یادداشت سید سعید هاشمی؛

سیستانِ بی‌جان، اسیر غفلت مسئولان...

مسئول آموزش بسیج دانشجویی دانشگاه زابل در یادداشتی نوشت: در این روزها که سیستان از خشکسالی جان می دهد، همه مردم به این درک رسیده اند که افغانستان در باب این موضوع کارشکنی می کند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجوییسید سعید هاشمی، مسئول آموزش بسیج دانشجویی دانشگاه زابل در یادداشتی نوشت:

 

بِسمِ رَبِّ الحَکیم

 

در این روزها که سیستان از خشکسالی جان می دهد، همه مردم به این درک رسیده اند که افغانستان در باب این موضوع کارشکنی می کند، مسئولین ایرانی باید وارد عمل شوند و با دیپلماسی حق آبه هیرمند را بگیرند.

 

افغانستان قوانین بین المللی را با ایجاد ۱۹ سد و ۳۴ بند انحرافی در حوزه آبریز هیرمند نقض کرده و حق آبه ایران را نمی‌دهد.

 

کجا هستند آن آقایانی که ادعای دیپلماسی در جهان و منطقه را دارند!

 

امروز معلوم شده است که این تنها ادعایی مضحک بوده است، چرا که دولت مدعی دیپلماسی نتوانسته است نه در برجام و نه در دیپلماسی منطقه ای همچون بحث حق آبه موفق عمل کند و تعداد زیادی از مسئولین در این دولت کارشان دادن وعده های به ظاهر شیرین اما به عمل پوچ شده است.

 

مسئولین بدانند که هم اکنون اهمیت مشکل منطقه سیستان کمتر از برجام نیست.

 

اگر برخی از مقامات کشور امروز اعلام می کنند که ظلم و فشار را از سمت سایر کشور ها در مورد مسائل برجام و FATF را نباید بپذیریم، باید به آنها گفت که چشمانتان را کمی باز کنید و ببینید این ظلم و فشاری که شما می گویید دارد در سیستان از سمت کشور افغانستان اتفاق می افتد.

 

مسئولینی که ادعا می کنند به فکر ایجاد شغل در کشور هستند، آیا از این موضوع اطلاع ندارند که با از دست دادن این حق آبه و خشک شدن دریاچه هامون و ایجاد خشکسالی در منطقه سیستان، مردم این منطقه کار خود را در بخش های دامداری ، کشاورزی ، ماهیگیری و... از دست داده اند!؟

 

یک چرای قابل تامل وجود دارد که برخی از مقامات عالی کشور که مدعی ایجاد شغل هستند به چه علت اقدامی برای جلوگیری از نابودی شغل در سیستان انجام نمی‌دهند؟!

 

حرف آخر، اکنون سیستان به خرمشهر زمان جنگ بیشتر شبیه است، مردم آن زمان در خرمشهر به دلیل شرایط منطقه و فشار موجود مجبور به ترک خانه و زندگیشان شدند، همان موردی که متاسفانه ما هم اکنون در سیستان مشاهده می کنیم، تعدادی از مردم به علت خشکسالی زیاد و در پی آن نبود شغل مجبور به کوچ از سیستان شده اند.

 

اما هنوز یک مطلب تسکینی بر درد مردم سیستان است، آن هم افراد انقلابی که اعلام کردند در میدان عمل و کار جهادی، پشتیبان مردم سیستان برای ایجاد آبادانی در این منطقه هستند.

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار