مصاحبه با مسئول ناحیه دانشجویی استان چهارمحال و بختیاری

اولین هدف از اعزام گروه های جهادی، سازندگی است؛ البته سازندگی به معنای خودسازی و انسان سازی.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی:
گفتگوی بسیج دانشجویی با مسئول ناحیه ی دانشجویی استان در خصوص اردوهای جهادی:
  

  • اولین سوال از حضرت عالی این است که نسبت بسیج و مشخصا بسیج دانشجویی با محرومیت زدایی و سازندگی را بیان بفرمایید:
     

بسم الله الرحمن الرحیم
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما و همکاران محترمتان

ما وقتی نگاهی به پیشینه ی بسیج و تشکیل آن می کنیم می بینیم که زمانی فرمان تشکیل بسیج صادر شد که هنوز جنگی اتفاق نیفتاده بود.

 فرمان تشکیل بسیج در آذر ماه 58 صادر شده حال آن که حمله ی رژیم بعث به کشور ما در شهریور 59.

بنابرین می توان نتیجه گرفت که مقصود و هدف حضرت امام از تشکیل بسیج، صرفا مسایل نظامی و دفاع از مرز های جغرافیایی نبوده است. حضرت امام با نگاه آینده نگرانه و ژرف اندیشانه ی خود بسیج را برای حراست و حفاظت از تمام مرزهای اقتصادی، جغرافیایی، نظامی، سیاسی و فرهنگی انقلاب تاسیس فرمودند.

بعد از اتمام جنگ و در سال 67 حضرت امام فرمان تشکیل بسیج دانشجو وطلبه را صادر فرمودند. بنابرین بسیج و مخصوصا بسیج دانشجویی را در نگاه حضرت امام می توان یک قدرت مردمی که توانایی ها، امکانات و مردم کشور را در برابر تهدید ها و خطراتی که انقلاب و اسلام را تهدید می کند، تصور کرد.

یک زمان وجود ضد انقلاب تهدید اصلی برای انقلاب بود، یک زمان جنگ بود در همه ی این ها بسیج ورود کرده و به حمدالله موفق هم بوده است.

امروز بحث اصلی کشور جنگ اقتصادی است. دشمن به صورت تمام قد و تمام عیار وارد جنگ اقتصادی ناعادلانه علیه ملت ما شده است.

این جا هم بسیج و مشخصا بسیج دانشجویی بر خود فرض می داند که در حد توان خود به بسیج کردن امکانات، ظرفیت ها و مردم در مقابل این جنگ ناعادلانه بپردازد.

یکی از فعالیت هایی که می توانیم در این راستا انجام دهیم اردوهای جهادی است. در اردوهای جهادی بسیج دانشجویی با به کارگیری دانشجویان دغدغه مند و دلسوز و سرخط کردن نهاد ها و ادارات مربوطه، خیرین و... به محرومیت زدایی و رفع غبار فقر در دل دوردست ترین و محروم ترین روستاهای کشور می پردازند.

  • زمان بندی اعزام گروه های جهادی به چه صورت است؟

زمان بندی اعزام گروه های جهادی متناسب با اقتضائات زمانی فضای دانشجویی است. ما دو بازه ی زمانی اصلی داریم کی تعطیلات عید است، زمانی که جوانان به تفریح و گردش و سفرهای داخلی و خارجی مشغول اند، جهادگران ما تفریح و استراحت خود را در محرومیت زدایی و کارجهادی تعریف می کنند و سال نو را در روستا های محروم و دور افتاده و مردم مستضعف و نیازمند جشن می گیرند.

و بازه ی زمانی دوم ایام تابستان است. از اول تیر تا پایان شهریور.

البته علاوه بر این دو بازه ی اصلی، ما اردوهای یک روزه و سه روزه و حتی هفتگی هم در طول سال داریم.

  • منابع مالی مورد نیاز گروه های جهادی از چه راهی تامین می شود؟

آن چیزی که ما به گروه های جهادی و جهادگران می دهیم به نعبیر مقام معظم رهبری صرفا یک دهان شیرینی است.

در بحث تامین مالی پروژه ها  و فعالیت ها، سرخط کردن و بسیج کردن سازمان ها، نهادها، خیرین و ... یکی از وظایف گروه های جهادی است. کمیته ی امداد حضرت امام(ره)، فرمانداری، آستان قدس، ستاد اجرایی فرمان امام، بنیاد برکت و بنیاد مستضعفین، سازمان نوسازی مدارس و.. از مهم ترین ادارات و سازمان هایی هستند که با گروه های جهادی همکاری می کنند.

  • حوزه ها و عرصه های فعالیت گروه های جهادی را بیان بفرمایید.

بسته به ظرفیت گروه و نوع دانشگاه در حوزه های عمرانی، فرهنگی، آموزشی، بهداشتی، پزشکی، دامپزشکی، اشتغال زایی و اقتصادی فعالیت صورت می گیرد

  • مهمترین خروجی اردوهای جهادی چیست؟

ما نباید به اعزام گروه های جهادی نگاه تک بعدی داشته باشیم.

خروجی گروه های جهادی صرفا عرصه ی عمرانی یا پزشکی و ... نیست بلکه پرورش و تربیت نیروی جوان دانشگاهی مهم ترین خروجی گروه های جهادی است.

در مسئله ی تربیت نیروی طراز انقلاب اسلامی که مهمترین رسالت و وظیفه ی بسیج دانشجویی است هر چه قدر هزینه بشود، سرمایه گذاری است.

اولین هدف از اعزام گروه های جهادی، سازندگی است؛ البته سازندگی به معنای خودسازی و انسان سازی.

ما در همه ی گروه ها، روحانی همراه داریم.

  • حرف آخرتان:

در پایان دو عرض دارم با دو خطاب

خطاب اولم دانشجویان عزیز، جوانان با نشاط و پرانرژی هست، از همه ی دانشجویان عزیز که در دانشگاه های ما مشغول به تحصیل هستند با هر علاقه و سیلقه ای، درخواست می کنم که در طول زمان تحصیل خود حداقل یک بار به همراه گروه های جهادی ما به مناطق و روستاهای محروم سفر کنند. تا فقر و محرومیت را از نزدیک لمس کنند. چون دانشجویان امروز ما مسئولین فردای کشور اند. و اگر نتوانند با نیازمندان ارتباط برقرار کنند، درد و رنج آن ها را نبینند و لمس نکنند فردا هم نمی توانند برای آنها کاری انجام بدهند.

و خطاب دومم به مسئولین محترم هست

هر کسی که در این کشور مسئولیتی دارد از  مسئولیت کلان گرفته تا جزیی ترین مسئولیت ها

آن چیزی که باعث شد انقلاب ما علیه حکومت 2500 ساله ی شاهشاهی پیروز شود، باعث شد یک تنه مقابل کل دنیا بایستیم و در طی 8 سال نبرد نا برابر با کل دنیا حتی یک وجب از خاک کشورمان را هم از دست ندهیم و آن چیزی که امروز جوان دانشجوی ما را به جای تفریح و وقت گذرانی و گردش به اردوهای جهادی می کشاند تا کمکی هر چند ناچیز به مردم نیازمند و محروم بکند، روحیه ی جهادی و نیت خدایی است

اگر مسئولین محترم هم نیت خود را خالصا لله کنند و با روحیه و نشاط جهادی به مشکلات نگاه کنند و با مدیریت و همت جهادی تلاش کنند، بی شک بر همه ی مشکلات کشور مخصوصا مشکلات اقتصادی هم چیره می شویم به فضل الهی.

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار