هدف‌گذاری رفع آسیب‌های اجتماعی توسط گروه‌های جهادی بسیج دانشجویی

آسیب های اجتماعی


هدف‌گذاری رفع آسیب‌های اجتماعی توسط گروه‌های جهادی بسیج دانشجویی مسئول جمعیت دانشجویی امام حسن (ع) بسیج دانشجویی کشور گفت: گروه‌های جهادی بسیج دانشجویی برای رفع آسیب‌های اجتماعی در خانواده‌های ساکن در مناطق حاشیه‌نشین فعال‌شده‌اند.۰۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۳ استانها اصفهان نظرات 
 
به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، رضا غلام‌زاده عصر امروز در همایش تبیین نقش دانشجویان در عرصه‌ رفع آسیب‌های فرهنگی- اجتماعی و معضلات حاشیه شهر در ناحیه بسیج دانشجویی اصفهان با اشاره به‌روزهای ابتدای پیروزی انقلاب اظهار داشت: در آن روزها خبری به امام (ره) رسید که 15 دانشجو به همراه استاد خود در برداشت محصول روستایی در ورامین کمک کرده‌اند که امام (ره) پس از شنیدن آن دستور تشکیل جهاد سازندگی را صادر فرمودند.
 
فرمان صریح رهبری برای رفع آسیب‌های اجتماعی
 
وی با بیان اینکه حجم آسیب‌های اجتماعی در کشور زیاد است، گفت: رهبر معظم انقلاب پس از اینکه گزارش آسیب‌های اجتماعی را سال گذشته شنیدند به همه مسئولان فرمان دادند بروید و برای رفع آسیب‌های اجتماعی تا می‌توانید کار کنید.
 
مسئول جمعیت دانشجویی امام حسن (ع) بسیج دانشجویی کشور به اهمیت فعالیت در عرصه‌های رفع آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی در حاشیه شهرها اشاره و خاطرنشان کرد: یک هزار و 100 سکونتگاه غیررسمی یا همان مناطق حاشیه‌نشین در کشور وجود دارد که بنا بر آمارهای رسمی حدود 11 میلیون نفر در آن‌ها زندگی می‌کنند و آمارهای غیررسمی از آمار 19 میلیون نفری این مناطق حکایت دارد.
 
مهاجرت؛ مهم‌ترین دلیل حاشیه‌نشینی
 
وی با اشاره به دلایل ایجاد مناطق حاشیه‌نشین اظهار داشت: مهاجرت‌ها مهم‌ترین دلیل حاشیه‌نشینی‌ها است؛ استان اصفهان در بین سال‌های 85 تا 90 پس از تهران و البرز در رتبه سوم مهاجرپذیری قرار گرفته بوده است.
 
غلام‌زاده با بیان اینکه وجود تعداد زیاد مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی در استان‌های مهاجرپذیر بیشتر است، گفت: آسیب‌های اجتماعی در مناطقی که بیشترین مناطق حاشیه‌نشین را دارند بیشتر است.
 
وی اظهار داشت: جمعیت حاشیه‌نشین در دو طبقه‌بندی روستایی و شهری قرار نمی‌گیرند.
 
مسئول جمعیت دانشجویی امام حسن (ع) بسیج دانشجویی کشور توزیع نامناسب منابع و فرصت‌ها و رشد سریع بیکاری را ازجمله عوامل ساختاری شکل‌گیری مناطق حاشیه‌نشینی بیان کرد و افزود: نظام برنامه‌ریزی کشور به این سمت در حال حرکت هست تا جمعیت تهران به 30 میلیون نفر برسد.
 
2030 نمونه سندی برای پیگیری سیاست‌های بی‌ثباتی خانواده در ایران
 
وی با بیان اینکه خانواده در حاشیه شهر، یک خانواده بی‌ثبات است، با ابراز تأسف گفت: در کشور ما سیاست‌هایی وجود دارد که بی‌ثباتی خانواده را دنبال می‌کند؛ امضای سند 2030 نمونه‌ای از این مسئله است.
 
غلام‌زاده به فعالیت نهادهای مختلف در زمینه رفع آسیب‌های اجتماعی در کشور، خاطرنشان کرد: بسیج در این زمینه دارای تجربه است و می‌تواند اثرگذاری بالایی در این عرصه داشته باشد.
 
وی به فعالیت‌های بی‌نظیر محرومیت‌زدایی سپاه و گروه‌های جهادی بسیج در سطح مناطق محروم کشور، گفت: تا شب گذشته 18 هزار نفر کارتن‌خواب در تهران ساماندهی شدند.
 
مسئول جمعیت دانشجویی امام حسن (ع) بسیج دانشجویی کشور اظهار داشت: با توجه به وجود 2 هزار و 640 دانشگاه در کشور و 8 هزار گروه جهادی می‌توان اثرگذاری ویژه‌ای در زمینه رفع آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی در خانواده‌ها بخصوص در مناطق حاشیه‌نشین داشت.
 
 
 
 
 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی /

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار