بیانیه شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان آذربایجان شرقی به مناسبت روز دانشجو؛

جنبش دانشجویی بیش از هر زمان دیگری به استقلال و استکبارستیزی نیاز دارد/ دانشجوی امروز نباید ابزار دست احزاب و گروه‌های سیاسی قرار بگیرد

در بخشی از این بیانیه آمده است: در شرایطی که کشورهای غربی تمام هم خود را برای تسلیم نمودن ملت ایران بسیج نموده‌اند و در صدد هستند اراده‌ی پولادین ملت را درهم‌شکسته و آنها را به زانو درآورند، کوتاهی مسئولان و پرداختن به حاشیه‌های بی‌اهمیت و منازعات شخصی، جز ریختن آب به آسیاب دشمن چه حاصلی در پی دارد؟


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی  متن بیانیه شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان آذربایجان شرقی بدین شرح می باشد:

کودتای 28 مرداد 32 که برای قشر آگاه و آزاداندیش جامعه ایرانی از جمله دانشجویان سرآغازی بر دور جدیدی از دیکتاتوری به حساب ‌می‌آمد، فضای دانشگاه را هر روز به سمت مبارزه با استکبار و استبداد سوق داده و موج اعتراضات و اعتصابات را در سطح دانشگاه فراگیرتر ‌می‌کرد، تا آن که در 16 آذر ماه همان سال و در آستانه ورود نیکسون، معاون رئیس جمهور آمریکا به تهران‌ گارد ستمشاهی با حمله به دانشگاه تهران و بستن راهروهای دانشکده فنی، ‌دانشجویان را به رگبار گلوله بست که در جریان این حادثه سه تن از دانشجویان دانشکده فنی به نام‌های مهدی شریعت رضوی، مصطفی بزرگ‌نیا و احمد قندچی به شهادت رسیدند. روز بعد از این واقعه جانسوز،‌ نیکسون به ایران آمد و در همان دانشگاهی که هنوز به خون دانشجویان مظلوم و بی‌گناه رنگین بود،‌ دکترای افتخاری دریافت کرد. صبح ورود نیکسون، یکی از روزنامه‌ها در سرمقاله خود با عنوان «سه قطره خون» نامه سرگشاده‌‌ای به نیکسون نوشت.
نویسنده ابتدا با اشاره به سنت کهن ایرانیان مبنی بر اینکه هرگاه مهمان عزیزی برایشان ‌می‌رسد،‌ متناسب با شأن و مقام او برایش گوسفند و گاوی قربانی ‌می‌کنند و سپس خطاب به نیکسون گفته بود: آقای نیکسون! وجود شما آنقدر گرا‌می و عزیز بود که در قدوم شما سه نفر از بهترین جوانان این کشور،‌ یعنی دانشجویان دانشگاه را قربانی کردندبدون شک، رسالت دانشجو در برهه ی کنونی، رصد دقیق نقشه های شوم دشمن و در رأس آن، آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی جنایتکاری است که مزورانه از کوچک ترین فرصت برای نفوذ و پیاده کردن برنامه های خود در سطح دانشگاه ها استفاده می کنند.آمریکا بداند، شعار مرگ بر آمریکا که نماد استقلال طلبی و نفی سلطه  و مبارزه با قدرت های استکباری ملت ایران است، تا ابد و با مشت های گره کرده بر زبان جوانان برومند و دانشجویان انقلابی جاری خواهد شد.دانشجویان به عنوان قشر پویا و فعال در جامعه باید با ارتقای سطح بصیرت و آگاهی های سیاسی و روحیه جهادی و انقلابی در راستای لبیک بر منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) حرکت کرده و از هرگونه پرداختن به مسائل فرعی و حاشیه ای که دانشجو را از رسالت اصلی خویش بازمی دارد، اجتناب نمایند.
 
مسوولین وزارت علوم باید توجه داشته باشند که دانشگاه محل تولید علم و ارتقای سطح دانش و معلومات دانشجویان و تحصیل علوم مختلف بوده و محل جولان گروه های سیاسی تندرو و جریان های مخرب نظام نمی باشد.اعتماد به وعده های پوچ و پوشالی آمریکا که با خلف وعده و نقض مکرر تعهدات خود در برجام و افزایش روز افزون تهدیدات و تحریم های مختلف، مهر تأییدی بر خباثت و روحیه ی استکباری خود زده است، نتیجه ای جز تحقیر و اضمحلال ملت انقلابی ایران را درپی نخواهد داشت.امروز جنبش دانشجویی کشور بیش از هر زمان دیگری به استقلال و استکبارستیزی نیاز دارد و اما استقلال دانشجوی امروز نباید ابزار دست احزاب و گروه‌های سیاسی قرار بگیرد. چرا که دانشجو است و باید مستقلا جریان اجتماعی فراتر از گروه و حزب ایجاد نموده و آرمان‌های توام با واقع‌نگری را تا تحقق نهایی به پیش ببرد که در غیر این صورت ابزار دست گروه‌ها و احزاب که به دنبال کسب، حفظ و افزایش قدرت می‌باشند قرار خواهد گرفت و فاصله زیادی از ویژگی اصلی این جنبش یعنی استقلال پیدا خواهد نمود. 
یکی دیگر از وجوه استقلال، عدم نیازمندی کشور به بیگانگان است که از سویی منجر به جلوگیری از باج‌خواهی  و از سویی همت و تلاش بی‌وقفه دانشجویان در عرصه علم و  دانش را می‌طلبد. دانشجوی زمان آگاه امروز باید بدون متاثر شدن از بوق‌های تبلیغاتی بیگانگان و فضای ژورنالیستی به تحلیل عمیق موانع پیشرفت و تحقق عدالت، در راستای کشف علت‌های حقیقی آن بپردازد و در پی آن کمک به حل چالش‌ها و موانع پیش رو باید از دیگر وظایف جنبش دانشجویی امروز تلقی گردد. یکی از مسائلی که به این مهم کمک می‌کند مقایسه تاریخی وضع گذشته و کنونی کشور با تکیه بر ویژگی استقلال‌خواهی آن است.عقلانیت و نشاط، سیاسی بودن، مطالبه‌گری و نقد منصفانه و کارشناسانه، عدالت‌خواهی، فسادستیزی، ایجاد روحیه امید و مبارزه با یاس از دیگر مولفه‌هایی است که پرچمداران جنبش دانشجویی باید به دوش بکشند تا پس از تبدیل شدن آن به گفتمان غالب نصب‌العین عموم دانشجویان قرار گرفته و به تبع هدایت و پویایی مسولان از یک سو، پیشرفت عادلانه کشور را از سوی دیگر به همراه داشته باشد.
 
یکی از مهم‌ترین مسائل جاری کشور که فشار فراوانی را به طبقات مستضعف جامعه تحمیل می‌کند بحث گرانی و فشارهای اقتصادی است؛ متأسفانه در یک سال اخیر و به بهانه‌ی خروج آمریکا از برجام, شاهد لجام‌گسیختگی قیمت‌ها و درهم‌ریختگی بازار بوده‌ایم؛ در شرایطی که کشورهای غربی تمام هم خود را برای تسلیم نمودن ملت ایران بسیج نموده‌اند و در صدد هستند اراده‌ی پولادین ملت را درهم‌شکسته و آنها را به زانو درآورند، کوتاهی مسئولان و پرداختن به حاشیه‌های بی‌اهمیت و منازعات شخصی، جز ریختن آب به آسیاب دشمن چه حاصلی در پی دارد؟ در حالیکه در سال جاری با بازگشت بیشتر تحریم ها و فشارهای اقتصادی  روبرو شده‌ایم، جای آن بود که مسئولان کشور با رویکردی مقاومتی، جلوی ریخت‌وپاش‌ها و هزینه‌های زائد را گرفته و با مبارزه‌ی روزافزون با فساد اداری عبور از این گردنه دشوار را تسهیل نمایند، ولی متأسفانه به نظر می‌رسد که اراده‌ای جدی برای صرفه‌جویی و استفاده‌ی بهینه‌ی از فرصت‌ها و قطع دست سودجویانی که در صدد هستند با نفوذ به مراکز حساس همچون بانک‌ها و سایر نقاط مهم تصمیم‌گیری، کیسه‌ای برای خود بدوزند، وجود ندارد. چنین وضعی بی‌شک منجر به افزایش شکاف طبقاتی و به دنبال آن دور شدن از آرمان‌های اصیل انقلاب دارد.
 
در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی، با افتخار اعلام میکنیم که صدور انقلاب به بار نشسته و مستضعفین جهان و توده‌های مردم نسبت به حیله های استکبار و آمریکای جهانخوار آگاه شده و در جهت نفی استکبار آمریکا قدم برداشته‌اند.امروز روح انقلاب اسلامی که همان نفی سلطه ابرقدرت‌های استثمارگر ملت‌هاست در انقلاب‌های منطقه تبلور یافته است.جغرافیای منطقه و جهان در حال تغییر است و این عصر به گفته امام راحل(ره) نه عصر دولت‌ها و حکومت‌ها، بلکه عصر ملت‌هاست.استکبار جهانی در تلاش است تا با ناآرام‌سازی منطقه و فروش سلاح به حکومت های مرتجع عرب مسیر انقلاب‌های ضداستکباری منطقه را به سوی دیگری منحرف نماید؛ در این میان برخی ساده‌لوحان و خائنان داخلی نیز همسو با استکبار جهانی همسو با دشمنان قسم خورده انقلاب دست به تخطئه دستاوردهای محور مقاومت در منطقه می زنند.
 در پایان بسیج دانشجویی استان آذربایجان شرقی ضمن پاسداشت روز 16 آذر ، روز استکبار ستیزی ، عهد قدیمی خود را با مقام معظم رهبری و آرمانهای انقلاب اسلامی و شهدای انقلاب تازه می کند و می افزاید دانشجویان و اساتید آگاه و بصیر با اتحاد و انسجام بیشتر و کوبنده تر از همیشه نفرت و انزجار خود را از سیاست های دولت مردان آمریکا و رژیم منحوس و نامشروع صهیونیستی اعلام خواهند کرد. و اعلام می دارد:خلاف آنچه بسیاری می پندارند، آخرین مقاتله ما _ به مثابه سپاه عدالت _ نه با دموکراسی غرب که با اسلام آمریکایی است ، که اسلام آمریکایی از خود آمریکا دیر پاتر است . اگر چه این یکی نیز و لو "هزار ماه" باشد به یک "شب قدر" فرو خواهد ریخت و حق پرستان و مستضعفان وراث زمین خواهند شد.والسلام

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار