یادداشت دانشجویی/محمدامین نکویی

دل بستن به سراب اروپا: تجربه اندوزی با هزینه های گزاف


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی:محمد امین نکویی فعال دانشجویی علوم پزشکی در یادداشتی به چرایی عدم اعتماد به اروپا پرداخته که در این متن آمده است؛

ترامپ از برجام خارج شد!
این اقدام قابل پیش بینی ترامپ در واقع عینیت یافتن نقش امریکا دربرجام بود، چرا که امریکا از روز توافق از برجام خارج شد( یعنی از ابتدا در توافق نبود که بخواهد خارج شود) و این اعتراف را بارها از زبان رییس جمهور روحانی و وزیر خارجه در برهه های متفاوت  شنیدیم. آنچه که امروز کانون توجه هست، نه خروج آمریکا بلکه تصمیم گیری و واکنش سیاسی جمهوری اسلامی ایران است. تصمیمی که اگر پیشبرد آن با ساده اندیشی و التماس در سیاست خارجی همراه شود چه بسا ایران را از موضع طلبکارانه به موضع انفعال و امتیاز دهی بیشتر بکشاند.


حال که ترامپ از برجام خارج شده به شرکای او در اروپا نمی شود تکیه کرد چراکه اگر اروپا بدون آمریکا می توانست و یا می تواند ایران را در دستیابی به بخشی از گشایش های اقتصادی و تبادلات تجاری که مربوط به کشورهای اروپاییست همراهی کند، چرا تا کنون این کار را انجام نداده است؟


اروپا قائل به رعایت حقوق ملت ایران نبوده و نیست و مجری همه تحریم های سرسخت علیه ملت ایران خود اروپاست و واضح است که اروپا از آمریکا جدا نیست و نباید تجربه اعتماد به آمریکا درمورد اروپا دوباره تکرار شود چرا که نظام جمهوری اسلامی در شرایط کنونی نباید تاوان پرداخت هزینه های گزاف ملی در برابر تجربه اندوزی ساده اندیشان داخلی را بدهد.
امریکا با خروج از برجام و تشدید تحریم های سابق و وضع تحریم های مضاغف بدنبال وارد آوردن فشار حداکثری به  ملت ایران و نیز اروپا با ترغیب ایران به حفظ برجام بدنبال اولا رعایت تعهدات برجامی از سوی ایران و ثانیا امتیاز گیری بیشتر در زمینه متوقف کردن فعالیت های صنعت هسته ای، توانمندی دفاعی و موشکی ، نفوذ منظقه ای جمهوری اسلامی و.... می باشد. در چنین شرایطی دستاورد جمهوری اسلامی از برجام نه تنها «هیچ » که خسارت محض است.


در نتیجه نقش مکمل امریکا و اروپا در جهت نیل به امتیازگیری حداکثری و امتیاز دهی حداقلی و در واقع وارد آوردن حداکثر آسیب به جمهوری اسلامی در پرونده منحوس برجام هست.
بنابراین در وضع موجود ساده لوحانه ترین و ناشیانه ترین واکنش سیاسی دستگاه دیپلماسی دولت جمهوری اسلامی ایران، دل بستن به سراب اروپاست.
با اینکه آقای روحانی در این چند سالی که بر کرسی پاستور تکیه زدند از پنهان کاری و چرخش های 180 درجه ای  نسبت به مردم و بداخلاقی های سیاسی نسبت به بسیاری از منتقدین دلسوز چیزی کم نگداشتند لکن به جهت اینکه رییس جمهوری قانونی نظام جمهوری اسلامی هستند بایسته و شایسته است که ملت و همه ارکان نظام همچون گذشته حامی و پشتیبان وی در عرصه های بین المللی و در جهت پیشبرد اهداف متعالی انقلاب در رویارویی با جبهه استکبار باشند.

محمدامین نیکویی
فعال دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی استان

 

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار