یادداشت/ساهره مشایخ

«سکوتی» که برازندۀ «رسانه» نیست

برای نمونه جریان مطالبه گری که از رسانه مستقل دانشجویی برای روشنگری در محیط نخبگانی دانشگاه ایجاد می‌شود کم‌اهمیت‌تر از آگاه‌سازی‌ها و اطلاع‌رسانی‌های رسانه‌های عمومی در جامعه نیست؛ چه‌بسا به دلیل اهمیت جامعه‌ی مخاطب نشریه دانشجویی از وزن بالاتری در رسانه‌ها برخوردار باشد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی / ساهره مشایخ، مسئول خانه نشریات بسیج دانشجویی فارس در یادداشتی در خصوص شفاف سازی در رسانه ها نوشت:رسانه را به‌عنوان رکن چهارم دموکراسی یاد می‌کنند که در عصر اطلاعات با آگاهی بخشی، شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی، نقش قابل‌توجهی در جامعه دارد؛ به‌گونه‌ای که با در دست گرفتن رسانه، به‌راحتی می‌توان برجهان حکم رانی کرد.

 


رسانه به‌عنوان پلی میان مردم و دولت، مکلف است با رعایت اصل انصاف و استقلال کامل، بدون جهت‌گیری‌های جناحی و حزبی به وظیفه‌ی خطیر خود، یعنی اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی بپردازد. رسانه‌ای که در پی تحقق رسالت خود گام برندارد، نه‌تنها گام برندارد بلکه حتی اراده حرکت نداشته باشد یعنی به‌طور صحیح و دقیق به شفاف‌سازی، مبارزه با مشکلات و مفاسد در درون جامعه و آگاه ساختن مردم از آن‌ها بپردازد، مورداطمینان مردم نخواهد بود؛ و سلب اعتماد و ریزش مخاطب همان آفتی است که اگر گریبان رسانه‌ای را گرفت، آتش به خرمنش خواهد زد!


جریان سازی در راستای مطالبه و خواست عمومی ازجمله رسالت‌های مهم رسانه است و این موضوع، نه یک ادعا از سر گمان که تاریخ بدان شهادت می‌دهد لذا اگر کارکرد بهینه رسانه برای آگاه ساختن مردم را با سه مؤلفه سرعت، شفاف‌سازی و استقلال پی بگیریم، این امکان فراهم می‌شود که احقاق عدالت اجتماعی و مبارزه با فساد به گفتمان رایج ملت و یک مطالبه مردمی تبدیل شود و همین خواست عمومی توان قضایی کشور را برای مقابله صریح و سریع با متخلفان بالاتر ببرد.


در مقوله آگاه‌سازی در مسائل حساس و اساسی کشور نکته ظریفی که وجود دارد و درایت اهالی رسانه در اهم ف الاهم کردن صحیح مطالب است که درنهایت به آگاه‌سازی و مطالبه‌ی به‌حق در زمان مطلوب منجر می‌شود. برخورداری از این هوش و درایت رسانه‌ای می‌تواند برای اعتلا و پیشرفت جامعه مفید فایده باشد و محدود به نوع خاص و جغرافیای خاصی از رسانه نیز نمی‌باشد؛ چه رسانه‌های فضای عمومی جامعه و چه رسانه‌ها و نشریات نخبگانی چون نشریات دانشجویی، همه و همه نیازمند چنین درایت و هوشمندی هستند که تنها با حفظ استقلال فکری، انصاف، صداقت و دلسوزی برای کشور به دست می‌آید.


برای نمونه جریان مطالبه گری که از رسانه مستقل دانشجویی برای روشنگری در محیط نخبگانی دانشگاه ایجاد می‌شود کم‌اهمیت‌تر از آگاه‌سازی‌ها و اطلاع‌رسانی‌های رسانه‌های عمومی در جامعه نیست؛ چه‌بسا به دلیل اهمیت جامعه‌ی مخاطب نشریه دانشجویی از وزن بالاتری در رسانه‌ها برخوردار باشد.


ایجاد جریان مطالبه گر باید درزمانی دقیق و صحیح باظرافتی عمیق اتفاق بیفتد که هیچ جریان و گروه معاندی نتواند از آن صدا برداشت سوء کند و به تعبیری این اقدام بازی در زمین دشمن نباشد. وقتی رسانه در طرح و بیان مسائل استقلال داشته باشد این قدرت را به دست می‌آورد که تا انتها و رسیدن به نتیجه مطلوب فعالیت خود را در مورد موضوع مطرح‌شده ادامه بدهد و نه اینکه همانند مثال‌هایی در سال‌های گذشته، برای خوشایند برخی داستان مسکوت گذاشته شود.


به‌عنوان‌مثال در 14 اسفند سال 95 و بعد از گذشت نزدیک 9 ماه از افشای حقوق نجومی به‌منظور جلوگیری از فساد و رفع کندی رسیدگی به بازپس‌گیری بیت‌المال (که منجر به تذکر چندباره رهبر انقلاب مبنی بر ضربه خوردن اعتماد مردم از این قضیه، نامشروع بودن حقوق نجومی و نیاز به روشنگری برای مردم، شده بود) ماده‌ی ۲۹ قانون ششم توسعه در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید. بر اساس این ماده دولت موظف شد تا پایان سال 1396 هجری شمسی سامانه‌ای را جهت انتشار عمومی کلیه دریافتی‌های مسئولان و مدیران راه‌اندازی کند اما متأسفانه در عمل این قانون عملی نشد و با پایان مهلت قانونی وکلای ملت که چنین تکلیفی صحیحی را بردمش دولت محول کرده بودند در برابر این خلف وعده تقریباً سکوت کردند.


استقلال و انصاف رسانه چه عمومی و چه دانشجویی در چنین صحنه‌هایی محک می‌خورد که در بزنگاه‌هایی که لازم است بر نکته‌ای تأثیرگذار و به‌حق تأکید کند، فریب جریان سازی‌ها و داستان‌سرایی‌های ذی‌نفعان را نخورد. متأسفانه باید گفت گاهی عملکرد رسانه در پیشگیری و مبارزه با فساد ضعیف و در انجام رسالتش در آگاهی بخشی و اطلاع‌رسانی سربلند نبوده است و بهبود این شرایط نیازمند تلاش جدی اهالی رسانه (چه رسانه عمومی و چه دانشجویی) در بحث شفاف‌سازی است.


نقش تأثیرگذاری که رسانه‌ها، خاصه رسانه‌های نخبگانی چون نشریات دانشجویی، در فضای نخبگانی دانشگاه دارند، آن‌چنان قابل‌توجه است که می‌تواند الگویی برای رسانه‌های عمومی باشد. نشریات دانشجویی، می‌توانند به‌عنوان پیشتازانی مستقل و صادق و بدون غرض، اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی را از همان محیط دانشگاه شروع کنند و به شفاف‌سازی در مورد قوانین و نکات مبهم مسائل کشور و نظام آموزشی دانشگاه بپردازند و با ایجاد محیط تبادل‌نظر نخبگانی، هسته‌ی آینده‌ساز یک جامعه را با  افرادی آگاه، مطالبه گر و متعهد تقویت کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار