مسئول نهاد رهبری بسیج دانشجویی دانشگاه‌های استان قزوین:

افضل عبادات شب قدر تفکر است

مسئول نهاد رهبری بسیج دانشجویی دانشگاه‌های استان قزوین گفت: تفکر یکی از اعمال شب قدر است که به عنوان افضل عبادات شناخته می‌شود و با انجام تفکر انسان به خودشناسی می رسد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی از قزوین: حجت‌الاسلام و المسلمین شعبان تقی‌خانی مسئول نهاد رهبری ناحیه بسیج دانشجویی دانشگاه‌های استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار این پایگاه با اشاره به عظمت ماه مبارک رمضان، اظهار کرد: اوج عظمت ماه مبارک رمضان که ممقلب به مبارک هم شده، نزول قرآن کریم است؛« إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِی لَیْلَةِ الْقَدْرِ ».

وی افزود: در سوره دخان آمده است؛ «انا انزلناه فی المبارکه»، مبارک از نظر لغوی به معنای خیر و برکت یعنی هر چیزی که خیر فراوان داشته و ماندگار باشد به آن برکت می‌گویند.

مسئول نهاد رهبری ناحیه بسیج دانشجویی دانشگاه‌های استان قزوین با بیان اینکه ماه رمضان، ماه نزول قرآن است گفت: ماه رمضان ماهی است که قرآن نازل شده، هر چند که از انجام واجبات آن روزه‌داری است.

حجت‌الاسلام تقی‌خانی بیان کرد: اوج ماه مبارک رمضان، نزول قرآن و اوج روزها و شب‌های این ماه با عظمت شب قدر است.

وی با بیان مثالی عنوان کرد: شب نوزدهم ماه مبارک رمضان  زمینه مقدماتی را دارد و تنفیذ و امضای آن در شب بیست وسوم است، به فرض مثال؛ دولت لایحه‌ای را به مجلس ارائه می‌دهد و مجلس پس از بررسی به شورای نگهبان می‌فرستد و شورای نگهبان پس از تایید دستور اجرای آن را می‌دهد.

این مسئول ادامه داد: شب نوزدهم در اصل همان لایحه‌ای است که ما به خدا مطرح می‌کنیم و شب بسیت ویکم بررسی و شب بیست وسوم قطعیت پیدا می‌کند البته این قطعیت به معنای جبر نیست چرا که ما با اختیار خودمان چیزی را از خدا درخواست می‌کنیم.

حجت‌الاسلام تقی‌خانی با اشاره به آداب شب قدر گفت: از جمله آداب شب قدر شب ‌زنده‌داری است البته شب زنده‌داری صرفا فقط به معنای بیدار ماندن نیست. استغفار و توبه سرآمد آداب شب‌قدر است.

وی اضافه کرد: عرفا هم اولین منطق سلوک را توبه می‌دانند و می‌گویند اول تخلیه و بعد تزکیه. تخلیه یعنی خالی کردن خود از رذایل پَست و تزکیه به معنای آراستن به زیبایی‌ها و اوصاف فضایل انسانی.

مسئول نهاد رهبری ناحیه بسیج دانشجویی دانشگاه‌های استان قزوین شب قدر را به‌عنوان شب سرنوشت ساز یاد کرد و گفت: در شب قدر باید یک نگاهی به گذشته و یک نگاهی به آینده داشته باشیم و گذشته را اصلاح و  برای جبران، ترمیم و تغییر رفتار نادرست در آینده برنامه‌ریزی کنیم.

وی عنوان کرد: متاسفانه برخی جاها باب شده که در شب قدر تا سحر دعا می‌خوانند و فرد دچار خستگی می‌شود و جای برای تفکر باقی نمی‌گذارند. انجام مستحبات در شب قدر تا جایی انجام شود که باعث ملالت و خستگی نشود چرا که اگر ملالت و خستگی زیاد شود به کارهای دیگر نمی‌رسیم.

حجت‌الاسلام تقی‌خانی مطرح کرد: ساعات ماه مبارک رمضان، بهترین ساعات است و ساعات خاص و نورانی این ماه، ساعات شب قدر است که عظمت بسیار بالایی دارد.

وی تصریح کرد: تفکر یکی از اعمال شب قدر است که به عنوان افضل عبادات شناخته می‌شود و با انجام تفکر انسان به خودشناسی می رسد.


مسئول نهاد رهبری ناحیه بسیج دانشجویی دانشگاه‌های استان قزوین ادامه داد: اگر فهم عبادت را درک کردیم، همین عبادت کم نیز ما را به خدا می‌رساند و از عبادت بیشتر نیز تاثیر بیشتری دارد.

حجت‌الاسلام تقی‌خانی افزود: فهم و تعقل در آیات قرآنی به عنوان بالاترین عبادت در این شب‌ها سفارش شده است زیرا موجب تداوم و استمرار ارتباط با خداوند می‌شود.


وی، توسل به آیات قرآنی و تلاوت قرآن را بسیار ارزشمند دانست و خاطرنشان کرد: شب قدر به‌دلیل نزول قرآن که به‌عنوان بهترین منبع هدایت برای انسان‌ها معرفی شده، ارزشی بالاتر از هزار ماه پیدا کرده است و انسان نیز می‌تواند با توسل به قرآن سعادت اخروی و دنیوی خود را رقم بزند.

حجت‌الاسلام تقی‌خانی تبیین کرد: بهشت و جهنم محصول اعمال ماست، کسانی که مسیر بی‌تقوایی را در پیش می‌گیرند در دنیا و آخرت خار و ذلیل می‌شوند.

انتهای پیام/

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار