یادداشت/علی ریاحی‌پور

و اینگونه خمینی روح خدا شد

خمینی روح خدا شد چراکه تنها درراه خدای خویش حرکت کرد و از زر و زور و تزویر برائت جست. خمینی روح خدا شد چراکه در حکومت‌داری، به‌دوراز فریبکاری گام برمی‌داشت و تمام تلاشش کسب رضایت خداوند منان بود.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی /علی ریاحی پور مسئول بررسی و تحلیل بسیج دانشجویی دانشگاه شیراز یادداشتی در خصوص 14 خرداد سالروز رحلت امام خمینی(ره) و قیام ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ یادداشتی نوشت.

متن این یادداشت به شرح زیر است:

بی‌گمان دو روز ۱۴ و ۱۵ خرداد، از مهم‌ترین ایام تاریخ معاصر ایران به شمار می‌آید.۱۴ خرداد یادآور سالروز رحلت مردی است که به‌حق می‌توان وی را بزرگ‌ترین تحول‌آفرین قرن ۲۰ لقب داد و ۱۵ خرداد هم یادآور سالروز شکل‌گیری نهضتی است که آن را نیز به‌مانند رهبرش، بزرگ‌ترین عامل تحول در قرن اخیر دانست. قیام ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ که سرآغاز نهضت ملت ایران بر ضد استبداد، جهالت، تحجر و التقاط بود، بعدها در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ به سرانجام شیرین خود دست‌یافت و ثمره سال‌ها تلاش مجاهدان و امام مجاهدان به بار نشست.

 

ثمره شیرین این نهال سرو قامت، جمهوری اسلامی بود که در قالب نظریه ولایت‌فقیه معنا و مفهوم یافت. این نهضت عظیم که غیر از عنایات الهی، وامدار تلاش و مجاهدت خستگی‌ناپذیر ملت مجاهد ایران بود، در پرتو رهبری شخصیتی شکل گرفت که از هر لحاظ ممتاز بود.حاج‌آقا روح ا... خمینی هم فقیه بود و هم اصولی، هم فیلسوف بود و هم عارف، هم سیاستمدار بود و هم شعار و درعین‌حال از مقام معنوی و زهد و ورع بالایی نیز برخوردار بود.

 

شخصیتی با این جامعیت که با تفضلات الهی، دارای نفس مسیحایی و روح الهی بود و نوادر تاریخ به شمار می‌رفت، رهبری نهضتی را بر عهده گرفت که هدف اول و اساسی آن، تحول‌آفرینی در بشریت با استفاده از مؤلفه‌های اسلام بود، اسلامی تعالی‌بخش و مدرن، اسلامی بر مبنای آموزه‌های اصیل قرآنی، اسلامی مخالف با جهل و التقاط و تحجر و در یک‌کلام اسلام ناب محمدی. آن اسلامی که امام معرفی نمود و بر اساس همان، شاکله نهضت خویش را بنا نهاد، دقیقاً همان اسلامی بود که از سوی پیامبر اکرم و معصومین ارائه‌شده بود و این‌گونه شد که نهضت خمینی با الگوپذیری از آموزه‌های نبوی و علوی به پیروزی رسید.

 

وی در این راه سختی‌های فراوانی متحمل شد اما به سبب دارا بودن همان روح الهی، با قلبی مطمئن و ضمیری امیدوار هدف مقدس خود را تا رسیدن به سرمنزل مقصود، دنبال کرد. دوران تبعید حدوداً ۱۴ ساله در نجف، دوران بسیار سخت و پرمشقتی بود برای حضرت روح ا ...بود. متحجرین جا خوش کرده در این حوزه، حضور یک فقیه روشنفکر و طاغوت ستیز را در محیط آن زمان نجف برنمی‌تافتند و از سوی، بخشی از مراجع و علما نیز با ناممکن تلقی کردن هرگونه رویارویی با نظام طاغوتی از همراهی با نهضت امام خودداری می‌کردند و از سوی دیگر، زخم‌زبان برخی از التقاط نیز بر آلام امام در تبعید نهضت می‌افزود، بااین‌همه اما امام روح ا... خمینی شخصیتی نبود که به این زودی از میدان به دررود و براثر برخی بی‌مهری‌ها، هدف مقدس خویش را رها سازد. او باایمان به خدا، تکیه‌بر عنایات امام عصر و امید به فداکاری و ایثار ملت ایران، تمام زخم‌زبان‌ها، توهین‌ها و افتراءها و مصائب را تحمل کرد.

 

او به‌خوبی می‌دانست که علی‌رغم وجود جو سنگین و ناجوانمردانه بر ضد وی در ایران و عراق، هنوز هم هستند کسانی که به یاد و نام او از مجاهدت بر ضد طاغوت زمان دست نمی‌کشند. هنوز در میان کنج حجره نشین ها و قاعدین زمانه، سعیدی‌ها و غفاری‌ها و. وجود دارند که عاشقانه نام خمینی و بالاتر از ایشان نام اسلام ناب، اسلام علوی و اسلام سازش‌ناپذیر را فریاد می‌کشند و به‌اصطلاح تنور انقلاب را کماکان گرم نگه‌دارند او به‌خوبی می‌دانست که در میان وا امام زمان گویان دروغین آن دوران که هرگونه مبارزه بر ضد شاه را حرام می‌دانستند، کسانی هستند که سرباز واقعی امام زمان بوده و به عشق امام زمان جهت زمینه‌سازی ظهور حضرتش، رژیم پهلوی را به چالش می‌کشند.

 

اصلاً حتی اگر خمینی روح ا.درصدی هم احتمال پیروزی حرکتش را نمی‌داد، چون خود را مکلف به ادای تکلیف می‌دانست و نه مأمور به نتیجه، جانانه درراه هدفی که انتخاب کرده بود، حرکت کرده و جانش را در طبق اخلاص گذاشته بود آنگاه‌که نهضت او به پیروزی رسید، وی این پیروزی را شروع راهی دانست که باید به آن هدف نهایی و مقدس برسد و آن هدف نهایی چیزی نبود جز حکومتی الهی که زمینه‌ساز قیام و حکومت مولا و صاحبمان امام عصر باشد.

 

بی‌گمان همین هدف مقدس و والا بود که روح ا... خمینی را به خمینی روح خدا تبدیل کرد خمینی  روح خدا شد چراکه خالصانه درراه حاکم کردن اسلام ناب محمدی گام برداشت و به‌دوراز هرگونه خودنمایی، تظاهر، ریاکاری و زهد فروشی، به ترویج و تشرید آن مبادرت ورزید خمینی روح خدا شد چراکه با دو بال علم و تقوا به‌سوی هدفش حرکت کرد. او هم عالم بود و هم باتقوا و این علم و تقوا را با تمام وجود به همراه داشت.

 

خمینی روح خدا شد چراکه تنها درراه خدای خویش حرکت کرد و از زر و زور و تزویر برائت جست. خمینی روح خدا شد چراکه در حکومت‌داری، به‌دوراز فریبکاری گام برمی‌داشت و تمام تلاشش کسب رضایت خداوند منان بود. خمینی روح خدا شد چراکه با دسیسه‌بازان روزگار و مدعیان دروغین دین‌مداری و دکان‌داران دروغین مهدویت و... به‌سختی مبارزه کرد و خمینی روح خدا شد.
 

چراکه از متحجرین بیزار بود، از لیبرال‌ها منزجر بود و وجود  التقاطیون را سهمی مهلک برای رشد و تعالی جامعه می‌دانست و این‌گونه، خمینی روح خدا شد و روح خدا نیز همواره جاودانه است و به فضل الهی میراث گران‌بهای وی یعنی جمهوری اسلامی به دست خلف صالحش به حکومت مهدوی متصل خواهد شد.

ارسال نظر


captcha
پربازدید ها
آخرین اخبار