنه 88 را با حضور تاریخی خود در 9 دی ماه در هم پیچیدند تا رویای انقلاب رنگی در ایران به بدترین شکل برای دشمنان تعبیر گردد.

اگر چه  فتنه 88 یکی از پیچیده ترین توطئه دشمن از ابتدای انقلاب محسوب می شود، در مقابل آن حماسه 9 دی را نیز باید به عنوان بزرگ ترین حرکت بصیرتی مردم ایران به حساب آورد که بدون برنامه ریزی قبلی ، چنان حضوری را در تاریخ ثبت کردند که ثابت کرد سرمایه اجتماعی انقلاب اسلامی ایران حاصل پیوند ناگسستنی مردم ایران با انقلاب اسلامی است.

این حماسه دارای ویژگی ها و برجستگی هایی است که به تعبیر رهبر معظم انقلاب، 9 دی «یکی از قله‌های فراموش‌نشدنی»، «حرکت برخاسته از بصیرت»، «شناختن موقعیت و حضور در لحظه‌های مورد نیاز»، «حرکتی متکی بر ایمان و اراده الهی» در تاریخ انقلاب اسلامی بود.

با توجه به سخنان امام خامنه ای عزیز ، 5 برجستگی 9 دی را اینگونه می توان برشمرد:

1) عمل به موقع و انقلابی مردم ایران

یکی از خصوصیات اصلی و مشخصه های بارز قیام نهم دی موقع شناسی مردم ایران در مقابل توطئه دشمنان بود. که مقام معظم رهبری نهم دی را با عنوان اوج موقع شناسی مردم ایران می دانند چرا که مقدمه آن شناختن موقعیت، فهمیدن نیاز، حضور در لحظه‌ی مناسب و مورد نیاز بود که شاهکار ملت ایران به حساب می آید

 

2)  برهم زدن ائتلاف پیچیده دشمن در چند ساعت

مقام معظم رهبری در این خصوص فرمودند: شما دیدید فتنه‌ای به وجود آمد، کارهائی شد، تلاشهائی شد، آمریکا از فتنه‌گران دفاع کرد، انگلیس دفاع کرد، قدرتهای غربی دفاع  کردند، منافقین دفاع کردند، سلطنت‌طلبها دفاع کردند؛ نتیجه چه شد؟ نتیجه این شد که در مقابل همه‌ی این اتحاد و اتفاق نامیمون، مردم عزیز ما، ملت بزرگ ما در روز نهم دی، در روز بیست و دوی بهمن، آنچنان عظمتی از خودشان نشان دادند که دنیا را خیره کرد.

 

3) خروشی از جنس قیام های انقلابی در سال 57

بعد از سه دهه از انقلاب اسلامی حرکت مردم در نهم دی ماه سال 88  شباهت زیادی با تظاهرات ابتدای انقلاب اسلامی داشت؛ یعنی همان اراده ای که در روزهای نخستین انقلاب مردم را به خیابان ها می کشاند، این بار نیز باعث سامان دادن تظاهراتی شد که ثابت کند که بعد از چندین دهه از انقلاب، مردم همچنان بر آرمان های خود پافشاری می کنند.

مقام معظم رهبری در خصوص شباهت 9 دی با حرکت های ابتدای انقلاب فرموده اند : نهم دی 88، حادثه کوچکی نیست؛ بلکه آن حرکت عظیم و ماندگار مردمی، شبیه حرکت بزرگ ملت در روزهای اول انقلاب است.

 

4)  شکست تئوری‌های غربی در کپی برداری از انقلاب‌های مخملی

تا قبل از فتنه سبز در ایران، غرب و بخصوص آمریکا موفق شده بود مدل انقلاب های رنگی را در کشور اوکراین و گرجستان عملی نماید و انتظار داشت که این به اصطلاح انقلاب رنگین(بخوانید کودتای رنگین) در ایران نیز اتفاق بیافتد، اما 9 دی تئوری دشمن را در مسیر انقلاب های رنگین ناکام گذاشت.

 

5) برملا سازی پیوند دشمنان خارجی با برخی عناصر داخلی

ساماندهی انقلاب مخملی در ایران توسط بنیاد سوروس با واسطه افرادی همچون هاله اسفندیاری، کیان تاجبخش و رامین جهانبگلو نیز از دیگر برنامه‌های براندازی نرم در ایران بوده است.

براساس اعترافات هاله اسفندیاری، بنیاد سوروس با حمایت از برنامه‌های خاورمیانه‌ای مرکز امریکایی «ولسون» به دنبال ایجاد یک شبکه غیررسمی در ایران به منظور عملی نمودن اهداف براندازی نرم بوده است.

در این راستا کیان تاجبخش مدیر و نماینده بنیاد سوروس در ایران با اقداماتی همچون راه‌اندازی کارگاه های مطالعاتی متشکل از جوانان و دانشجویان و تدریس اصول و مبانی شبکه‌سازی اجتماعی سعی کرد زیر ساختهای براندازی نرم را در ایران ایجاد کند شواهد و قرائن نشان می‌دهد که تجدید‌نظر طلبان هواخواه لیبرالیسم و سکولاریسم با پشتیبانی دشمنان نظام جمهوری اسلامی ایران در حال طراحی و عملیاتی نمودن پروژه دیگری از سلسله پروژه‌های انقلاب رنگی و مخملین در انتخابات دهم ریاست‌جمهوری بودند. این پروژه که گرجستانیزه نمودن و اوکراینیزه کردن انتخابات نام گرفت که با تدابیر و هوشمندی مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه‌ای‌- دامت برکاته‌- و حرکت بارز و حماسه نهم دی 1388 شکست خورد.

ارسال نظر


captcha
پربازدید ها
آخرین اخبار