یادداشت/فاطمه امیری

مسئولیت در جمهوری اسلامی به معنای در اختیار داشتن ثروت و دارایی های خصوصی و گروهی نبوده بلکه مسئولیت سنگینی در برابر مردم است.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی:

مسئولیت در جمهوری اسلامی به معنای در اختیار داشتن ثروت و دارایی‌های خصوصی و گروهی نبوده بلکه مسئولیت سنگینی است در برابر مردم که اراده و رای آنان این موقعیت را در اختیارش قرار داده است.سالروزی که به بهترین شیوه این حقیقت را بازگو و برجسته می‌کند که ایده و افکارش حق و راستین و جاودانه بود و تبدیل به شعله‌ای شد که مسیر حرکت را برای امروزیان و آیندگان روشن کرد.

در ساعات آخر طمأنینه و آرامشی ملکوتی داشت و مرتبا شهادت به وحدانیت خدا و رسالت پیامبر اکرم (ص) را زمزمه می‌کرد و با چنین حالتی بود که روحش به ملکوت اعلی پرواز کرد.
وقتی «صحیفه نور» را باز می‌کنی و مشغول خواندن وصیت نامه امام می‌شوی، این احساس دست می‌دهد که گویا سطر سطر آن فقط دیروز و حتی چند ساعت پیش نوشته شده و به مسائل حساس اجتماعی و سیاسی امروز پاسخ‌های دقیق و حکیمانه داده شده است.
در وصیت نامه‌اش نوشت: "با دلی آرام و قلبی مطمئن و روحی شاد و ضمیری امیدوار به فضل خدا از خدمت خواهران و برادران مرخص و به سوی جایگاه ابدی سفر می‌کنم و از خدای رحمان و رحیم می‌خواهم که عذرم را در کوتاهی خدمت و قصور و تقصیر بپذیرد و از ملت امیدوارم که عذرم را در کوتاهی‌ها و قصور و تقصیرها بپذیرند".
و دوباره چشمم روی بندی از وصیت نامه خیره می‌شود که امام بزرگوار از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و همه مسئولین کشور می‌خواهد تا قدر مردم را بدانند و طرفدار مظلومان و ستمدیدگان و محرومان باشند و آنان را بر دیگران ترجیح دهند.
قطعا این فقط یک بیانیه و کلام زیبا نیست بلکه تاکید و هشداری جدی است.مسئولیت در جمهوری اسلامی به معنای در اختیار داشتن ثروت و دارایی‌های خصوصی و گروهی نبوده بلکه مسئولیت سنگینی است در برابر مردم که اراده و رای آنان این موقعیت را در اختیارش قرار داده است.
همزمان با این تاکید و هشدار، در کلام امام بزرگ ملاک و معیار دقیقی نیز تعیین شده است و آن اینکه موفقیت، دولت را سطح رفاه اجتماعی و اعتماد مردم نسبت به مسئولینی مشخص می‌کند که پست‌های رسمی را در اختیار دارند.
بر اساس تاکید امام خمینی(ره) ملاک فقط اعتماد مردم و رفاه بوده و هیچ نوع بیانیه خارق العاده و برنامه‌ای نمی‌تواند این ملاک را تغییر دهد.
شاید این کلام بیش از حد احساساتی به نظر برسد اما آن بزرگوار، جامی سرشار از امید و آرزوهای شایسته را برای ملت بزرگ ایران باقی گذاشت. پس وظیفه و مسئولیت همگان این است که مواظب باشند قطره‌ای از این جام فرو نریزد بلکه با آرامی و دقت به سرمنزل مراد رسانده شود. این ایده امام بزرگوار در حقیقت شعله‌ای را می‌ماند که برخلاف توطئه‌های دشمنان و کینه‌توزی‌های رقیبان به ایران اجازه می‌دهد تا همیشه به جلو حرکت کند و الگویی برای بقیه جهان باشد.
هجرتش داغی التیام‌ناپذیر بر قلب‌ها نهاد و وقتی خبر رحلتش منتشر شد گویی زلزله عظیمی رخ داده است، بغض‌ها ترکید و سراسر ایران و همه کانون‌هایی که در جهان با نام و پیام امام خمینی آشنا بودند یکپارچه گریستند و بر سر و سینه زدند. هیچ قلم و بیانی قادر نیست ابعاد حادثه را و امواج احساسات غیر قابل کنترل مردم را در آن روزها توصیف کند.
مردم مسلمانان انقلابی حق داشتند این چنین ضجه بزنند و صحنه‌هایی پدید آورند که در تاریخ نمونه‌ای بدین حجم و عظمت برای آن سراغ نداریم .مردم کسی را از دست داده بودند که عزت پایمال شده‌شان را بازگردانده بود، دست شاهان ستمگر و دست‌های غارتگران آمریکایی و غربی را از سرزمینشان کوتاه کرده بود، اسلام را احیا کرده بود، مسلمین را عزت بخشیده بود، جمهوری اسلامی را برپا کرده بود، رودرروی همه قدرت‌های جهنمی و شیطانی ایستاده بود و ده‌ها سال در برابر صدها توطئه براندازی و طرح کودتا و آشوب و فتنه داخلی و خارجی مقاومت کرده بود و هشت سال دفاعی را فرماندهی کرده بود که در جبهه مقابلش دشمنی قرار داشت که آشکارا ازسوی هر دو قدرت بزرگ شرق و غرب حمایت همه جانبه می‌شد.
امام خمینی (ره) هدف‌ها و آرمان‌ها و هر آنچه را که باید ابلاغ کند، گفته است و در عمل نیز تمام هستی‌اش را برای تحقق همان هدف‌ها به کار گرفته و بعد از او نیز جانشین به حقش گام در همان مسیر گذاشت.
امروز14 خرداد ماه سال 1397 ، درست بیست و نه سال از آن روز می گذرد و شاهد آن هستیم که هر ساله سالروزی برای این بزرگ مرد تاریخ گرفته می شود سالروزی که به بهترین شیوه این حقیقت را بازگو و برجسته می‌کند که ایده و افکارش حق، راستین وجاودان بوده و تبدیل به شعله‌ای شده که مسیر حرکت را برای امروزیان و آیندگان روشن کرده است .
مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای (دامت برکاته) رهبر انقلاب اسلامی در یکی از سخنرانی‌های خویش فرمودند: انقلاب اسلامی، به ف
رموده امام راحل عظیم الشأن متعلق به همه قشرها و نسل‌های حال و آینده ایران است و این ملت بزرگ، این امانت سنگین الهی را در پرتو عمل به وصیت‌نامه راه‌گشای امام خمینی(ره) حفظ شعارها، جهت گیری‌ها، ارزش‌ها و مبانی انقلاب و در سایه پیشرفت، نوآوری و تعالی حفاظت خواهد کرد.

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار