در بیانیه شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی داراب مطرح شد:

از مسئولانی که با جهالت و یا خیانت خود به منافع کشور خسارت وارد کنند، نخواهیم گذشت

در بخشی از این بیانیه آمده است: جنبش دانشجویی ضمن رصد و پیگیری اقدامات مجلس، از مسئولانی که با جهالت و یا خیانت خود به منافع کشور خسارت وارد کنند، نخواهد گذشت.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی / شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی شهرستان داراب با صدور بیانیه‌ای خطاب به نماینده مردم داراب و زرین‌دشت در مجلس شورای اسلامی خواستار شفاف‌سازی رأی نمایندگان در خصوص لوایح FATF شد. متن بیانیه به شرح ذیل است:

نماینده محترم مردم شریف داراب و زرین‌دشت در مجلس شورای اسلامی جناب آقای دکتر انصاری
سلام‌علیکم
ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله حسین و گرامی داشت یاد و خاطره‌ی شهدای حادثه تروریستی اهواز با توجه به خبرها مبنی بر تصویب قانون FATF در مجلس شورای اسلامی لازم است نکاتی را خدمت جناب‌عالی یادآور شویم.
مجلس شورای اسلامی جایگاه و مسیر حرکت دولت و ملت را مشخص می‌کند و مظهر خواسته‌های مردم درزمینهٔ سیاست‌های گوناگون، چه داخلی و چه خارجی است. تاریخ حاکمیت و سیاست ایران همواره حکایت از خسارات و آسیب‌هایی می¬‌کند که به سبب بی¬‌اطلاعی حکمرانان و مسئولان از دسیسه‌های دشمنان و ساده‌انگاری و اعتماد بی¬‌مورد ایشان به اجانب، بر پیکره ملت قهرمان ایران وارد گشته است و شهادت تاریخ همواره علیه کسانی است که با اهمال و سهل‌انگاری در انجام‌وظیفه خود اسباب بروز چنین زیان‌های جبران‌ناپذیری را فراهم آورده‌اند.
در مورد ارتباط لوایح ارائه‌شده در مجلس با FATF باید بیان داشت که:
الف ـ طبق ماده 36 توصیه‌های FATF کشورها ملزم به پذیرفتن کنوانسیون‌های پالرمو و مبارزه با تأمین مالی تروریسم می‌شوند. دربند اول این توصیه تصریح‌شده است: کشورها باید عضو کنوانسیون وین، کنوانسیون پالرمو، کنوانسیون مبارزه با فساد سازمان ملل متحد (مریدا) و کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم باشند و دربند دوم آن گفته‌شده: کشورها باید مفاد کنوانسیون وین، کنوانسیون پالرمو، کنوانسیون مریدا و کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم را به‌طور کامل اجرا کند.
دربند اول و دوم بخش همکاری بین‌الملل برنامه اقدام (action plan): از ایران خواسته‌شده است که  نسبت به «تصویب و اجرای کنوانسیون پالرمو،  امضاء و تصویب و اجرای کنوانسیون TF » اقدام نماید.
ب ـ لایحه اصلاح قانون مبارزه با پول‌شویی به‌گونه‌ای تدوین‌شده است که هر چهاربند بخش جرم پول‌شویی برنامه اقدام (action plan) را بر اساس مواد زیر دربرمی گیرد:
1- تعیین مجازات برای جرم پول‌شویی که مؤثر و مناسب و بازدارنده باشد؛
2- تضمین اینکه جرائم منشاء، جرائم مرتکب شده در سایر کشورهای دیگر را پوشش می‌دهد؛
3- آموزش مأموران تحقیق و بازپرسان جهت ارتقاء سطح آگاهی و امکان بهره‌گیری از جرم پول‌شویی به‌عنوان جرم مستقل؛
4- انجام اقدامات مؤثر از قبیل تحقیق  و پیگرد قانونی پول‌شویی درصورتی‌که تنها دربرگیرنده  اقدامات مبارزه با جرائم منشاء نباشند.
ازجمله اهداف لایحه اصلاح قانون مبارزه با پول‌شویی در بخش مقدمه توجیهی این لایحه برآورده کردن نیازها و تطبیق با استانداردهای بین‌المللی قیدشده است که این موارد هدفی جز اجرای بند سوم از بخش همکاری‌های بین‌المللی برنامه اقدام (Action plan) ندارد.
جامعه علمی و دانشگاهی شهرستان بارها با ارائه نظرات تخصصی خود ابعاد پنهان این لوایح را برای نمایندگان مشخص و اعتراض خود را نسبت به این لایحه ابراز کردند اما مورد بی‌مهری و بی‌توجهی مجلس و دولت قرار گرفتند.
اگر با اجرای این لوایح دم از شفافیت در نظام بانکی می‌زنید؛ یقیناً نباید از شفافیت رأی خود نیز نگران باشید. بی‌شک جنبش دانشجویی ضمن رصد و پیگیری اقدامات مجلس، از مسئولانی که با جهالت و یا خیانت خود به منافع کشور خسارت وارد کنند، نخواهد گذشت.
سایه مقام معظم رهبری مستدام باد
شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی شهرستان داراب

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار