مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر:

رونمایی از مستند «هاشمی زنده است» با فشار وزارت علوم و نزدیکان هاشمی لغو شد/ دانشگاه حافظ منافع دانشجویان باشد نه ملاحظات سیاسی

مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر گفت: اکران مستند «هاشمی زنده است» در دانشگاه امیرکبیر ظاهرا با فشار وزارت علوم و نزدیکان آقای هاشمی لغو شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی / ارشا نامدار، مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر پیرامون لغو مجوز رونمایی از مستند «هاشمی زنده است»، گفت: بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای امروز سه‌شنبه ۲۷ آذر، برنامه‌ای را با موضوع بررسی رویکرد‌های مختلف به مدیریت کشور تدارک دیده و مجوز آن از هیئت نظارت دانشگاه اخذ شده بود. در کنار دیگر بخش‌های این برنامه، بسیج دانشجویی قصد داشت تا در این برنامه از مستند هاشمی زنده است، ساخته سفیر فیلم که به بررسی زندگی و کارنامه مدیریتی مرحوم آقای هاشمی می‌پردازد، رونمایی کند؛ چرا که تفکر مدیریتی آقای هاشمی در بسیاری از مدیران کشور دیده می‌شود. روز شنبه موضوع اکران مستند -باوجود داشتن مجوز برای برنامه- به مدیریت فرهنگی و دبیرخانه هیئت نظارت دانشگاه اطلاع داده و مورد موافقت آن‌ها قرار گرفت و حتی مجوز برنامه اصلاح شده و اکران مستند نیز به عنوان مجوز اضافه شد.

وی افزود: پس از هماهنگی با مهمانان، نصب تبلیغات در سطح دانشگاه و پوشش خبری در رسانه‌ها از طرف مدیریت فرهنگی دانشگاه با بنده تماس گرفته شد که هیئت نظارت دانشگاه مجوز اکران مستند را لغو کرده است. بهانه دانشگاه برای این کار نداشتن مجوز از وزارت ارشاد برای پخش مستند عنوان شد؛ حال آنکه اصولاً همچین مجوزی، که دانشگاه از آن سخن می‌گوید، برای مستند‌هایی که در فضای مجازی و در دانشگاه‌ها اکران می‌شود؛ ضروری نبوده و معمول نیست و نمونه آن اکران مستند‌ها با همین شرایط در دانشگاه امیرکبیر و دانشگاه‌های دیگر در سال‌های اخیر است و مشخص است که این صرفا بهانه‌ای برای جلوگیری از اکران این مستند بود.

نامدار اظهار کرد: آنچه که مسئولان دانشگاه به ما گفتند؛ ظاهرا دانشگاه از سوی وزارت علوم و نزدیکان آقای هاشمی تحت فشار بوده است تا نگذارد این برنامه برگزار شود. این مستند تنها از فیلم ها، تصاویر و صوت‌های موجود از دهه ۳۰ تا زمان فوت آقای هاشمی تشکیل شده است و قرار بود در سالن اجتماعات مرکزی دانشگاه اکران شود. معلوم نیست چرا برای برخی نقد زندگی و عملکرد یکی از شخصیت‌های انقلاب در فضایی منطقی و به دور از هیاهو مسئله غیر قابل تحملی می‌شود. بالاخره آقای هاشمی قبل و بعد از انقلاب مسئولیت‌های مختلفی داشته اند که نیاز است نقد و بررسی شود تا از نکات مثبت و منفی آن درس گرفته شود، ولی دانشگاه با این مساله مخالف است.

مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر گفت: آنچه که امروز از عملکرد و رویه دانشگاه بر می‌آید، این است که دانشگاه بیش از اینکه حافظ منافع دانشجویان باشد، به فکر زد و بند‌ها و ملاحظات سیاسی است. دانشگاه باید طرف دانشجویان و فعالیت‌های قانونی دانشجویی باشد، اما ظاهرا دانشگاه بیش از حساسیت روی اقدامات هنجارشکنانه و غیر قانونی عده ای، روی این موضوع حساس است تا خدایی نکرده (!) نقدی متوجه برخی مسئولان فعلی و سابق که عملکرد پر از ابهامی نیز داشته اند، نشود و این یعنی عده‌ای به دلیل داشتن مناصب سیاسی، در تصمیمات دانشگاه صاحب نفوذ بوده و می‌توانند حرف خود را به کرسی بنشانند.

کلیدواژه ها


دانشگاه امیرکبیر

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار