تشکل‌های دانشجویی سیستان و بلوچستان تأکید کردند؛

حل مشکلات مردم، مطالبه‌گری علمی، پیوند جریان‌های دانشجویی و رسانه‌ای، معرفی پتانسیل‌های استان و دوری از سیاست‌بازی و سیاست‌زدگی

نشست صمیمانه نمایندگان تشکل‌های دانشجویی و رسانه‌های سیستان و بلوچستان با موضوع «مطالبه‌گری مسائل استان» به میزبانی ناحیه بسیج دانشجویی استان برگزار شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویینشست صمیمانه نمایندگان تشکل‌های دانشجویی و رسانه‌های سیستان و بلوچستان با موضوع «مطالبه‌گری مسائل استان» به میزبانی ناحیه بسیج دانشجویی استان برگزار شد.

 

 

---

 

صادق فتح‌نیا، دبیر قرارگاه شهید احمدی‌روشن بسیج دانشجویی سیستان و بلوچستان در ابتدای این نشست اظهار داشت: هدف اصلی قرارگاه، گفتمان‌سازی و جهت دهی به مطالبه‌گری دانشجویان است.

 

 

---------

 

وی ادامه داد: ورود تخصصی قرارگاه شهید احمدی‌روشن به مسائل ظرفیت خوبی است که تشکل‌های دانشجویی دیگر نیز می‌توانند از آن بهره ببرند تا نتایج خوبی حاصل شود.

 

فتح‌نیا با اشاره به هدف برگزاری نشست عنوان کرد: هدف ما تبیین مطالبه‌گری، یکسان‌سازی و ایجاد یک حرکت هماهنگ از سوی تشکل‌های دانشجویی استان برای حل مشکلات مردم است تا موازی‌کاری و ناهماهنگی رخ ندهد.

 

وی افزود: بی‌تردید مطالبه برای حل مشکلات مردم وابسته به حزب و جناح نیست؛ جنبش دانشجویی باید از ابتدا تا انتها کف میدان باشد و منفعت مردم را درنظر بگیرد.

 

علیرضا کیخا، مسئول بسیج دانشجویی سیستان و بلوچستان نیز با بیان اینکه انقلاب اسلامی اکنون به 40 سالگی رسیده و با حرفی نو تمام محاسبات و معادلات دنیا را به هم زده است گفت: تمام محاسبه‌گران غربی معتقد بودند که انقلاب اسلامی 40 سالگی خود را نمی‌بیند ولی ما ایمان داریم که مسیرمان همچنان ادامه دارد.

 

 

---

 

وی با انتقاد از انفعال جریان دانشجویی تصریح کرد: تجربه نشان داده که تشکل‌های دانشجویی در حد تشکل متوقف بوده‌اند و از تشکل به جنبش و سپس به جریان دانشجویی تبدیل نشده‌اند گرچه اتفاقاتی مثبت یا منفی توسط این قشر رخ داده است؛ از سویی دیگر، سخت است که مسئولین را مانع رشد جنبش دانشجویی بدانیم.

 

کیخا با تأکید بر اینکه تشکل‌های دانشجویی هویت اصلی خود را که پیش‌برندگی در جامعه است از دست داده‌اند ابراز داشت: سیاست‌زدگی و حزب گرایی، آنها را از هدف اصلی غافل کرده است؛ وقتی هرکس درگیر حزب خود شود برای ماندن در مسند قدرت از هیچ کاری دریغ نخواهد کرد و از مردم غافل خواهد شد.

 

وی ادامه داد: اگر جریان دانشجویی در بازی جریان‌های سیاسی بیفتد از رویکرد اصلی خود فاصله خواهد گرفت؛ جریان دانشجویی باید به مسائل مردم بپردازد و تریبون مردم باشد؛ اگر جریانی نباشد که مشکلات مردم را حل کند جامعه به خودی خود به سمت محرومیت پیش می‌رود.

 

مسئول بسیج دانشجویی سیستان و بلوچستان افزود: ما درگیر مسائل مردم نیستیم و تنها منتظریم فلان تشکل حرفی بزند تا تشکل دیگر پاسخ او را بدهد؛ سطح دعوای ما در دانشگاه به جدال با هم رسیده است در صورتی که جریان دانشجویی باید به سمت حل مسئله نظام پیش برود؛ اگر مسئله ما حل مشکل مردم باشد می‌توان با هر جناح سیاسی که داریم در کنار هم قرار بگیریم و پیگیر مشکل مردم باشیم.

 

وی بیان کرد: باید در «ضدانقلاب» نامیدن افراد یا جریان‌ها سخت‌گیر باشیم یعنی اگر کسی بدترین انتقادات را هم نسبت به نظام مطرح کند نباید به او نسبت ضدانقلاب داد.

 

کیخا در ادامه با اشاره به عوامل محرومیت‌زا اذعان کرد: یکی از آنها خود ما و رسانه‌ها هستیم؛ چرا باید برای رسانه‌ها سخن مسئولین از مشکل مردم مهمتر باشد؟! جریان رسانه‌ای و جریان دانشجویی از حیث جریان‌سازی و مطالبه‌گری بسیار به هم نزدیک هستند؛ اگر جریان دانشجویی مطالبه‌گری کند و رسانه‌ای در کار نباشد آن مطالبه پژواک نخواهد شد؛ لذا باید بین این دو جریان پیوند خوبی برقرار شود.

 

وی ابراز داشت: ریزگرد، انرژی‌های نو، باد، آب ژرف، حق‌آبه سیستان، خشکسالی سیستان، انتقال آب دریای عمان به سیستان و خراسان جنوبی و حاشیه‌نشینی مسائل مهم استان هستند؛ فاجعه وقتی رخ می‌دهد که دستگاه‌های متولی امر، در این 20 سال در خصوص ریزگرد و خشکسالی جلسه تشکیل نداده‌اند.

 

کیخا با ذکر نمونه‌هایی از اهمال مسئولان استان تأکید کرد: چاه ژرف یک پروژه تحقیقاتی بود که قرار شد اگر جواب دهد حداقل 10 چاه دیگر حفر و مشکل آب حل شود؛ جرقه آن نیز در شیلات زده شد و مشخص شد یک آب در جریان در سیستان وجود دارد؛ طبق تحقیقات صورت گرفته این آب شیرین و قابل شرب است اما به طرز مشکوکی اقدام به جمع کردن دکل آب ژرف کردند.

 

وی اظهار داشت: پیشنهاد ما این است که در جلسه‌ای اساتید دانشگاه، دانشجویان و محققین پروژه و رسانه‌ها بنشینند و دلایل توقف پروژه را بررسی کنند؛ اساتید دانشگاه‌ها کجای معادلات حل مشکل مردم هستند؟! چرا فاصله طبقاتی میان خود و مردم ایجاد کرده‌اند؟!

 

مسئول بسیج دانشجویی سیستان و بلوچستان عنوان کرد: مسئله تلخ‌تر این است که به اذعان کارشناسان، پروژه 146 هزار هکتاری پاسخگوی مردم نیست؛ در حالی که همه مسئولان از آن تعریف و تمجید کردند.

 

وی به مشکلات سوخت اشاره کرد و ابراز داشت: سوخت مرزنشینان، قاچاق سوخت، کم کردن سهمیه سوخت و صف‌های چند کیلومتری بنزین مسائلی است که دارای ابهام فراوان است و مسئولین نتوانسته‌اند تاکنون پاسخ قانع کننده ای بدهند.

 

دانیال اسداللهی، دبیر شورای مشورتی دانشگاه سیستان و بلوچستان نیز گفت: مطالبه‌گری برای اینکه نتیجه دهد نیاز به طراحی رسانه‌ای دارد و نمی‌توان بدون نقشه راه به هدف مورد نظر رسید.

 

 

------

 

سپس لطف‌ا... بستانی، دبیر انجمن اسلامی دانشگاه سیستان و بلوچستان با بیان اینکه یکی از مشکلات، همسو بودن رسانه‌ها و مسئولان است و مواضع دانشجویان به خوبی پوشش داده نمی‌شود اذعان کرد: امروز مشکل آب در حدی است که مردم سیستان در حال ترک محل زندگی خود هستند و این ناشی از عدم پیگیری در سال‌های گذشته است.

 

 

---

 

وی ادامه داد: اکنون نیز مشکلاتی در استان وجود دارد که اگر پیگیری نشود در چند سال بعد به بحران تبدیل می‌شود؛ لذا دانشجویان و رسانه‌ها باید مردم را بیدار کنند تا از حق خود دفاع نمایند؛ برخی مسئولان پاسخگو نیستند و گویی می‌ترسند که مسندشان را از دست بدهند.

 

در ادامه این نشست، علی پودینه، دبیر انجمن اسلامی مستقل دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بیان کرد: درد دل بسیاری از فعالان دلسوز دانشجو این است که تفاوت سیاست و سیاست‌زدگی برای بسیاری از افراد روشن نیست.

 

 

---

 

وی افزود: استان ما قبل از اینکه نیاز به حزب و حزب‌بازی داشته باشد به این نیاز دارد که محرومیت مردم آن دیده شود؛ اگر این گونه عمل کنیم بیشتر مشکلات حل می‌شود.

 

پودینه تأکید کرد: ما نباید خود را به سیستان و بلوچستان محدود کنیم بلکه مطالبات ما باید از سطح استانی به سطح کشوری تسری پیدا کند و به جایی برسیم که استان ما در سطح کشور مطرح باشد.

 

سیدرضا سادات‌رفیعی، دبیر انجمن اسلامی وحدت و آرمان دانشگاه سیستان و بلوچستان نیز یکی از مسائل مهمی را که در بُعد پیشرفت استان می‌تواند مورد بحث باشد گردشگری دانست و گفت: پدیده‌های منحصر به فردی در سیستان و بلوچستان وجود دارد که مورد غفلت قرار گرفته است.

 

 

---

 

وی در خصوص انرژی‌های نو اضافه کرد: امروزه در دنیا دو ظرفیت انرژی دارای اهمیت بوده که این استان منبع هر دو نوع است: انرژی خورشیدی و انرژی حاصل از سوخت زباله که با توجه به جمعیت استان می‌تواند مفید باشد.

 

سادات‌رفیعی اشاره کرد: انرژی خورشیدی به راحتی سرمایه‌گزاران را به سیستان و بلوچستان می‌کشاند اما وقتی در بروکراسی اداری قرار می‌گیرند از تصمیم خود پشیمان می‌شوند.

 

سپس، مصطفی یزدانی، دبیر مجمع جوانان مؤمن انقلابی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: عمده مشکل ما ناشی از بی‌اطلاعی رسانه و دانشگاه از یکدیگر است؛ تشکل‌ها نیز هنوز دارای ضعف ساختاری هستند.

 

 

---

 

وی عنوان کرد: برای حل مشکلات باید اولویت تعیین کنیم؛ ما از سیاست‌بازی و سیاست‌زدگی خسته شده‌ایم؛ بسیاری از مسئولین نیز در انجام وظایف خود دچار سستی شده‌اند اما رسانه باید آنها را بیدار کند؛ این در حالی است که رسانه در جریان مقابله با عملیات روانی دشمن باید هوشیار باشد و بموقع عمل کند.

 

امید پالیزبان، دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان نیز در این نشست گفت: تشکل‌ها باید برنامه محور عمل کنند؛ رسانه‌ها نیز گاهی بر طبق میل مسئولین کار می‌کنند که باید اصلاح شود.

 

 

---

 

قاسم زابلی‌جزینک، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه سیستان و بلوچستان با تأکید بر اینکه تشکل‌های دانشجویی دچار تحزب شده‌اند افزود: باید منیت‌ها را کنار بگذاریم تا بتوانیم در کنار هم قرار بگیریم.

 

 

---

 

وی ابراز داشت: سیستان و بلوچستان به قدری دارای ظرفیت و پتانسیل است که برای مردم سایر نقاط کشور غیرقابل باور است.

 

زابلی‌جزینک اذعان کرد: مسائل را باید به صورت علمی پیش ببریم تا ثمرات مورد نظر و اهداف ما تحقق یابد.

 

پس از بیان دغدغه‌های تشکل‌های دانشجویی نوبت به رسانه‌ها رسید و شیبا سرگزی، مدیر خبرگزاری فارس سیستان و بلوچستان اظهار کرد: ما قبول داریم که در برخی مسائل، متحد عمل نکرده‌ایم اما اکنون تلاشمان برای همگرایی و هم‌افزایی بیشتر در راستای پیگیری و انتشار مشکلات مردم است.

 

 

---

 

وی ادامه داد: در همین راستا در حال آغاز طرحی هستیم که به کمک جنبش دانشجویی به حل مشکلات کمک کنیم.

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار