جوان مومن انقلابی،مطالبه گر دائم آرمان ها«32»؛

شفیعی: دولت باید در راستای جایگزینی نیروهای جوان با نیروهای بازنشسته گام بردارد

فعال بسیج دانشجویی اقلید بیان داشت: دولت باید درزمینهٔ اشتغال سعی کند دقت بیشتری در استخدام نیروی کار داشته باشد و نیروهای جوان را جایگزین نیروهای بازنشسته کند تا تعادل ایجاد شود.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجوییمعصومه شفیعی فعال بسیج دانشجویی اقلید در گفتگو با خبرنگار ما در مورد اشتغال جوانان گفت: متأسفانه در برهه کنونی بخصوص با افزایش جمعیت جوان اشتغال قشر جوان کاهش‌یافته است و دلایل زیادی موجب این امر گردیده است.

وی در مورد علت بیکاری جوانان اظهار داشت: اگر بخواهیم ابتدا به مشکلات خود جوانان بپردازیم، اولین دلیل ممکن است راحت‌طلبی برخی جوانان باشد. چون امروزه جوانان می‌خواهند بدون هیچ سختی و تلاشی به پول زیادی دست یابند و اگر از آن‌ها هدف زندگی‌شان را بپرسیم به جواب نهایی درستی نمی‌رسیم و درواقع اولین هدف اصلی آن‌ها برای اشتغالشان پول است سپس موضوعات دیگر.
این فعال دانشجویی در مورد توقعات جوانان گفت: موضوع دیگر سطح توقعاتی است که در نوجوانی شخص از خودش دارد یا والدین از او دارند و ممکن است خیلی بالاتر یا پایین‌تر از سطح تلاش و استعدادهایشان باشد که موجب شکست، نفرت و کناره‌گیری می‌شود.
شفیعی ابراز داشت: مسئله‌ی دیگر در اشتغال جوانان مسائل بیرون مثل تعطیلی کارخانه‌ها، عدم به‌کارگیری نیروهای متخصص جوان، پایین بودن حقوق و مزایا، خصوصی بودنشان و رسمی نشدن افراد هست. همان‌طور که میدانیم قشر جوان به خاطر سطح توقعاتشان انتظار دریافت حقوق و مزایای نسبتاً بالایی دارند که همه‌جا این فرصت فراهم نمی‌شود و معمولاً نیروهای جدید و بخصوص افراد با تحصیلات پایین غیررسمی کارشان سخت هست ولی حقوق پایینی دریافت می‌کنند و قشر تحصیل‌نکرده یا منهایی که ترک تحصیل می‌کنند به مشاغل کاذب و آزاد روی می‌آورند و در کارخانه‌ها از حقوق کمی برخوردارند و مشاغل آزاد و کارخانه‌های شخصی خیلی بیشتر شده‌اند.

وی بیان داشت: متأسفانه در دستگاه‌ها بیشتر بر پختگی و تجربه فرد تأکید می‌شود نه به تخصص و موفقیت‌های جوان تازه‌کار مگر آنکه با روش‌ها و ابزارهای دیگری وارد شوند و همانطورکه رهبر اشاره کردند فعلاً عدالت درست رعایت نمی‌شود.

شفیعی در مورد سیاست‌های پیش روی دولت گفت: دولت اولین کاری که باید بکند تصحیح ساختار هست یعنی باید افراد جامعه از کودکی در جهت هدف و استعداد و رغبت خودشان رشد کنند و پیش روند و این نیازمند برنامه آموزشی مناسب و مشاوران مطلوب هست. دولت باید درزمینهٔ اشتغال سعی کند دقت بیشتری در استخدام نیروی کار داشته باشد و نیروهای جوان را جایگزین نیروهای بازنشسته کند تا تعادل ایجاد شود.
این فعال دانشجویی افزود: دولت باید از نیروهای متخصص و نخبه استقبال کند و آن‌ها بکار گرفته شوند و امکانات در اختیارشان قراردادِ شود. ما اندر کمبود سرمایه و امکانات نداریم و با برنامه‌ریزی درست می‌توانیم درزمینهٔ های موردنیاز کشورمان شغل ایجاد کنیم.
وی تصریح کرد: دولت حتی از برخی مشاغل آزاد که خارج از کارخانه‌ها هستند باید حمایت کند و با توجه به زیاد بودن قشر جوان باید در همه‌ی نقاط امکانات فراهم شود حتی در روستاها تا جلوی مهاجرت‌ها گرفته شود در غیر این صورت با افزایش مهاجران، فضا و امکانات شهرها پاسخگوی آن‌ها نخواهند بود و باعث معضلات و مسائل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی می‌شود. همچنین باید از کارخانه‌های داخلی و تولیداتشان حمایت شود و به‌صورت گسترده جلوی ورود کالاهای قاچاق گرفته شود.

شفیعی در مورد دیدگاه جوانان به مسئله اشتغال گفت: جوانان کشور باید ازلحاظ فکری و عقیدتی قوی، فعال و پرکار شوند. هدفشان را بشناسند و با توجه به استعداد و علاقه‌شان مسیری را انتخاب کنند و پیش ببرند. توقعاتشان را منطقی کنند و باید توانمندسازی درون آن‌ها شکل بگیرد که خودشان بتوانند اشتغال‌زایی کنند و از سوی دیگر نباید دنبال برنامه‌های کوتاه‌مدتی بروند که به مشاغل کاذب بیانجامد.
وی در مورد سیاست‌های آموزشی و رابطه آن با اشتغال بیان داشت: بهتراست سیاست‌هایی در روش پذیرش دانشجو و تحصیل در دانشگاه‌ها اخذ شود که نیروها تخصصی‌تر شوند و در زمان و هزینه هم صرفه‌جویی شود.
این فعال دانشجویی در موردحمایت از تولیدات داخلی تصریح کرد: هم مردم و هم دولت باید از تولیدات داخلی حمایت کنند و حداقل، همین مقدار فرهنگ‌سازی شود و فکر آن در اذهان نقش ببندد خودش تأثیری بر تولید داخلی دارد و نکته آخر اینکه جوانان آینده‌سازان هستند و تلاش خودشان نباید کاهش یابد.

ارسال نظر


captcha
پربازدید ها
آخرین اخبار