دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی کرمانشاه؛

زلزله ، مدیریت بحران را دچار بحران کرد/ کم‌کاری مدیران خیانت بزرگ به مردم است

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه رازی کرمانشاه اظهار داشت: زلزله غرب کشور و عملکرد ضعیف ستاد مدیریت بحران در هماهنگ کردن جریان کمک‌رسانی، اتفاق هشداردهنده‌ای است که بیم تکرار آن وجود دارد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی : طارق کعب، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه رازی کرمانشاه  اظهار داشت: زلزله غرب کشور و عملکرد ضعیف ستاد مدیریت بحران در هماهنگ کردن جریان کمک‌رسانی، اتفاق هشداردهنده‌ای است که بیم تکرار آن وجود دارد.

 

این مسئول بیان داشت: اگر مدیریت بحران از آمادگی کامل برای مواجهه با زلزله برخوردار بود، می‌توانست در همان چند ساعت اول وقوع زلزله که به عنوان زمان طلایی برای امدادرسانی شناخته می‌شود، نقش تعیین‌کننده‌ای داشته باشد و از وقوع تلفات بیشتر جلوگیری کند، اما این سازمان به دلیل عملکرد ضعیف در بحران‌ و عدم اثبات کارآمدی خود، نتوانست رهبری مدیریت بحران را در دست بگیرد.

 

وی گفت: طبیعی است که وقتی سازمانی می‌خواهد به یک منطقه بحران‌زده کمک کند، ولی می‌بیند که ستاد مدیریت بحران در آن منطقه از علم کافی برای مدیریت بحران برخوردار نیست، ترجیح می‌دهد خودش راسا اقدام کند و با ستاد مدیریت بحران هماهنگ نباشد، چون می‌ترسد که زمان و انرژی‌اش هدر برود و خروجی کار هم مطلوب از آب درنیاید.

 

کعب در ادامه افزود: پس از وقوع زلزله، مسئولان و مدیران استانی دچار یک غافلگیری دست کم چند ساعته شدند. شاید یکی از مهمترین دلایل این غافلگیری کوتاه مدت اما مهم، اطلاع رسانی نادرست اولیه در باره کانون زلزله بود که به اشتباه سلیمانیه عراق عنوان شد، به نظر می‌رسد مسئولان ابتدا تصور کردند که با توجه به دور بودن کرمانشاه از کانون زلزله خسارت جدی به استان وارد نشده و همین موضوع سبب تاخیر در آغاز عملیات امداد و نجات شد. به نظر شما چرا چنین اتفاقی رخ داد و آیا با توجه به وجود وسایل ارتباطی متعدد و امکان اطلاع رسانی سریع از تمام نقاط استان، چنین رخدادی پذیرفته شده است؟

 

وی گفت: ضعف مدیریت بحران که موجب تجمع مردم، سختی تردد، کمبود آب آشامیدنی، توزیع نامطلوب کمک های مردمی، سر درگمی هلال احمر در منطقه و طرح این سئوال که اگر زلزله مشابهی صورت گیرد شما چه تدابیری اندیشیده اید که این مشکلات تکرار نشود؟ از آنجا که خود رئیس جمهور می گوید این دولت، دولت آزادی بیان است چه دلیلی برای ضعف مدیریت بحران در منطقه وجود دارد؟

 

این مسئول خاطرنشان کرد: مشکلات استان فراتر از استان های دیگر می باشد و این نیاز به توجه بیشتر مسئولین در این زمینه دارد مشکلات عدیده استان لازمه اش خستگی ناپذیری مسئولین و کم خوابی آنان است.

 

وی در ادامه بیان داشت: وضعیت أسف بار بیکاری، تعطیلی شهرکهای صنعتی، وضعیت کوله بران، عدم استفاده ازجوانان تحصیل کرده استان، پلمپ چاه ها، نامطلوب بودن معیشت مردم، فراوانی حاشیه نشینی از مسائل و مشکلاتی است که در جامعه وجود دارد.

 

کعب بیان داشت: استاندار می گوید مدیران استان بر خلاف تمام دنیا برای کار نکردن دور هم جمع می شوند و حضور ایشان در خط مقابله با کم کاری مسئولین قابل تقدیر است ولی کافی نیست.

 

وی در ادامه گفت: وضعیت نامطلوب کشاورزی و عدم استفاده درست از پتانسیل استان در زمینه کشاورزی، از بین بردن جنگل-های بلوط برای تهیه و فروش زغال، عدم پوشش شبکه های صدا و سیما در بسیاری از مناطق که موجب روی آوردن مردم به ماهواره گردیده است.

 

این مسئول بیان داشت: برخی از فشارها از طرف بخش استانداری به اشخاص که در حال خدمت رسانی هستند که ظواهر امر، دلیل آن را منتقد بودن آنها نسبت به عمل کرد دولت نشان می دهد در صورتی که شخص رئیس جمهور دولت را دولت آزادی بیان می نامد.

 

استاندار در جواب این مسئول با بیان اینکه دانشجویان یک قشر مطالبه گر هستند و دغدغه‌های جامعه را با صراحت بیشتری عنوان می‌کنند و این نشان از دغدغه ی دانشجویان نسبت به جامعه است اظهار داشت: مدیریت ارشد استان مشتاق است که با حضور در جمع دانشجویان از این دیدگاه‌ها و نقد‌های سازنده برای توسعه بهتر استان بهره بگیرد.

 

استاندارکرمانشاه با اشاره به اینکه نرخ بالای بیکاری محصول عملکرد مدیران در طی سال‌ها بوده و نمی‌توان آن را به مقطع خاصی نسبت داد، گفت: اشتغال تنها با سخنرانی ایجاد نمی‌شود و برای ایجاد هر شغل پایدار نیازمند جذب ۲۰۰ میلیون سرمایه هستیم که کار بسیار دشواری است.

 

وی یادآور شد: دولت‌ها به تنهایی نمی‌توانند توسعه ایجاد کنند و این مردم و بخش خصوصی هستند که متولی توسعه محسوب می‌شوند و آن‌ها باید کرمانشاه را بسازند.

 

استاندار کرمانشاه گفت: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده توسط رهبر معظم انقلاب، یک نسخه موفق و تجربه شده در دنیا است که مورد توافق و اجماع تمامی گروه‌ها و جناح‌های سیاسی می‌باشد و این اجماع ملی فرصتی برای توسعه کشور و استان ما است که باید با درایت از آن بهره بگیریم.

 

وی گفت:  172000بیکاردر استان وجود دارد که سالیانه 7500 نفر ، به این آمار اضافه و در عین حال حدود 2000 شغل از بین می رود یعنی سالانه 10 هزار بیکار اضافه می شود.

 

بازوند بیان داشت: اشتغال زایی با جلسه حل نمی شود و مستلزم دریافت سرمایه گذاری ویژه است برای هر شغل 200 میلیون تومان اعتبار لازم است که در توان دولت نیست و باید اعتبار جذب کنیم.

 

وی تصریح کرد: بیکاری فعلی استان ماحصل عملکرد ما دور این میز بوده، استان گرفتاری های خاص خود را دارد.

 

استاندار ادامه داد: در بحث زلزله باید بگویم من خودم قبلاً مدیر بحران بوده ام باید این چنین زلزله هایی را با هم مقایسه کنید تقریباً مشابه چنین زلزله ای در منجیل و رودبار اتفاق افتاد که 35000 کشته داد، ساعت 5/2 شب با سردار عظیمی فرمانده قرارگاه نجف صحبت کردم و گفتند که جاده ها در 45 دقیقه باز شده است.

 

وی بیان داشت: ما روی کمربند زلزله هستیم و هنر عبور سریع از بحران است، من خودم سعی کردم حضور میدانی داشته باشم و حتی علیرغم اینکه تیم حفاظتی آقای جهانگیری مخالفت می کرد گفتم جلسه های ما درمنطقه باید در همان ساختمان ها باشد و مخالف جلسه در چادر بودم.

.

بازوند گفت: اولین تیم های ارزیاب ما ساعت 3 و 30 دقیقه 22 آبان ماه در منطقه سرپل ذهاب حاضر شدند. در همان لحظات اولیه ما فراخوان تمام نیروها را صادر کردیم اما نکته این است که تمام نیروهای جمعیت هلال احمر در 14 شهرستان استان حتی به 200 نفر هم نمی‌رسد. با این وجود با توجه به ظرفیت امدادی جمعیت هلال احمر، در همان ساعات اولیه بیش از هزار نفر از جوانان داوطلب را فراخوان کردیم.

 

استاندار ادامه داد: یکی از نقاط مثبت و درخشان این زلزله استفاده از ظرفیت های عظیم سپاه و ارتش بود. در همان شب زلزله بیش از 10 هزار امدادگر ارتشی و سپاهی مستقر در منطقه سریعا به شهرها و روستاهای زلزله زده اعزام شدند و توانستند جان هزاران نفر از مصدومان حادثه و افراد زیر آوار مانده را نجات دهند.

 

وی  گفت: سپاه و ارتش علاوه بر مشارکت در روند امداد و نجات، در مرحله کمک رسانی و اسکان اضطراری در مناطق زلزله زده نقش بسیار پررنگی داشتند و در روند ساخت و استقرار کانکس ها هم کمک بسیاری به مردم زلزله زده کردند که جای تقدیر بسیار دارد.

 

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار