حجه الاسلام مجید سماواتی:

امروز بدون آنکه متوجه باشیم زندگی ما بر مدار سبک زندگی غربی می چرخد

مسئول تعلیم و تربیت بسیج دانشجویی دانشگاه های استان خراسان رضوی: الگوی زندگی اسلامی، زندگی حضرت زهرا (س) و حضرت علی (ع) است نه زندگی که در آن دعوا و درگیری است.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی: حجه الاسلام مجید سماواتی مسئول تعلیم و تربیت بسیج دانشجویی دانشگاه های استان خراسان رضوی در جمع دانش پژوهان طرح ولایت استانی دانشگاه های استان کرمان که در مشهد مقدس برگزار می شود در خصوص سبک زندگی اسلامی گفت: امروز بدون آنکه متوجه باشیم زندگی ما حتی بچه های مذهبی بر مدار سبک زندگی غربی میچرخد.

وی ادامه داد: در معماری قدیم خانه ها یک اندرونی و یک بیرونی داشت ولی الان عفاف در معماری کمرنگ شده و دیوارها برداشته شده است.

این مقام تربیتی با اشاره به نتایج تغییر سبک زندگی بیان داشت: یکی از دلایل آمار بالای طلاق در این دوره، اختلاط محرم و نامحرم در میهمانی ها و ... است.

 وی در ادامه درباره ازدواج اسلامی اظهار داشت: یکی از ایرادهایی که به ازدواج سنتی گرفته می شود، این بود که دختر و پسر شناخت کافی از هم پیدا نمی کنند.

حجه الاسلام سماواتی ادامه داد: انسان ها دو جور رفتار طبیعی و رفتار مصنوعی دارند، رفتار طبیعی یعنی هر رفتاری که طبق عادت داریم، ولی رفتار مصنوعی یعنی جهت رسیدن به یک هدف، رفتاری را انجام می دهیم، اسلام به این دلیل با روابط قبل از ازدواج مخالف است که طرفین رفتار مصنوعی از خود بروز می دهند.

وی با بیان اینکه اسلام با به سختی انداختن انسان مخالف است، تاکید کرد: اگر ازدواجی آرامش را به همراه نداشت، یعنی ما مسیر را اشتباه رفتیم.

این مقام تربیتی با انتقاد از کسانی که سبک زندگی اسلامی را خشن توصیف میکنند، تشریح کرد: الگوی زندگی اسلام زندگی حضرت زهرا (س) و حضرت علی (ع)  است نه زندگی که در آن دعوا و درگیری است.

حجه الاسلام سماواتی گفت: غربی ها می خواهند بگویند که زن و مرد با یکدیگر یکسان هستند، در صورتی که اسلام می گوید زن و مرد با هم متفاوتند، خانمها جزئی نگر و آقایان کلی نگر هستند، خانمها دنبال جواب ریز و جزئی هستند و آقایان دنبال جوابهای کلی هستند.

مسئول تعلیم و تربیت بسیج دانشجویی دانشگاه های استان خراسان رضوی درخصوص انتخاب همسر توسط پسران بیان داشت: مرد باید بداند قبل از اینکه همسر انتخاب کند، مادر برای فرزندان خود انتخاب میکند.

حجه الاسلام سماواتی ابتدایی ترین قدم قبل از خواستگاری را شناخت زن دانست و افزود: اگر زن را نشناسیم قطعا در زندگی مشکل داریم و امام در نامه خود به همسرشان قصد داشت به ما بفهماند که خانمها عواطف و احساسات دارند.

وی درخصوص ازدواج به خانم ها توصیه کرد: خانم ها برای ازدواج باید صداقت، رازداری و ارتباط با خدا را در جلسه خواستگاری بررسی کنند.

حجه الاسلام سماواتی تاکید کرد: زنی موفق است که قلب همسر را تسخیر کند.

وی با توصیه به مطالعه در زندگی گفت: در بحث های زندگی هرگز کلام طرف مقابل را قطع نکنید و با خونسردی بگذارید حرفش را بزند.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار