در بیانیه قرارگاه شهید احمدی‌روشن بسیج دانشجویی استان تهران صورت گرفت:

درخواست برای تصویب سریع و اجرای بی‌نقص قانون مالیات بر عایدی سرمایه CGT

قرارگاه شهید احمدی‌روشن بسیج دانشجویی دانشگاه‌های استان تهران در واکنش به وضعیت کنونی اقتصاد کشور خواستار تصویب سریع و اجرای بی نقص قانون مالیات بر عایدی سرمایه (CGT) شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجوییقرارگاه شهید احمدی روشن بسیج دانشجویی دانشگاه‌های استان تهران طی بیانیه‌ای در واکنش به وضعیت کنونی اقتصاد کشور خواستار تصویب سریع و اجرای بی نقص قانون مالیات بر عایدی سرمایه (CGT) شد و از نمایندگان مجلس خواست نگاه واقع گرایانه، دلسوزانه، مسئولانه و علمی- تخصصی به موضوعات اقتصادی داشته باشند.

متن این بیانیه در ادامه آمده است: « با یاد و نام خدا و توسل به ساحت مقدس حضرت ولی عصر (عج) و ادای احترام به روح پر فتوح امام راحل بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی و سلام و درود به ارواح طیبه شهدای انقلاب اسلامی و با آرزوی سلامتی و بهروزی مقام عظمای ولایت حضرت امام خامنه ای (مدظله العالی)

حضور بالای تقاضای سوداگرانه در بازار زمین و مسکن شهری با توجه به غیر قابل تولید بودن زمین و ثابت بودن موجودی آن، منجر به افزایش قیمت زمین و به تبع آن مسکن شده است. نرخ رشد قیمت در دوره‌های بلند مدت در بخش مسکن فاصله زیادی با نرخ تورم عمومی دارد. به طوری که میانگین نرخ تورم عمومی از سال 1377 تا 1395 معادل 16.91 درصد بوده اما نرخ تورم زمین در همین بازه زمانی 24.75 درصد است. همچنین جهش ناگهانی قیمت در دوره‌های کوتاه باعث افزایش سوداگری در بخش مسکن شده است؛ جهشی که غیرمولد بوده و باعث هیچ رشدی در اقتصاد کشور نشده است.

از آنجا که دریافت مالیات بر عایدی سرمایه (CGT) تأثیرات قابل ملاحظه ای بر اقتصاد آشفته و زنجیر گسیخته کنونی خواهد داشت و حتی خبر اجرای آن عرصه را بر سودجویان و ثروت اندوزان و سوداگران اقتصادی تنگ خواهد کرد چرا که مسکن به عنوان یکی از اساسی ترین نیازهای مردم بالاترین بخش از سرمایه هر خانوار را به خود اختصاص می دهد و با بیش از 100 صنعت به طور مستقیم ارتباط دارد و خروج آن از بازارهای سرمایه غیرمولد می‌تواند بخش اعظمی از مشکلات اقتصادی را در وضعیت کنونی حل کند و راه را بر سوداگران زالو صفت اقتصادی سد نماید که به دنبال آن عملکرد و سیاست های فعالین بخش خصوصی برای جهت دهی به کسب‌وکار خویش نیز تغییر خواهد کرد و افزایش بیش از سه برابری نقدینگی حاصله از مدیریت دولت تدبیر و امید را تا بخش زیادی کنترل و به سمت بازارهای مولد و بخش تولید هدایت نماید که به‌طورکلی، بخشی از نتایج اعمال مالیات بر عواید سرمایه‎ای عبارت‌اند از:

افزایش ثبات و امنیت اقتصادی - کنترل سوداگری و فعالیت های سفته بازانه - کنترل تورم و نقدینگی - ایجاد رونق در بازار مسکن و به دنبال آن ایجاد رونق در اقتصاد – کنترل وضعیت نابسامان کنونی و کنترل بازار – جلوگیری از وسوسه بانک ها در سرمایه گذاری در بازارهای غیرمولد نظیر مسکن ، طلا ، ارز و ... – رونق تولید و افزایش اشتغال – بی اثر نمودن تحریم ها و تحقق اقتصاد مقاومتی – جلوگیری از فرارهای مالیاتی – کاهش قیمت مسکن

از آنجا که امروزه بسیاری از نمایندگان و مدیران محترم راهکار حل مشکلات داخلی را در خارج از کشور جستجو میکنند لذا جهت اطلاع آنها لازم می دانیم این نکته را بیان نماییم که قانون مالیات بر عایدی سرمایه در بیش از 50 کشور و اقتصادهای توسعه یافته جهان در حال اجراست. این مالیات در کشورهایی مانند آمریکا، انگلستان، کانادا، برزیل، چین، فرانسه، روسیه، اسپانیا، ژاپن، ایتالیا، ترکیه و دیگر کشورها وجود دارد.

آمریکا نیز از جمله کشورهایی است که از سال 1913 این مالیات را اخذ می‌کند. در این کشور افراد و شرکت‌ها مالیات بر عایدی سرمایه را در مجموع خالص کل سود سرمایه خود می‌پردازند.

این در حالی است که در ایران قانون جداگانه‌ای در مورد مالیات بر عایدی سرمایه وجود ندارد. حتی در قانون مالیات‌های مستقیم ایران هیچ‌گاه ماده‌ای به طور خاص در مورد مالیات بر عایدی سرمایه به طور کلی وجود نداشته است. فقط در بخش درآمد املاک قانون مالیات‌های مستقیم مصوب سال 1345، در ماده 23 تفاوت قیمت خرید و فروش ملک به عنوان یک نوع درآمد و عایدی محسوب شده و مشمول مالیات گشته است که عملا کارایی لازم را ندارد.

پرداختن به اینکه به چه علت و به تبعیت از چه جریانی برای بار دوم متوالی در شهریور ماه سال 1393 طی بررسی لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم بند 17 از لایحه قانون مالیات‌های مستقیم حذف شد و نمایندگان محترم مردم به مالیات بر عایدی سرمایه رأی منفی دادند سپس عده‌ای از نمایندگان مخالف ، دلایل پوچ و غیر واقعی همچون نبود بانک جامع اطلاعاتی از املاک و صاحبان املاک را دلیل اصلی اجرایی نبودن این قانون عنوان کردند و برخی دیگر مانند علی لاریجانی شبهه افزایش تورم را در اثر دریافت مالیات بر عایدی سرمایه طی نامه دریافتی از آقای آخوندی وزیر راه و شهرسازی، مطرح کردند و این سوال در اینجا پدید می آید که مجلس ما کانون مردم سالاری دینی است یا کانون نمایندگان دولت که به نامه ای رسالت خود را بفروشد و از تصویب قانونی که به نفع عموم مردم عزیز ایران است پرهیز نماید آن هم از سوی وزیری که قیمت بالا و رکود بازار مسکن همواره نصب العین کارنامه کاریش بوده است

شاید پیشنهاد خوبی باشد  که به جای تصویب 20 دقیقه ای برجام و یا اهتمام به تصویب بندهای نامشروع و غیر قانونی FATF کمی دلسوزانه و با نگاهی عمیق و تخصصی در صدد حل مشکلات اساسی مردم می بودیم و منافع ملت شهید پرور و کشور اسلامی را فدای بازی های سیاسی نمی کردیم آن هم در زمانی که دشمن تمام عزم خود را برای جنگ اقتصادی علیه ایران جزم کرده است .

بر اساس سرشماری‌های انجام گرفته، در بازه زمانی 1385-1395، 7 میلیون واحد مسکونی بدون احتساب خانه‌های خالی از سکنه به موجودی مسکن اضافه شده در حالی که 2.4 میلیون خانوار جدید دارای مسکن ملکی شده‌اند. این بدان معنا است که طی فاصله زمانی دو سرشماری گذشته نزدیک به 66 درصد از تقاضای مسکن موجود به تقاضای سرمایه‌ای اختصاص یافته است. این در حالی است که در بازه دو سرشماری 1355 تا 1365 نزدیک به 80 درصد از تقاضای بخش مسکن تقاضای مصرفی بوده است

ما از مجلس انتظار داریم تا همچون گذشته در کنار مردم باشد و رسالت خود را فدای سیاسیون حامی سرمایه داری نکند آن هم سرمایه داری که به جای درآمد مشروع و کمک به تولید و اقتصاد مولد همچون زالو در حال مکیدن شریان های حیاتی اقتصاد کشور است.

نمایندگان محترم ملت جای سلطان سکه ها را با زوج جوانی که در آرزوی تنها یک سرپناه برای خود هستند عوض ننمایند و با تصویب قانون های مالیاتی تنظیم کننده همچون (CGT) راه را برای وسوسه بانک ها و سوداگران در جهت سودآوری های چندبرابری و یک شبه ره صد ساله رفتن ببندند تا جلوی سوء استفاده ، فعالیت های سفته بازانه ، دلال بازی ، تورم و گرانی گرفته شود.

و در آخر قرارگاه شهید احمدی روشن ناحیه بسیج دانشجویی دانشگاه‌های استان تهران خواستار تصویب سریع و اجرای بی نقص قانون مالیات بر عایدی سرمایه (CGT) بوده و از نمایندگان محترم ملت خواستار نگاه واقع گرایانه، دلسوزانه ، مسئولانه و علمی - تخصصی به موضوعات اقتصادی را دارد و با توجه به غفلت و بی تدبیری مدیران اجرایی کشور در سال های اخیر که تنها علت مشکلات کنونی اقتصادی می باشد ما از نمایندگان ملت توقع مبارزه با هر گونه اعمال فشار از سوی اهرم های سیاست و نفوذ را داریم.»

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار