مسئولین فرهنگی دانشگاهها خوابند/ مصرف مشروبات الکلی در دانشگاه رازی کرمانشاه!

رواج مصرف مشروبات الکی در دانشگاه رازی کرمانشاه به عنوان یکی از مهمترین مراکز فرهنگی حکایت از تهاجم فرهنگی و غفلت مسئولان دانشگاه از این موضوع دارد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی : براستی ما را چه شده است که در این وانفسای جنگ نرم سر بر آستان هوای نفس می ساییم که یا گرفتار غرور و خودپسندی می شویم و یا اینکه گرفتار خواب غفلت و خوش بینی و بعضی وقتها هم اسیر اژدهای بد بینی.جبهه فرهنگی به فرمایش مقام معظم رهبری یک خاکریز نیست بلکه خط مقدم در این هجمه معنایی ندارد و بعبارتی هرگوشه ای از این عرصه میتواند خط مقدمی باشد برای هر رزمنده دل در گرو یار نهاده.یاری که گاه در چهره دلربای آبادانی و آزادگی آب و خاک سرزمین مادری جلوه می کند و گاه در آگاهی فرزندان این بر و بوم پرگهر.آری انکار دستهای شوم دسیسه گر بسی ساده انگاری است و صد البته انجماد و ترس از سیاهی و پلیدی مرگ مهلکی به همراه خواهد داشت که در این مسیر انتخاب راه زندگی هوشمندانه حیات یک فرهنگ و تمدن کهن را تضمین می کند که این راه عزم جزم فرزندان ایران سربلند اسلامی را می طلبد.

 

فضای نامناسب اطراف دانشگاه مادر غرب کشور که خانواده‌ها با هزاران امید فرزندانشان را راهی آن می کنند به یک دغدغه بزرگ برای همه تبدیل شده است؛ آنقدر ساده انگاری شده است درباره موضوع به این مهمی که هر روز شاهد گسترش یک آسیب اجتماعی جدید در بین دانشجویان این دانشگاه هستیم به ویژه آنهایی که در خوابگاه های اطراف دانشگاه زندگی می کنند.

 

مصرف مشروبات الکلی آن هم در خود دانشگاه پدیده ای تاسف بار است که شاهد رواج آن در بین دانشجویان هستیم و برخی از آنها هم با افتخار عکس های آنرا در صفحات مجازیشان به اشتراک می گذارند.

 

نقش مخرب نوشیدنی های الکلی بر مغز انسان و ضعیف کردن حافظه، اثر آن بر روی سلسله اعصاب، بروز سرطان کبد، سرطان دهان، سرطان گلو، زخم های معده و اثنی عشر و سکته قلبی بر همگان آشکار است. همچنین باید بیان داشت که بسیاری از تصادف های حادثه آفرین رانندگی که به از دست دادن جان تعداد زیادی از سرنشینان خودروها منجر می شود، بر اثر این نوشیدنی ها رخ می دهد.

 

در ادامه به دلیل اهمیت این موضوع و تاثیر آن در عرصه های گوناگون  گفتگویی را با جامعه شناس و استاد دانشگاه  سعید مردانی میخوانید.

 

افزایش مصرف الکل در جامعه چه آسیب هایی را به همراه دارد؟

 

مردانی گفت: مصرف مشروب باعث می شود تا افراد جامعه به الکلی و دائم الخمر بودن تبدیل شده و مانند افرادی که مواد مخدر مصرف می کنند معتاد شوند از این رو به همان نسبت برای جامعه زیان بار خواهد بود.

 

باید بیان داشت که مصرف الکل در جامعه برای خانواده نیز بسیار خطرناک خواهد بود. فردی که به مصرف الکل و دائم الخمر بودن اعتیاد دارد قدرت اداره خانواده و تربیت فرزندان خود را نخواهد داشت و همچنین برای افراد خانواده هم به نوعی بدآموزی به همراه خواهد داشت.

 

دائم الخمر بودن فرد باعث می شود تا او نسبت به ارزش ها، اعتقادها و هنجارهای دینی و اجتماعی بی تفاوت و از آنها دور شود و گاهی تا مرز خودکشی هم می رسد. در نتیجه باید گفت که دائم الخمر بودن نوعی آسیب اجتماعی برای تمام جامعه ها محسوب می شود.

 

باید توجه داشت که مصرف الکل برای هیچ جامعه ای بهنجار نبوده و یکی از مهم ترین آسیب های جامعه رواج مصرف اینگونه مواد در آن است از این رو در چنین جامعه ای افراد به ویژه جوانان به مصرف الکل به عنوان نوعی راه حل برای مشکل های خود نگاه می کنند و برای گریز از درگیری ها و مشکل های به مصرف این گونه مواد رو می آورند که در نگاه کلان در جامعه تناقض با خرده فرهنگ ها پیش می آید و فرهنگ های سنتی جامعه به چالش کشیده می شود. به طور کلی باید گفت که تا زمانی که افراد به ویژه جوانان برای گریز از مشکل های خود به تفریح های موقت روی می آورند جامعه به آسیب روبرو خواهد بود.

 

باید بیان داشت که برای حل مساله کاهش مصرف الکل نباید از آن فرار و انکار کرد که اگر این نوع نگاه به عنوان یک رویه و عادت در جامعه تبدیل شود برای جامعه بسیار خطرناک خواهد بود و نتیجه اش این می شود که عقل، خرد و مشورت با متخصصان جای خود را به راه حل های پیش پا افتاده خواهد داد.

 

همچنین باید گفت که مصرف الکل در سال های زیادی در جامعه به عنوان نوعی فعل حرام شناخته شده و اینک که وجود این فعل حرام به نوعی قابل پذیرش است و امارهایی نیز در این زمینه بدست آمده اگر در زمینه پیشگیری از رواج آن در جامعه آسیب شناسی نشود خود به نوعی زنگ خطر برای هنجارهای سنتی و قانون های منع مصرف تبدیل خواهد شد؛ زیرا مساله پذیرفتن وجود مصرف در جامعه اگر به صورت صحیح مدیریت نشود بر روی ذهن افراد جامعه تاثیرگذار خواهد بود و زشت بودن در جامعه از میان می رود.

 

با فرهنگ سازی و آموزش می توان به کاهش مصرف نوشیدنی های الکلی در جامعه چه کمکی کرد؟

 

مردانی: یکی از مهم ترین راهکارها برای کاهش مصرف الکل در جامعه آموزش و بالابردن سطح آگاهی مردم نسبت به زیان بار و خطرآفرین بودن آن است. برای نمونه تبلیغات و بنرهایی که شهرداری در سطح شهر و در مورد کار و کوشش و مسائل تربیتی نصب می کند به نوبه خود می تواند در زمینه کاهش مصرف الکل در جامعه نیز موثر واقع شود.

 

همچنین رسانه ها باید نسبت به مسائل معنوی به ویژه در فیلم و سریال ها توجه بیشتری داشته و به فرهنگ سازی در زمینه کاهش مصرف الکل در جامعه توجه کنند و در کتاب های درسی باید با استفاده از داستان، قصه و ... به زیان های مصرف مشروب های الکلی توجه نشان داده شود.

 

در درجه نخست باید پذیرفت که مصرف الکل در جامعه وجود دارد و همین پذیرفتن باعث می شود که بتوان این مساله را مدیریت کرد. یعنی باید در درجه اول یک آمار مشخص از افرادی که الکل مصرف می کنند تهیه و برای این آمار دقیق برنامه ریزی کرد.

 

همچنین برای کاهش مصرف الکل در جامعه باید به جای سرمایه گذاری بر روی اطلاع رسانی در مورد رفتار خطرزا که بسیاری از افراد جامعه با آن آشنا هستند، راه های غیرمستقیم و زمینه ساز را شناسایی کرد و از وجود آن جلوگیری به عمل آورد و این امر خود میزان مصرف الکل را کاهش خواهد داد.

 

یکی دیگر از راهکارهای کاهش مصرف الکل و جلوگیری از دائم الخمر بودن افرادی در جامعه این است که دولت و نهادهای مسئول در این زمینه به جای استفاده از راهکارهای کوتاه مدت به سرمایه گذاری های بلندمدت در زمینه های آموزشی و تربیتی روی بیاورند و تا زمانی که این نهادها به دنبال ارائه آمارهای خوشبینانه در مدت زمان کوتاهی باشند مساله مصرف الکل و دائم الخمری نیز در جامعه وجود دارد.

 

 

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار