شهید شاخص؛

شهید مهدی اثنی عشری شهید شاخص سال 1397 بسیج دانشجویی استان فارس+زندگی نامه

شهید مهدی اثنی عشری به عنوان شهید شاخص سال 1397 بسیج دانشجویی استان فارس انتخاب شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی / شهید مهدی اثنی عشری به عنوان شهید شاخص سال 1397 بسیج دانشجویی استان فارس انتخاب شد قستی از زندگی نامه این شهید بزرگوار آمده است که به شرح زیر است:

 

در سردی و سختی زمستان سال 1341 بود که درخت بردباری هفتمین و آخرین جوانه خود را به بار نشاند. نامش را مهدی گذاشتند. او  برای پدر و مادر آخرین فرزند و برای تنها برادر و برای خواهرانش کوچکترین فرد خانواده بود.

مهدی روحیه بسیار کنجکاوی داشت همراه با فروتنی و خضوعی مهربان و استعدادی سرشار در جهت یادگیری ، به همین علت  او را از سن 5 سالگی به مدرسه فرستادند.

در دوران راهنمائی  به جلسات هفتگی هیئت می رفت و در آنجا با مفاهیم قرآنی آشنا شد. علاقه وافری به آیات قرآنی و حفظ آنها پیدا کرد. از همان زمان علاقه به گردشهای دسته جمعی داشت و در طی جلسات و گردشها شاخص ضوابط اخلاقی و جمعی را رعایت می کرد. روی هم رفته روحیه ای جستجو گر و توام با عمل داشت.

این بود که با وجود بالا بودن سطح اطلاعات و نمرات ریاضی و علوم رشته فنی را انتخاب کرد و در هنرستان میثم (نمازی) رشته برق ثبت نام نمود.

انرژی نوجوانی را صرف خدمت در کتابخانه مسجد الصادق (اصلاح نژاد)می کرد و نیز صرف ارشاد همکلاسان و به علت موفقیت درسی برتری که داشت و خضوع اخلاقیش حرف او در بین دوستانش خریدار داشت و معلمین متعهد نیز سخت به او دلبسته بودند و رویش حساب می کردند و حتی خارج از مدرسه با او ارتباط فکری داشتند.

سال سوم هنرستان بود (56-57 ) با دانشجویان انجمن اسلامی دانشگاه ارتباط داشت و در اولین تظاهرات کوچه ای ، که در شیراز به همراهی حدود 70 نفر از دانشجویان و چند نفری از دانش آموزان در کوچه های خلوت پشت امامزاده ابراهیم برگزار شد نقش فعال و کلیدی داشت.(این قضیه مربوط به سال 56 است) وی در فعال کردن حرکت دانش آموزی شیراز نقش موثری داشت.

بعد از گرفتن دیپلم با وجود آنکه بالاترین معدل را در کل دوره داشت مصادف شد با انقلاب فرهنگی و تعطیل شدن کلیه دانشگاهها و لذا او بلافاصله به سربازی رفت.

دوسال سربازی را در شیراز و دزفول گذراند و حتی دو ماه هم اضافه بطور داوطلبانه خدمتش را تمدید کرد و در دزفول ماند.

در این مدت هم کارهای روزمره را می کرد کار در کارخانه یخ سازی ارتش و هم کارهای ارشادی انجام می داد. و هم برای سربازان دیگر در جهت سواد آموزی و رفع مشکلات روزمره اشان وقت می‌گذاشت.

آنچه او را در نظر همه دوستان گرفته تا خانواده جلوه می داد فروتنی گذشت و ایثارش بود.

ایثاری که برای خدمت به آنها از تن خود مایه می گذاشت و گذشتی که در برابر بزرگترین ناروائیها که بر او میرفت در عین توانائی بر آنها چشم پوشی می کرد. و آنقدر از خود مایه می گذاشت که انسان را شرمسار می کرد و می اندیشید که نکند کوتاهی شده باشد.

فردی هدفگرا بود با وجود آنکه در کنکور رتبه 126 شده بود از آن چشم پوشید و وارد دانشگاه علوم اسلامی رضوی در مشهد شد.

در آنجا نیز گل سر سبد دانشگاه و امید آینده آنها بود. با اشتیاق تمام چه از لحاظ درسی و چه از لحاظ کارهای روزمره مددکار همدرسانش بود، بطوری که حتی گاهی  لباسهای آنها را می شست.بعد از دو سال و نیم که در دانشگاه بود با وجود آنکه نیمی از آن را در جبهه گذرانده بود بر زبان عربی چه از نظر تکلم و چه از نظر کتابت تسلط یافت. بطوریکه مقالات سیاسی اجتماعی در نشریه عربی دانشگاه می نگاشت که مورد تقدیر عربی زبانان بود.

سرانجام شهید اثنی عشر در تاریخ 27 دی ماه 65 در عملیات کربلای 5 با اصابت ترکش به سر به شهادت رسید.
 
 خورشیدی بود که در سپیده دم افول کرد و چشمه ای بود که از زمین جوشیده و در زمین فرو رفت و درختی بود که در شکوه ماند و گوهری بود که ناشناخته از دست رفت.

روحش شاد.


 
منبع : مرکز اسناد ایثارگران فارس

ارسال نظر


captcha
پربازدید ها
آخرین اخبار