با محوریت «اربعین حسینی» برگزار شد؛

نشست ستاد قرارگاه شهید علم‌الهدی سیستان و بلوچستان در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان

نشست ستاد قرارگاه شهید علم‌الهدی سیستان و بلوچستان با محوریت موضوع «اربعین حسینی» و با حضور روسا و معاونین دانشگاه‌های محوری سراسر استان در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان برگزار شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویینشست ستاد قرارگاه شهید علم‌الهدی سیستان و بلوچستان با محوریت موضوع «اربعین حسینی» و با حضور روسا و معاونین دانشگاه‌های محوری سراسر استان در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان برگزار شد.

 

در این نشست علیرضا کیخا، مسئول بسیج دانشجویی سیستان و بلوچستان ضمن خیرمقدم و تشکر از حاضرین، تشکیل قرارگاه نور و ستاد شهید علم الهدی را اقدامی میمون دانست و بیان کرد: تمامی مسئولان اعم از وزیر علوم و روسای دانشگاه‌ها حضور در جلسات را جزو اولویت‌ها قرار داده اند اما برخی رؤسا در این چند سال حتی یک بار هم در جلسات حضور نداشتند؛ حال آنکه اربعین و راهیان نور چیزی نیست که به سادگی بتوان از کنار آن گذشت.

 

وی با تأکید بر اینکه سال قبل بیش از دو هزار دانشجوی استان به راهیان نور اعزام شدند ابراز داشت: رتبه دوم کیفیت کاروان‌های دانشجویی راهیان نور در سال قبل به سیستان و بلوچستان تعلق گرفت اما امسال همت بیشتری برای خدمت به زائران اربعین و راهیان نور لازم است.

 

کیخا با تشریح امورات مربوط به اربعین عنوان کرد: سال گذشته با همتی که صورت گرفت 330 نفر بصورت کاروانی از دانشگاه‌های سراسر استان به پیاده‌روی اربعین اعزام شدند و برای 5۰۰ نفر تسهیل‌گری صورت گرفت.

 

وی با بیان اینکه اربعین بهترین فرصت برای دانشجو است که از زیارت عتبات بی‌نصیب نماند افزود: دانشگاه‌ها باید با موجه کردن غیبت دانشجویان در ایام اربعین زمینه حضور پرشورتر آنان را فراهم کنند.

 

مسئول بسیج دانشجویی سیستان و بلوچستان در ادامه به ظرفیت استقبال از زائران پاکستانی اشاره کرد و اظهار داشت: استقبال از زوار پاکستانی ظرفیتی است که اربعین ایجاد کرده و بهترین فرصت برای انتقال مبانی انقلاب اسلامی است

وی ادامه داد: آنان که با ورود به خاک ایران، سجده شکر می‌کنند تشنه خدمت بوده و اگر جنس دانشجو به این زائر خدمت کند اثرات بسیار دارد؛ در این خصوص نیز باید غیبت دانشجویانی که در موکب‌های میرجاوه و زائرسرای امام رضا(ع) حاضر می‌شوند موجه شود؛ چرا که این خدمت کمتر از زیارت نیست.

 

حجت الاسلام حسین صادقی، مسئول نهاد رهبری در دانشگاه‌های سیستان و بلوچستان در ادامه، این نشست را بهترین بهانه برای دوستی و الفت بین دانشگاه‌ها دانست و گفت: اربعین جزو علائم مومن است و کمک به دانشجو برای رسیدن به کربلا پاداش فراوانی دارد؛ زیرا مخاطب ما دانشجو است و ممکن است توان تامین هزینه ها را نداشته باشد.

 

وی با تأکید بر اینکه اربعین هویت مسلمانی ما را تضمین می‌کند تصریح کرد: در شرایط کنونی منطقه که خیلی ها روابط پایدار ما را با کشورهای همجوار نمی‌خواهند تبلیغات سوء خود را از همین حالا آغاز شده است؛ لذا نباید اربعین را که مایه وحدت و انسجام بین مذاهب، اقدام و حتی ملت‌ها است دستکم بگیریم.

 

حجت الاسلام صادقی افزود: پیاده‌روی اربعین، بزرگترین راهپیمایی عالم بر اساس عشق و ایمان است و باید با حداکثر توان و نیرو با آن مواجه شد.

 

سپس سیدرضا بلاغت، معاون فرهنگی دانشگاه سیستان و بلوچستان اذعان کرد: اربعین امسال نسبت به سال‌های قبل دارای اهمیت بیشتری است؛ زیرا اکنون وجه بین المللی پیدا کرده و چالش هم زیاد دارد؛ از این حیث، قطعا میزان حمایت ما بیشتر خواهد بود.

وی بیان داشت: امسال باید تلاش شود تا زیارت اولی ها در اولویت اعزام باشند و تسهیلات لازم نیز در اختیار آنان قرار گیرد.

 

سلطانعلی میر، رئیس دانشگاه آزاد سیستان و بلوچستان نیز با بیان اینکه در اهمیت اربعین هیچ شک و تردیدی وجود ندارد عنوان کرد: در حوزه دانشگاهی اهمیت اربعین بیشتر می شود و ما بعنوان دانشگاه هرچه در این مسیر تلاش و هزینه کنیم ارزش دارد؛ چون شاید راهیان نور و اربعین شاکله شخصیت دانشجو را تغییر دهد.

 

وی ادامه داد: اثر جنگ نیز به همین ترتیب بود؛ اگر فردی یک بار به دفاع مقدس می رفت اثر آن یک بار در او ماندگار می‌شد؛ لذا حتی اگر قرار باشد از بودجه پژوهشی و سایر ردیف های فرهنگی بزنیم تا اربعین خوب برگزار شود، این کار را انجام می‌دهیم.

 

میر مساعدت دستگاه‌های اجرایی را عاملی مؤثر در پویایی امر اربعین دانست و ابراز داشت: هماهنگی با استانداری و دستگاه‌های اجرایی به نحوی که آنها نیز بخشی از بودجه های فرهنگی خود را به راهیان نور و اربعین اختصاص دهند باید مورد توجه باشد.

 

وی اظهار کرد: مسائل امنیتی نقش مهمی در اربعین دارد و دشمن برای این رزمایش بزرگ اقتدار جریان مقاومت برنامه دارد.

 

رئیس دانشگاه آزاد سیستان و بلوچستان افزود: ثبت نام در دانشگاه‌های آزاد استان در حال انجام است و هر واحد دانشگاه آمادگی اعزام یک دستگاه اتوبوس را دارد.

 

سپس علیرضا انصاری‌مقدم، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به تسهیلات این دانشگاه برای دانشجویان در اربعین گفت: امسال اعزام ۵۰ میلیون تومان اعتبار برای اعزام اربعین تخصیص داده شده است؛ ضمن اینکه اولویت ثبت نام با بار اولی ها خواهد بود.

 

وی ادامه داد: علاوه بر آن، وام اضطراری به مبلغ ۷۰۰ هزار تومان برای ۲۰ تا ۲۵ نفر دانشجو نیز در دستور کار قرار دارد.

 

انصاری‌مقدم عنوان کرد: ستاد جهادی دانشگاه نیز در حال تشکیل است که این گروه در مرز میرجاوه فعالیت خواهند کرد؛ همچنین با تأکید ریاست دانشگاه، غیبت دانشجویان در ایام اربعین موجه خواهد بود و یا کارآموزی‌شان جابجا خواهد شد.

 

 

عباس اویسی، رئیس دانشگاه پیام نور سیستان و بلوچستان در ادامه اظهار داشت: دانشگاه‌هایی که بودجه دولتی دارند محدودیت های دارند.

 

وی با پیشنهاد اینکه چهلمین سال پیروزی انقلاب با اربعین حسینی پیوند داده شود خاطرنشان کرد: جوشش و پویایی انقلاب را باید در اربعین نمایان کرد؛ اربعین وظیفه ماست و هر دانشگاه بنا به ظرفیت خود باید کمک کند.

 

علی‌اکبر بردباری، کارشناس نهاد رهبری دانشگاه‌ سیستان و بلوچستان تصریح کرد: تابستان امسال به دلیل نداشتن پرواز زیارت عتبات نداشتیم؛ از آنجا که ستاد عتبات برای سفر عتبات دانشجویان وام اعطا می‌کند، مذاکره برای تعلق سهمیه وام عتبات تابستان با تسهیلات ۱۸ ماهه به زائرین اربعین مؤثر است.

 

وی با اشاره به اهمیت تبلغیات افزود: تبلیغات لازم برای اربعین صورت نگرفته و باید برای ترغیب دانشجو مراسم بدرقه و استقبال برگزار شود.

 

بردباری عنوان داشت: استفاده از ظرفیت و مساعدت اساتید به زوار اربعین در کیفیت و کمیت این حرکت کمک خواهد کرد.

 

سعیده سرگلزائی، سرپرست پردیس رسالت دانشگاه فرهنگیان سیستان و بلوچستان اظهار کرد: اهمیت اربعین برای ما که  بیشتر جون ۳رار است معلمان اینده را تربیت کنند و نقش پررنگی در امر تربیت خواهند داشت

 

یعقوب کریمی، مدیر فرهنگی پردیس شهیدمطهری دانشگاه فرهنگیان سیستان و بلوچستان ابراز داشت: باید برای گرفتن وام قبل از اعزام تلاش و ثبت نام در سامانه تسهیل‌گری شود.

 

دادرحمان بامری، مدیر حراست مجتمع آموزش عالی سراوان با تأکید بر اعزام اهل سنت به پیاده روی اربعین گفت: این مجتمع تاکنون ۳۰ نفر ثبت نام داشته و تلاش داریم اعزام از بین دانشجویان اهل سنت داشته باشیم.

ارسال نظر


captcha