مسئول فضای مجازی بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان فارس:

دشمن در فضای مجازی سعی در از بین بردن بنیه اعتقادی جوانان دارد/ دوراندیشی رهبر انقلاب در تأسیس مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی در سال 68 قابل توجه است

مسئول فضای مجازی بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان فارس گفت: اگر دهه ۶۰ و دوران جنگ وظیفه جوانان حضور در جبهه های جنگ بود امروزه وظیفه جوانان به خصوص جوانان انقلابی حضور فعال و موثر در جبهه فضای مجازی است.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی /حمیدرضا جعفر زاده مسئول فضای مجازی بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان فارس در گفتگو با خبرنگار ما در خصوص اهمیت بحث فضای مجازی و حضور در آن بیان داشت: شاید می‌توان گفت امروزه فضای مجازی مهم ترین سنگر فعالیت فرهنگی هر کشور است در تمامی دنیا مردم هر کشور با هر عقیده و مسلک و فکر و اندیشه ای که دارند سعی می‌کنند اندیشه های خود را از طریق فضای مجازی با دیگران به اشتراک بگذارند و از این طریق عقاید خود را در سطح جهانی تبلیغ کنند.


وی در ادامه افزود: از یک سو به سبب اهمیت و نقش بسزایی که فضای مجازی در انتقال اندیشه و تفکر هر ملتی دارد و از سوی دیگر به سبب رشد و پیشرفت سریع و چشمگیر تکنولوژی، جا دارد جوانان، متفکران و نخبگان کشور ما نیز در این زمینه فعالیت چشمگیری داشته باشند.


مسئول فضای مجازی بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان فارس گفت: کشور جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک قدرت منطقه ای و جهانی باید همانطور که در زمینه های مختلفی مانند علمی، نظامی و... پیشگام بوده باید در زمینه فضای مجازی هم پیشگام باشد.


جعفرزاده عنوان کرد: مقام معظم رهبری در یکی از سخنرانی های خود به این نکته اشاره کرده اند که فضای مجازی به مانند یک چاقوی دو دمه و خطرناک است لذا هم می‌توان از آن استفاده صحیح و به جا داشت و هم می‌توان از آن استفاده نادرست و مخرب داشت.
 

 وی بیان کرد: از یک سو می توان از فضای مجازی در مسیر رشد و تعالی افراد، نشر و گسترش اندیشه های اسلامی و دینی و اندیشه ها و تفکرات انقلاب استفاده کرد، از سوی دیگر هم می توان از آن در جهت رشد و نمو فحشا و فساد استفاده کرد.


این فعال دانشجویی جمهوری اسلامی را به عنوان تنها حکومت و کشوری که در مقابل دنیای ظلم و استکبار ایستادگی کرده دانست و گفت: کشور ما از همان ابتدای پیروزی انقلاب مورد هجوم دشمنان و بیگانگان قرار گرفت استکبار جهانی در سال های ابتدایی انقلاب با هجوم نظامی و ایجاد یک جنگ هشت ساله در صدد نابودی نظام برآمد اما به لطف خدای متعال و خون پربرکت شهدا، دشمن نتوانست به اهدافش دست پیدا کند.


وی ادامه داد: اما پس از پایان جنگ سخت هشت ساله جبهه استکبار درصدد این برآمد تا از طرق دیگر نظام را از بین ببرد، در سالهای گذشته شاهد این مسئله بوده ایم که دشمن روشهای مختلفی از جمله فشار و تحریم های اقتصادی و مالی و همچنین استفاده از جنگ نرم به کار برد.


جعفرزاده با اشاره به ابزارهای جنگ نرم اظهار داشت: در یک برهه زمانی مهم ترین ابزار دشمن در جبهه جنگ‌نرم استفاده از وسایلی مانند ماهواره بود اما امروزه فضای مجازی تبدیل به مهم ترین ابزار دشمن در این جبهه شده است. دشمن در فضای مجازی با نشر و گسترش فساد و فحشا سعی در از بین بردن بنیه اعتقادی جوانان دارد لذا در این جاست که اهمیت فضای مجازی بیش از پیش در جهت حفظ اعتقادات دینی مشخص می شود.


وی افزود: اگر دهه ۶۰ و دوران جنگ وظیفه جوانان حضور در جبهه های جنگ بود امروزه وظیفه جوانان به خصوص جوانان انقلابی حضور فعال و موثر در جبهه فضای مجازی است.


مسئول فضای مجازی بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان فارس با بیان اینکه دشمن در فضای مجازی به شدت در حال تلاش برای ریشه کن کردن اعتقادات جوانان است در ادامه تاکید کرد: لذا ما جوانان انقلابی نیز نباید رفتاری منفعلانه در مقابل فعالیت های دشمن داشته باشیم، ما نیز وظیفه داریم در مقابل فعالیت های دشمن ایستادگی کنیم و پاسخ فعالیت های آن ها را بدهیم و جوانان انقلابی امروزه موظف هستند با انتشار مضامین مذهبی و اعتقادی ، اندیشه اسلام ناب محمدی و مذهب شیعه را در جهانیان معرفی کنند.


این فعال دانشجویی افزود: متاسفانه به سبب فعالیت عده ای منافق که در لباس پیامبر ادعای اسلام و تشیع می‌کنند اما در اصل تیشه به ریشه اسلام و تشیع می‌زنند و امام خامنه ای هم از آن ها به عنوان شیعه لندن نشین یاد می‌کنند، چهره ای بسیار زشت و زننده از شیعه در سطح جهان نشان داده شده است لذا یکی از وظایف ما جوانان مقابله با این انحرافات و فرقه های باطلی است که در حال نابودکردن تشیع هستند.

 

جعفرزاده در خصوص چگونگی مواجهه دانشجویان در مقابله با جنگ نرم در فضای مجازی گفت: جوانان انقلابی باید از طریق رسانه ها و همین فضای مجازی چهره واقعی اسلام و مذهب شیعه را که سراسر لطف و مهربانی هست به جهانیان نشان دهند و ایران به عنوان پرچم دار ظهور حضرت حجت باید در جهت اندیشه مهدوی و تفکر امام زمانی فعالیت کند و این نیز یکی دیگر از وظایف جوانان در فضای مجازی است.


وی با بیان اینکه انقلاب سال۵۷‌‌ تنها یک انقلاب سیاسی نبود بلکه یک انقلاب فرهنگی بود و در ادامه بیان کرد: انقلاب اسلامی سبب بیداری اسلامی ملت های منطقه شد و باعث شد ملت های منطقه در مقابل کفر و استکبار جهانی ایستادگی کنند لذا امروزه یکی از مهم ترین فعالیت هایی که باید در زمینه فضای مجازی صورت بگیرد اهتمام به نشر و گسترش اندیشه های انقلاب و تفکرات امام خمینی است.


مسئول فضای مجازی بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان فارس در خصوص رویکرد مقام معظم رهبری در بحث فضای مجازی گفت: رهبر معظم انقلاب از سال 1368 با تأسیس مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، حضوری فعال و تأثیرگذار در فناوری اطلاعات کشور داشته‌اند این دوراندیشی ایشان در 26 سال پیش قابل توجه است.


وی در ادامه بیان کرد: در تمام سیاست‌های ابلاغی، ایشان به تمام حوزه‌ها و از جمله حوزه‌های فرهنگی، دولتی و قضایی همواره لزوم استفاده‌ی حداکثری از فناوری اطلاعات و ارتباطات را گوشزد کرده‌اند . ایشان همچنین در دستورهای اکید خود به مجموعه‌ی مدیران کشور، همواره توجه به حوزه‌های مختلف فضای مجازی را به عنوان امری بسیار مهم و جدی در مکتوبات و تذکرهای شفاهی مشهود توصیه کرده‌اند.


جعفر زاده با اشاره به اینکه از نظر مقام معظم رهبری این فضای مجازی به اندازه خود انقلاب اهمیت دارد گفت: از منظر ایشان «فضای مجازی مانند یک رودخانه است که دائما بر آب آن افزوده می‌شود و اگر بتوان از رودخانه بهره برداری درست صورت بگیرد این فضای مجازی تبدیل به یک فرصت بسیار مناسب می شود ولی اگر برای آن برنامه نداشته باشیم تبدیل به یک تهدید بزرگ می شود» نگاه ایشان به فضای مجازی یک نگاه فرصت گونه است که می شود از آن در راستای اهداف متعالی استفاده کرد.


این فعال دانشجویی افزود: ایشان بر این عقیده هستند که فضای مجازی مانند یک چاقوی دو دمه و خطرناک است هم می‌تواند فرصت باشد هم تهدید، بستگی به نوع برخورد ما با فضای مجازی و اینترنت است.


جعفرزاده در پایان بیان داشت: وجود اهمیت بالای فضای مجازی در دیدگاه مقام معظم رهبری و همچنین از یک طرف وجود فرصت های مناسبی که این فضای فراهم می‌کند و از طرفی دیگر وجود خطرات و تهدید های این محیط سبب شده است که ایشان دستور تشکیل شورای عالی مجازی را در تاریخ ۹۰/۱۲/۱۷ صادر کنند ایشان در برنامه ابلاغی ششم توسعه نیز تاکیدات ویژه ای بر فضای مجازی و شبکه ملی اطلاعات و کسب توانمندی در این فضا داشته اند.

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار