سه شب عاشقی؛

میهمانی شهدای کانال یونس در دانشگاه آزاد زاهدان تمام شد/ پایان محفلی از جنس دلدادگی

به مناسبت هفته دفاع مقدس، برنامه محوری بسیج دانشجویی سیستان و بلوچستان به مدت سه شب در دانشگاه آزاد زاهدان برگزار شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجوییبه مناسبت هفته دفاع مقدس، برنامه محوری بسیج دانشجویی سیستان و بلوچستان به مدت سه شب در دانشگاه آزاد زاهدان برگزار شد.

 

در این برنامه که به بازسازی یادمان کانال کمین یونس اختصاص داشت، حاضرین در ابتدای برنامه با توقف در ورودی کانال، توضیحات «حاج مهدی قربانی» و «حاج علی سراجی» از رزمندگان دفاع مقدس را در خصوص عملیات تک شلمچه شنیدند.

 

سپس با ورود حضار به کانال، این دو رزمنده با اشاره به عکس‌های موجود، به معرفی شهدای کانال پرداختند.

 

فضاسازی کانال و کمین با صداهای تیر و رگبار و خمپاره و نیز بوی باروت به گونه‌ای بود که مخاطبان شرایط عملیات را تا حدی لمس کردند.

 

مدعوین پس از بازدید از فضای درون کانال، در محل اجرای برنامه قرار گرفته و در طول سه شب، از روایتگری فرزند «شهید قوچ‌اسماعیلی»، همسر «شهید فارسی»، «سردار گشتاسبی» فرمانده سپاه سلمان استان، «سردار ابراهیمی‌آتانی» فرمانده تیپ 110 سلمان فارسی، «حاج حسن نوری» راوی و رزمنده دفاع مقدس و «علیرضا کیخا» مسئول بسیج دانشجویی استان بهره بردند.

 

کانال کمین یونس مکانی است که بیش از 900 رزمنده لشکر 41 ثارا... در شلمچه در آن مشغول به مبارزه با سربازان رژیم بعث عراق بودند.

 

این یادمان با پیوند میان نسل دفاع مقدس و نسل جدید توسط تعدادی از رزمندگان و جمعی از دانشجویان بسیجی بنا شد تا گوشه ای از مظلومیت شهدا و مجروحین و اسرای کانال کمین یونس که در میانه دریاچه ماهی و منطقه عمومی شلمچه قرار داشت بازگو شود.

 

در روز چهارم خرداد ماه سال ۱۳۶۷ تعداد ۹۸۰ نفر از بهترین جوانان پاک با لب تشنه در محاصره دشمن بعثی قرار گرفتند و به شهادت رسیدند.

 

120 شهید و مجروح کانال یونس در آنجا ماندند و خدا می‌داند که هنگام رسیدن دشمن بعثی، چه به آنها گذشته است اما 21 روز بعد که رزمندگان آن منطقه را باز پس گرفتند دیگر اثری از کانال نبوده و آن را بعثی‌ها با خاک یکسان کرده بودند.

 

کانال کمین یونس اقتداری در اوج مظلومیت، اوج تهی دستی مادی و در عوض دستانی پر از قدرت ایمان، دستانی که بدون سلاح نظامی و فقط با نیروی ایمان بخدا بر کفر پیروز شدند را که پس از 30 سال برای اولین بار داستانش بر زبان‌ها جاری شد در دل خود داشت.

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار