مسئول بسیج دانشجویی استان فارس در نشست خبری با اصحاب رسانه:

دانشجو در کنار مطالبه‌گری پیشران موتور پیشرفت انقلاب در حوزه‌های مختلف باشد/اجرای ۴۰۰ عنوان برنامه هفته بسیج در دانشگاه‌های فارس

مسئول بسیج دانشجویی استان فارس گفت: معتقدیم کاربرد و تاثیر جنبش دانشجویی صرف اعتراضی کمتر شده و باید دانشجو در کنار مطالبه‌گری به پیشرفت موتور انقلاب کمک کند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی /اسماعیل قزل‌سفلی مسئول بسیج دانشجویی استان فارس امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت روز بسیج دانشجویی اظهار داشت: تأسیس بسیج در مرحله نظام‌سازی انقلاب اسلامی با یک پشتوانه مردمی دینی یکی از پربرکت‌ترین رخدادهای بشری بعد از انقلاب بود.

مسئول بسیج دانشجویی فارس افزود: بسیج در ایجاد وحدت، نوع‌ دوستی، از خودگذشتگی، فرهنگ جمعی، دفاع از تمامیت ارضی کشور و غیره حرف نویی برای جهانیان داشت.

قزل سفلی اظهار کرد: در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی این شجره طیبه یادگار امام راحل به مرحله‌ای از رشد رسیده که نه تنها در ایران بلکه در سایر کشورها در مقابل استکبار جهانی دست برتر دارد.

وی با بیان اینکه هفته بسیج هفته گرامیداشت چنین تفکری است که زمینه‌ساز و تثبیت‌کننده انقلاب اسلامی، گفت: بسیج نماینده گفتمان انقلابی در همه عرصه‌های علم، فرهنگ، خدمت‌رسانی و حتی بین‌الملل است.

وی تأکید کرد: بسیج واژه مقدسی است که در زیر پرچم آن رزمندگان در ۸ سال دفاع مقدس جانفشانی کردند و امروز بسیج در تقابل مکتب اسلام و استکبار پیش‌رو است.

 

تشکیل بسیج دانشجویی آغازی بر یک پایان بود
وی یادآور شد: در پایان جنگ تحمیلی و ماه‌های بعد از پذیرش قطعنامه که برخی می‌گفتند چون جنگ تمام شده است پس بسیج منحل شود، امام(ره) در ۲ آذرماه سال ۶۷ فرمان تشکیل بسیج دانشجویی را دادند که این فرمان آغازی بود بر یک پایان.

قزل سفلی با بیان اینکه جنگ تمام نشده بود بلکه صحنه نبرد تغییر کرده بود و از جنگ سخت به جنگ نرم تغییر یافته بود، گفت: وقتی فرمان امام(ره) را بازخوانی می‌کنیم می‌بینیم که با چه نگاه راهبردی این دستور را صادر کردند.

بسیج دانشجویی داعیه‌دار انقلاب و اصول نه شرقی و نه غربی در دانشگاه‌هاست
فرمانده بسیج دانشجویی فارس با تصریح اینکه امروز دانشگاه و حوزه یکی از میدان‌های مهم نبرد در عرصه جنگ نرم هستند، گفت: بسیج دانشجویی داعیه‌دار انقلاب و اصول نه شرقی و نه غربی در دانشگاه‌هاست.

وی با بیان اینکه ۳۰ سال از آن فرمان گذاشته است و امسال جشن ۳۰ سالگی بسیج دانشجویی را برگزار می‌کنیم، افزود:‌ بسیج دانشجویی با رویکردهای علمی، فرهنگی، جهادی، سیاسی، آموزشی و ورزشی بستر فعالیت همه سلیقه‌های فکری در دانشگاه‌ها را فراهم کرده است.

قزل سفلی با تصریح اینکه امسال یک شعار محوری برای هفته بسیج در فارس انتخاب کرده و ذیل آن برنامه‌های محوری را در سطح دانشگاه‌های استان اجرا خواهیم کرد، گفت: «بسیج دانشجویی محور علم، تبیین، وحدت و خدمت‌رسانی» شعاری است که هفته بسیج امسال انتخاب کرده‌ایم.

پیشران موتور پیشرفت انقلاب در حوزه‌های مختلف باشیم
مسئول بسیج دانشجویی فارس با اشاره به اینکه در بحث «علم»، مطالبه‌گری علمی تخصصی با رویکرد مسئله محوری مدنظر ماست، گفت: امروز دیگر جنبش دانشجویی اعتراضی صرف دارد کم کم کارکردش کم‌رنگ می‌شود و باید در کنار رویکرد مطالبه‌گر و ترمیم‌گر، پیشران موتور پیشرفت انقلاب در حوزه‌های مختلف باشیم، اگر می‌خواهیم به تمدن اسلامی دست یابیم.

وی با یادآوری اینکه در این حوزه کارهای خوبی آغاز شده است، افزود: پرداختن به نسبت رشته‌های دانشگاهی با انقلاب اسلامی یکی از این اقدامات است؛ ۱۲۰۰ رشته در دانشگاه‌های فارس وجود دارد و از سوی دیگر ما شبکه‌ای از مسائل را در ۴ محور کشاورزی، صنعت، سلامت و گردشگری تعریف کردیم و ذیل این‌‌ها دانشگاه‌هایی که می‌توانند نقش‌آفرین باشند را مشخص کرده و پرسمان پیشرفت را برای هر رشته و دانشگاه با حضور مسئولان آن حوزه برگزار می‌کنیم.

قزل سفلی ادامه داد: به عنوان مثال برای مطالبه‌گری مباحث کشاورزی، ما گفتمان پرسمان پیشرفت را با حضور مدیرکل جهاد کشاورزی در میان دانشجویان رشته کشاورزی برگزار می‌کنیم نه دانشجویان رشته صنعت؛ البته شاید هنوز مسئولان شهری ما به این درجه از اعتماد نرسیده‌اند که در میان دانشجو اصحاب رسانه هم باشند تا ما بتوانیم در نشست‌های خود از کارگروه‌های تخصصی رسانه هم استفاده کنیم.

هنوز به شفافیت و پاسخگویی خیلی ایمان نداریم
فرمانده بسیج دانشجویی فارس اضافه کرد: علت این مسئله آن است که ما هنوز به شفافیت و پاسخگویی خیلی ایمان نداریم در حالی که پرسشگری حق است. و اصحاب رسانه باید به نمایندگی از مردم باید سئوال کنند و مسئولان هم باید پاسخ دهند.


 

اجرای «زکات دانایی» در مناطق محروم فارس
وی در ادامه گفت: در ذیل محور «علم»، با رویکرد نگاه به مناطق محروم، طرح «زکات دانایی» را با حضور نخبگان دانشگاهی در مقاطع مختلف اجرا کردیم که در این طرح نخبگان با کمک مجموعه‌هایی مثل کمیته امداد و بهزیستی به مناطق محروم اعزام شده و به مشاوره تحصیلی و توانمندسازی تحصیلی در مقاطع و رشته‌های مختلف می‌پردازند.

قزل سفلی، برپایی نمایشگاه‌های تبیین دستاوردها و ظرفیت‌های ۴۰ ساله انقلاب اسلامی را با نام «ایران ۲۰» در حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) از دیگر فعالیت‌های این حوزه عنوان کرد و گفت:‌ در محور «تبیین»، بسته آمریکاشناسی و ایران‌شناسی آماده کرده‌ایم.

مسئولبسیج دانشجویی فارس افزود: چرا نباید به واقعیت‌های آمریکا بپردازیم و در حوزه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی آن را بشناسیم؛ امروز آمریکا خودش قبول کرده که ۴ سال در حوزه اقتصاد از چین عقب افتاده است و این‌ها مسائلی است که جوانان ما باید بدانند.

وی گفت: بیش از ۴۴ سال است که انواع بدعهد‌ی‌های آمریکا را شاهد بودیم لذا تلاش کردیم تا به صورت علمی به این مسائل بپردازیم و در کنار این‌ها به تبیین ظرفیت‌های ایران هم پرداخته شود که این کار از ۱۳ آبان آغاز شده و در هفته بسیج ادامه دارد و مراحل بعدی آن در ۱۶ آذر، ۹ دی، دهه فجر و غیره برگزار خواهد شد.

قزل سفلی اضافه کرد: از همه ظرفیت‌ها در این حوزه استفاده می‌شود و در کنار کرسی‌های آزاداندیشی، نشست‌های روشنگری، تریبون‌های آزاد دانشجویی اجرا خواهد شد به طوری که ۲۵ برنامه در این حوزه دنبال می‌شود.

 

تحلیل‌گران جوان انقلابی در ۷۰ تریبون نماز جمعه فارس
وی، ‌برنامه محوری حوزه «تبیین» را حضور و سخنرانی شبکه تحلیلگران جوان انقلابی در مدارس، نمازهای جمعه و مساجد اعلام کرد و گفت: در روز ۹ آذرماه، این افراد در ۷۰ تریبون نماز جمعه استان سخنرانی خواهند کرد.

مسئول بسیج دانشجویی فارس همچنین با اشاره به بعد «وحدت» شعار امسال هفته بسیج این ناحیه گفت: توجه به بعد وحدت‌آفرینی هفته بسیج را در دستور کار قرار دادیم و در این راستا ۲ برنامه اجرا خواهیم کرد؛ یکی برگزاری جشن‌های مشترک وحدت و دیگری دیدار با علمای اهل سنت در مناطق سنی‌نشین و دانشگاه‌هایی که دارای دانشجویان اهل سنت است.

وی گفت: ‌در این هفته وحدت را در دل دانشگاه‌ها برای کسانی که با آن‌ها تعامل داریم، تعریف می‌کنیم که یکی از این مجموعه‌ها تشکل‌های دانشجویی است و نشست‌های هم‌اندیشی با آن‌ها برگزار خواهیم کرد که مقدمه تشکیل کارگروه دانشجویی ۴۰ سالگرد انقلاب اسلامی است.

 

۲۵ گروه جهادی به مناطق محروم اعزام می‌شوند
قزل سفلی با اشاره به حوزه «خدمت‌رسانی» شعار امسال هفته بسیج گفت: در این حوزه حرکت‌های جهادی را داریم که ۲۵ گروه جهادی با هدف کاهش آسیب‌های اجتماعی به ۲۵ منطقه محروم فارس اعزام خواهند شد که ۱۵ منطقه متعلق به شیراز است.

مسئول بسیج دانشجویی فارس یادآور شد که این گروه‌های جهادی در عرصه‌های آموزشی، فرهنگی، عمرانی، کارآفرینی، بهداشتی و درمانی به ارائه خدمت می‌پردازند.

 

فرزندان روح‌الله در ۵۰ نقطه فارس گردهم می‌آیند
وی در ادامه سخنان خود گفت: بسیج دانشجویی یک برنامه محوری با نام گردهمایی فرزندان روح‌الله دارد که در ۵۰ نقطه استان فارس این گردهمایی اجرا خواهد شد و در آن عمده بحث بر این است که ما به خودمان و کارکردهای خودمان بپردازیم.

قزل سفلی با یادآوری اینکه تنها انقلابی که در میان انقلاب‌هایی که در دنیا رخ داده است، به دهه چهارم و پنجم رسیده است، انقلاب اسلامی ایران است، گفت: مقدمات شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی در حال شکل‌گیری است و باید خودمان را برای نقش‌آفرینی در دهه پنجم انقلاب اسلامی آماده کنیم.

اجرای ۴۰۰ عنوان برنامه هفته بسیج در دانشگاه‌های فارس
مسئول بسیج دانشجویی فارس از اجرای ۴۰۰ عنوان برنامه به‌همت این ناحیه در این هفته در دانشگاه‌های استان خبر داد و برگزاری مراسم اختتامیه مسابقات قرآن در رشته‌های قرائت تحقیق و ترتیل و حفظ در روز ۸ آذرماه، برپایی ۵ اردوی رزمی فرهنگی، اجرای ۲۱ مسابقه ورزشی، برپایی نمایشگاه‌های فرهنگی، کتاب و عکس و پوستر، یادواره شهدای دانشگاهی، دیدار با خانواده شهدای دانشجو، اعزام مشاوران به خوابگاه‌های دانشجویی، کارگاه‌های آموزشی، اکران فیلم‌های مستند ارزشی، میزگرد رسانه‌ای دانشجویی و غیره را از جمله این برنامه‌ها برشمرد.

 

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار