شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی کشور:

دولت ایران با توجه به تجربه بدعهدی آمریکا خیال رفع تحریم ها را از خود دور کند

شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاههای کشور در بیانیه ای ضمن پرداختن به مسائل پیرامون معاهده fatf از نمایندگان مجلس خواست با اقدام انقلابی مانع تصویب FATF شوند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی:شورای تببین مواضع بسیج دانشجویی کشور در خصوص قرار داد fatf بیانیه ای منتشر کرد: 

متن این بیانیه بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
«استقلال یعنى یک کشورى مداخله‌گر را بشناسد، با آن مقابله کند و در مقابل آن بایستد. استقلال به معناى بداخلاقى کردن با همه‌ى دنیا نیست؛ استقلال به معناى مقابله‌ى با آن قدرتى است که میخواهد مداخله کند، میخواهد دستور بدهد، میخواهد حیثیّت و شرف یک ملّت را براى منافع خود خرج کند؛ این معناى استقلال است. دشمن استقلالِ یک ملّت کیست؟ قدرت هاى خارجى، قدرتهاى مداخله‌گر» رهبر معظم انقلاب 19/11/1392
 
فصل دهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که به تبیین اصول سیاست خارجی نظام اختصاص یافته است، بر استواری سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بر نفی هرگونه سلطه¬جویی و سلطه-پذیری، حفظ استقلال همه¬جانبه و تمامیت ارضی کشور و ... تأکید کرده است و هر گونه قراردادی را که موجب سلطه بیگانه بر منابع طبیعی و اقتصادی، فرهنگی و نظامی و سایر شئون کشور گردد را ممنوع کرده است.
در نتیجه این امر بدیهی می¬نماید که عمل به این اصول قانون اساسی در اتخاذ هرگونه تصمیم از سوی مقامات قوای مختلف حکومت لازم و ضروری است و در بررسی هر تصمیم مربوط به سیاست خارجی از سوی دولت و یا مجلس، سنجش آن با این معیار قانون اساسی،‌ باعث تمییز صحت یا اشتباه بودن آن رفتارها خواهد شد.
اگرچه یکی از مهم¬ترین اهداف از مذاکرات و توافق هسته¬ای، رفع تحریم¬های اقتصادی و برقراری مجدد روابط بین¬المللی بانکی ایران بود، با این حال علی¬رغم انجام تعهدات از سوی ایران، به اذعان مقامات دولتی هیچ گونه گشایش چشم¬گیری در این حوزه ایجاد نشد و این بار تقصیر به گردن قرار داشتن ایران در لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی (FATF) افتاد و این موضوع به¬عنوان مانعی بر سر راه فعالیت آزادانه نظام بانکی کشور و برقراری تعامل با موسسات مالی دنیا معرفی شد. در این راستا و برای برداشتن این مانع، پس از مذاکرات فراوان، وزیر وقت اقتصاد و امور دارایی به¬عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران، در توافقی با FATF متعهد گردید که برنامه اقدام (Action Plan) تدوین¬شده از سوی این گروه را اجرایی سازد تا در مقابل نام ایران از لیست سیاه این گروه خارج شده و ایران این بار دیگر بتواند سایه تحریم¬های بانکی را از خود دور ببیند.
در اولین گام این سوال از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی باید پرسیده شود که با توجه به صراحت اصل هفتاد و هفتم قانون اساسی در ضرورت تصویب همه موافقت¬نامه¬های بین¬المللی در مجلس شورای اسلامی،‌ چرا عدم طی این فرآیند از سوی مسئولین دولتی، نادیده گرفته شده و علی¬رغم اطلاع از وقوع این توافق –که البته با چند ماه تاخیر برای رسانه¬ها افشا گردید- گامی در جهت الزام دولت و ورود مجلس به این توافق صورت نگرفته است؟
فارغ از این، شاهد این هستیم که برنامه اقدام 41 بندی دیکته¬شده FATF به دور از هیاهوی رسانه¬ای در بیش از یک سال و نیم گذشته در حال اجرا بوده است و بنا بر گزارش آخرین نشست این گروه (فوریه 2018) تنها 9 مورد آن¬ها باقی مانده که به ایران مهلت داده شده تا اوایل تیرماه آن¬ها را نیز انجام دهد.
اگر چه مجلس به وظیفه خود در تصویب توافق مذکور عمل نکرده و با چشم¬پوشی از عملکرد وزارت اقتصاد در این حوزه به وظایف نظارتی خود نیز عمل نکرده است، اما حال که انجام چهار مورد از خواسته¬های FATF الزاماً منوط به تصویب مجلس شورای اسلامی است و این روزها این چهار لایحه مربوطه در دستور کار مجلس است، اقدام انقلابی نمایندگان محترم بر اساس اصول قانون اساسی برای حفظ استقلال و جلوگیری از سلطه دشمنان بر حوزه مسائل مالی به بهانه مبارزه با تامین مالی تروریسم و پولشویی و ... جلوگیری شود.
از دولت محترم نیز انتظار می¬رود با در نظر گرفتن تجربه برجام در بدعهدی دشمنان این کشور، خیال رفع تحریم¬ها با انجام این تعهدات را از خود دور کند، چرا که همان¬گونه که این روزها بر همگان عیان شده است، مسائل هسته¬ای و تروریسم و موشکی و ... همه بهانه¬های دشمنان برای جلوگیری از حرکت پرشتاب انقلاب اسلامی ایران بوده و به فرض انجام این تعهدات نیز، گشایش خاصی ایجاد نخواهد شد و تنها با پذیرش سازوکارهای تدوین شده توسط آن¬ها، مجبور به بازی در زمین آن¬ها شده و مقابله با تحریم¬ها را با دست خودمان دشوارتر خواهیم نمود. 
 
و السلام علی من اتبع الهدی 
شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی کشور

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار