محسن عسکرزاده:

سایه مرگ دلارهای نفتی بر تراژدی حقوق بشر

ریچارد بلک سناتور جمهوری‌خواه ایالات ویرجینیای آمریکا می گوید: دلار‌های نفتی یعنی اینکه پشتوانه دلار ما طلا نیست بلکه نفت عربستان است، با این حساب؛ ارتباط ما با آنان نوعی معامله است.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی / محسن عسکرزاده مسئول بررسی و تحلیل بسیج دانشجویی استان کرمان طی یادداشتی به تحرکات اخیر عربستان سعودی اینطور واکنش نشان داد:

بعد از انتشار خبر هولناک قتل روزنامه‌نگار منتقد دربار آل سعود در کنسولگری عربستان در شهر استانبول، خبر قتل روزنامه‌نگار منتقد دیگری به نام ترکی بن عبدالعزیز الجاسر زیر شکنجه در زندان آل‌سعود به گوش می‌رسد. این در حالی است که رئیس جمهور آمریکا تمام قد سعی بر سرپوش گذاشتن بر این فضاحت خاندان سعودی دارد، دم حقوق بشر آمریکایی وقتی از زیر عبای سعودی بیرون می زند که رئیس جمهور کشور به اصطلاح متمدن آمریکا در متن سال ۲۰۱۸ که رکورددار بیشترین نقض پیمان های بین المللی در مدت کوتاه مسئولیتش است، حاضر نیست دل از معاهدات اقتصادی با عربستان بکند.

 

وقتی صحبت از پیمان تجاری بین آمریکا و عربستان می شود ذهن ها به سمت معاهده فروش میلیاردی سلاح به عربستان می‌رود در حالی که این گاو شیرده بیش از این برای آمریکا منافع دارد و تا جایی که ریچارد بلک سناتور جمهوری‌خواه ایالات ویرجینیای آمریکا در این باره می گوید: منافع ما از قبل عربستان به سال ۱۹۴۵ می‌رسد، یعنی زمانی که روزولت با عربستان توافقنامه‌ای امضا کرد، از آنجا بود که ما به نفت و توافقنامه‌های نفتی با عربستان اعتماد کردیم تا بتوانیم مواد مهم و موثر اقتصاد آمریکا را تامین کنیم. به همین دلیل است که در اقتصادمان واژه دلار‌های نفتی وارد شد. دلار‌های نفتی یعنی اینکه پشتوانه دلار ما طلا نیست بلکه نفت عربستان است، با این حساب؛ ارتباط ما با آنان نوعی معامله است.

 

وقتی دونالد ترامپ به کاخ سفید آمد سعی کرد با امضای توافقنامه‌های هنگفت تسلیحاتی با عربستان، به این معاملات ادامه دهد. باید توجه داشت، تاریخ مصرف معاهدات بین المللی برای آمریکا تا وقتی اعتبار دارد که تأمین کننده منافع آمریکا باشد و توسعه اقتصادی این کشور را رقم بزند؛ آیزنهاور درباره اندیشه توسعه طلبی اقتصادی آمریکا اینگونه بیان می کند: به نظر من سیاست خارجی در وهله اول مبتنی بر یک اندیشه است و این اندیشه نیاز ایالات متحده به دریافت مواد خامی است که اقتصادش را بر پا دارد و در صورت امکان بازار های سودآوری را برای مواد مازاد آن تامین کند.


 امروز شاهد مرگ کرامت انسانی و حقوق بشر در سایه دلارهای نفتی هستیم، اطلاع‌رسانی قطره‌چکانی  آمریکا در پرونده قتل خاشقچی با رویکرد محو آثار این فاجعه و سکوت خبری و رسانه‌ای در قتل روزنامه نگار منتقد دیگر "ترکی بن عبدالعزیز الجاسر" با هدف ادامه ائتلاف با سعودی، بهره مندی از منافع اقتصادی عربستان و تداوم حیات خاندان آل سعود است. تجربه های تاریخی نشان داده است آنچه که برای آمریکا مهم است سلطه و بهره‌مندی اقتصادی از کشورهاست و در این راستا حقوق بشر یکی از ابزارهای رسیدن به این هدف است و اگر غیر از این می بود ارتش آمریکا می بایست در کنار ارتش سوریه علیه تروریست های القاعده و داعش می جنگید.

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار