بیانیه بسیج دانشجویی پردیس کشاورزی و‌منابع طبیعی دانشگاه تهران، در خصوص ناعدالتی در پذیرش رشته های استخدامی سازمان حفاظت محیط زیست کشور

بسیج دانشجویی پردیس کشاورزی و‌منابع طبیعی دانشگاه تهران، پیرامون ناعدالتی در پذیرش رشته های استخدامی سازمان حفاظت محیط زیست کشوردر پنجمین آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی کشور سال۱۳۹۷ بیانیه ای منتشر کرد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی: بسیج دانشجویی پردیس کشاورزی و‌منابع طبیعی دانشگاه تهران، پیرامون ناعدالتی در پذیرش رشته های استخدامی سازمان حفاظت محیط زیست کشور در پنجمین آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی کشور سال۱۳۹۷ بیانیه ای منتشر کرد.

متن این بیانیه به این شرح است:

بسم الله العادل

امام علی علیه السلام:« لن تُقَدّسَ أُمة لا یُؤْخَذ للضعیف فیها حقّه من القوىّ غیرمُتَتَعْتِعٍ » نهج البلاغه، نامه 53
هیچ امتی مقدس و منزه نیست مگر این که ضعیف، بتواند حق خود را در آن جامعه از ظالم بدون لکنت و ترس بگیرد.
اخیراً با شروع ثبت نام آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی کشور شاهد نا عدالتی ها و اشتباهات محض متعدد در حوزه استخدام کارشناسان مورد نیاز سازمان حفاظت محیط زیست بوده ایم و آن عدم اجازه ثبت نام و پذیرش متخصصان رشته های اصلی محیط زیست همچون رشته های مهندسی منابع طیعی¬- محیط زیست در گرایش های آلودگی، ارزیابی(آمایش سرزمین) و تنوع زیستی(حیات وحش) و یا حتی رشته های محیط زیست در گرایش های آموزش، مدیریت و یا برنامه ریزی بوده است. بگونه ای که اجازه ی رجوع به اصلی ترین و تخصصی ترین محل، جهت اشتغال دانش آموختگان این رشته ها، یعنی سازمان حفاظت محیط زیست داده نشده است و بجای جذب رشته و گرایش های مرتبط با محیط زیست، متأسفانه درخواست رشته هایی از سوی این سازمان برای جذب کارشناسان مورد نیاز داده شده است که هیچ گونه ارتباطی با تخصص های مورد نیاز ندارند. این موضوع تعجب همه متخصصین و دلسوزان کشور در حوزه محیط زیست را برانگیخته است و این بی توجهی ناگوار و عدم تخصص گرایی در حالی رخ می دهد که از نظر آمارهای اعلام شده، این رشته با آمار بیکاری  49% از فارغ التحصیلان خود، رتبه اول رشته های بیکار دانشگاهی را به خود اختصاص داده است. این حرکت ناصواب و غیرکارشناسی برخی مسئولین، موجب ناامیدی شمار زیادی از جوانان متخصص و متعهد این مرز و بوم شده است و قطعاً گامیست برای ناکارآمدتر کردن سازمانی که نیازمند روزافزون تخصص گرایی به دلیل وضعیت نابسامان محیط زیست کشور، در حوزه های مختلف همچون بحران هایی مانند ریزگردها، خشک شدن پهنه های آبی و تالاب های مهم، فرسایش خاک، نابودی هزاران هکتار از اراضی حاصلخیز کشور و بحران مدیریت آب و هزاران موضوع مهم ملی و بین المللی است. بحران های محیط زیستی که عملاً تبدیل به پاشنه آشیل نظام و کشور شده و آسیب پذیری دولت و ملت را صدچندان کرده است. آیا رواست مسئولین ناظر، اجازه دهند دولتی که مدعی تخصص گرایی بوده است این چنین بی پروا و آشکارا به غیر تخصص گرایی و جذب افراد غیرمتخصص در حوزه ی محیط زیست روی آورد و امید جوانان فارغ التحصیل منتظر، برای اشتغال در زمینه تخصصی خودشان را ناامید کند؟! آری این نوع بی تدبیری ها برای نسل جوان تحصیل کرده ی ایران اسلامی امید نمی آفریند.
ضمن احترام به تمامی رشته های و تخصص ها، در کدامین کشور دنیا برای جذب کارشناس ارزیابی توان اکولوژیک به تخصص مهندسی مواد(متالورژی) رجوع شده است.!!! مگر فارغ التحصیلان گرایش ارزیابی رشته محیط زیست که تخصصشان ارزیابی توان اکولوژیک است چه مشکلی دارند که تا این حد غیر تخصص گرایی روی داده است؟! آنقدر گونه های در خطر انقراض مهمی همچون یوزپلنگ ایرانی و فک خزری و لاکپشت پوزه عقابی و... که تمام دنیا نگاهشان به عملکرد ایران اسلامی است بی اهمیت گشته اند که برای جذب کارشناس حیات وحش سازمان، رشته حشره شناسی درخواست شده است!!!
 مگر فارغ التحصیلان و متخصصین رشته آموزش و مدیریت محیط زیست در کشور وجود ندارند که برای جذب کارشناس آموزش محیط زیست، رشته هایی همچون جامعه شناسی درخواست داده شده است.!!! و اما جذب رشته های نامرتبط و یا در اولویت های چندم دیگر همچون مهندسی شیمی و عمران و انگل شناسی و... بماند. متأسفانه دقیقاً به خاطر همین عدم مدیریت ها و فهم اشتباه، البته اگر عامدانه نباشد، است که تا رده های بالای سازمان جاسوسانی در پی اهداف شوم خود جولان می دهند. این حرکت به شدت مأیوس کننده دولت و سازمان حفاظت محیط زیست به حدی تأثیر منفی گذاشته است که جمعی از فارغ التحصیلان قصد تجمع در مقابل سازمان مذکور را دارند. چرا باید با بی برنامگی و غیر تخصصی عمل کردن تنها راه پیش روی جوانان تحصیل کرده ی این مرز و بوم برای شنیده شدن خواست بحقشان تجمع و حرکت هایی از این قبیل باشد؟! اما مسئولین بدانند: واقعیت این است که حق با آنهاست.
دستگاه های مسئول و ناظر بر آزمون استخدامی دستگاه های دولتی کشور باید پاسخگوی فرآیند نادرست جذب در همین ابتدای شروع ثبت نام آزمون استخدامی درکشور باشند و هر چه سریعتر نسبت به رفع این معضل تلاش نموده و پاسخ پیگیری های خود را به سمع و نظر ملت عزیز ایران، به خصوص جوانان متخصص و متعهد برسانند. 
بسیج دانشجویی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی هشدار می دهد که مسئولین ذیربط در صورت عدم تصحیح فرآیند جذب مذکور، باید در محضر الهی و اذهان ملت، پاسخگوی حرکت ناعادلانه خود باشند و قطعاً عواقب این گونه تصمیمات نادرست گریبان گیر مسئولان مربوطه خواهد شد. امید است که دولت به اصطلاح تدبیر و امید با اصلاح شرایط استخدامی، گامی محکم به سوی تخصص گرایی بردارد و شعار تخصص گرایی را در عمل پیاده نماید و پاسخگوی مطالبات به حق متخصصین و دانش آموختگان رشته های محیط زیست باشد.

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار