نامه اعتراضی اساتید دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در خصوص احداث پتروشیمی سقاوه به استاندار کهگیلویه و بویراحمد

راه اندازى پروژه هاى صنعتىِ درجه چندمى چون فولاد ، سیمان ، پتروشیمى واز این قبیل که آلاینده ى زیست بوم اند و کشنده ى قابلیت هاى گردشگرى، به بهانه ى تلاش براى غلبه بر غول بیکارى و ایجاد اشتغال آنهم در جغرافیاى زرخیز اما گریبانگیر بحرانى چون بویراحمد که اولویت اول و آخرش براى توسعه از جاده ى گردشگرى مى گذرد، حکایت آن بیمارى ست که طبیبان نابلد مى خواستند دماغش را علاج کنند اما کورش کردند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی:جمعی از اساتید دانشگاه علوم پزشکی  (متخصص و مرتبط باحوزه بهداشت و محیط)طی نامه ای خطاب به استاندار کهگیلویه و بویراحمد اعتراض خود را نسبت به احداث پتروشیمی جنجالی سقاوه نشان دادند.

 

به نام خدا
جناب آقاى دکتر احمدى؛ استاندار محترم کهگیلویه و بویراحمد
باسلام

همانگونه که اطلاع دارید این روزها صحبت از آغاز پروژه ى پتروشیمى سقاوه است. پروژه اى که با توجه به اوضاع نابسامان این روزهاى جامعه به ویژه از منظر بحران اشتغال و سیلِ جوانان تحصیلکرده و بیکار ، اگرچه در ظاهر قابل توجه و موجب خشنودى برخى از مردم به نظر مى رسد، اما با نگاهى کلان نگر و توسعه محور نه تنها با اولویت هاى زیست – بوم استان ناسازگار است بلکه به واسطه ى بحرانى که مى تواند در قابلیت هاى جغرافیایى منطقه به وجود بیاورد، بسیار نگران کننده است.


جناب آقای استاندار!
پیش از اینها کهگیلویه و بویراحمد را با متوسط درازمدت بارش سالانه ى هشتصد تا هزار و دویست میلى متر، به درستى شمالِ جنوب ایران مى نامیدند، متوسطى که این سالها و به دنبال خشکسالى هاى پى در پى رو به کاهشى بسیار نگران کننده نهاده است و اگر وضع بر همین منوال باشد که هست و اگر فکرى اساسى براى مدیریت منابعِ رو به زوالش صورت نگیرد، دیرى نمى پاید که این سرزمینِ روزگارى چشمه خیز و پر آب باید براى رفع تشنگى دست به دامن دیگران شود(که هرگز چنین مباد) البته همه مى دانیم که استان کهگیلویه و بویراحمد از یک توسعه نیافتگىِ مزمن و تاریخى رنج مى برد که همه ى تلاش هاى دهه هاى اخیر هم آنچنان که مى بایست، راه به جایى نبرده اند و از همین رو کوششى بسیار و جهدى فداکارانه مى طلبد.تا جایى که ما از شاخص هاى توسعه ى استان اطلاع داریم، بهبودهایى در برخى حوزه ها صورت گرفته اما با توجه به ظرفیت ها ى انکارناپذیر جغرافیایى ( که بسیارى شان تجدید ناپذیر و رو به کاهش اند ) و منابع قابل توجه انسانى – طبیعى، میان آنچه که باید باشد و آنچه که هست، فاصله از زمین تا آسمان است.


پرسش اساسى این است که ما ( یعنى مردم و مدیران ) قرار است براى توسعه و پیشرفت استان، با این ظرفیت ها و منابع مان چه کنیم؟ آیا این به صلاح امروز و فرداى ماست که براى رسیدن به اهداف کوتاه مدت و شاید قابل دسترسى، چوب حراج بر این ظرفیت هاى ( تأکید مى کنیم؛ رو به زوال و تجدید ناپذیر ) خود بزنیم؟ ( بى تردید، نه! ) در این میان آیا آب و منابعِ فروکاسته ى آن از اهمیتى هزار چندان برخوردار نیست؟ آیا زمان مدیریت علمى – کارشناسى آب ( اگر تاکنون دیر نشده باشد ) فرا نرسیده است؟ آیا براى ما این مدیریت از نان شب واجب تر نیست؟


جناب آقای استاندار !
باور کنید زنگ هاى خطر مدتهاست به صدا درآمده اند. آیا ( چه در میان مدیران و چه در مردم ) گوش شنوایى هست؟
آیا برون رفت از رکود نفسگیرى که بر اقتصاد و سیاست و فرهنگ این سرزمین چنبره زده است، تنها از باریکه راه سرمایه گذارىِ مى گذرد که نه تنها به زیست – بوم بى توجه است بلکه هم منابع آن از جمله آب را به بدترین شکل ممکن مصرف مى کند و هم به روش هاى ثابت شده و گوناگون، آلاینده ى این منابع از جمله آب و خاک و جنگل و هوا است و از این طریق حتى اگر چند خانوارى را به واسطه ىِ اشتغالى اندک و حقوقى کارگرى، راه بیاندازد، سلامت و بهداشتِ همان انسان ها و محیط زیست شان را به مرور بر باد فنا مى دهد. آیا این به معناى نان به قیمت جان نیست؟ آیا چنین چیزى رواست؟ آیا این مردم و این سرزمین، شایسته ى چنین سبکى از مدیریت اند، آنهم در قرن بیست و یکم با غلبه ى اندیشه هاى توسعه محور اما سازگار با محیط زیست در اغلب جاهاى جهان؟ پاسخ ما به نسل فرداى خود چه خواهد بود؟ جناب آقای استاندار!براى نمونه بگذارید در مورد همین پروژه ى پتروشیمى سقاوه چند پرسش نگران کننده و تکان دهنده را آنهم از منظر یکى از تنها منابع زندگى بخش محیط زیست یعنى آب، کوتاه و گزیده با شما در میان بگذاریم؛


با توجه به مصرف شبانه روزى حدود ۶٠ هزار متر مکعب آب در یاسوج و حاشیه ىِ آن و نیاز به مصرف روزانه ٣٠٠ هزار متر مکعب آب (مشابه پتروشیمی ماهشهر)در شبانه روز جهت پتروشیمى سقاوه، آیا تهیه ى آب مورد نیاز براى این پروژه آنهم با توجه به خشک سالى هاى اخیر امکان پذیر است؟ بنا به گفته ى رییس سازمان صنعت استان، پتروشیمى سقاوه سالانه پانزده میلیون متر مکعب آب مصرف خواهد کرد، در حالیکه مصرف آب شرب شهرهاى استان در سال ٣٨ میلیون متر مکعب است یعنى پتروشیمى سقاوه در سال تقریبا نزدیک به نیمى از آب مصرفى کل استان را خواهد بلعید! آیا چنین کارى آنهم با توجه به کمبود آب در بیشتر روستاها و شهرستان هاى استان به صرفه است؟ بر فرض امکان تهیه ى چنین آبى براى این پروژه، آیا چنین کارى به صلاح است؟ سالهاست که بیشتر کارشناسان جهانى – ملى – منطقه اى از بحران آب در فلات ایران سخن مى گویند و بر ضرورت مدیریت اورژانس گونه ىِ آن تأکید مى کنند. آیا اینگونه مى خواهیم از منابع باقى مانده ى آبمان پاسدارى کنیم؟


نمى بینیم که در همسایگى مان، مردم عزیز اصفهان ، چهار محال، یزد ، خوزستان و اندکى آنطرف تر سیستان و آذربایجان چگونه از بحران آب فریادشان به آسمان رسیده است؟ سخن از انتقال آب است و انتقال آب یعنى هزینه هاى گزاف که به صرفه نیست، یعنى جنگ و جدال مردم با مردم بر سر یکى از مهمترین عناصر زندگى بخش، یعنى آغاز بحران هاى پیاپى که معلوم نیست سر از کجاها دربیاورد!
با یک حساب سرانگشتى مى توان به این نتیجه ى تلخ رسید که جداى از ناسازگار بودن صنایعى از این دست با اقلیم تقریباً منحصر به فردِ بویراحمد، مصرف سالانه ى چنین آبى مساوى است با برداشت شبانه روزى از چند هزار حلقه چاهِ عمیق؟ به راستى با این حجم آب چند هزار هکتار زمین کشاورزى را به روش صنعتى مى توان کشت و محصولات متناسب با اقلیم از آنها برداشت کرد؟ یا با این میزان آب در جغرافیاى استان، چند هزار پروژه ى گردشگرى را مى توان سامان داد؟ یا با این مقدار آب مى توان چند صد هزار نفر را از آب آشامیدنى سالم بهره مند کرد و شاخص هاى بهداشت و سلامت را تا کجاها مى توان ارتقا داد؟ یا با این میزان آب، البته با مدیریت و مصرف بهینه، چند هزار هکتار باغ از درختان سازگار با زیست بوم مى توان کاشت وبرداشت؟ آیا مصرف سالانه ى این حجم از آب ، بحران ناشى از خشکسالى را بدتر از بد نخواهد کرد؟ آیا به مهاجرت هاى بى رویه و ضد توسعه ى روستاییان به شهر و رواج حاشیه نشینى و فساد هاى ناشى از آن، بیش از پیش دامن نخواهد زد؟ بگذریم از پسماندهاى پتروشیمى که بنا به نظر بسیارى از کارشناسان، مى توانند در میان مدت سبب نابودى محیط زیست استان به ویژه در شهرهاى پاتاوه، مارگون، لوداب و بخش هایى چون جوکار، چین، آبمورد و شهرستانى چون لنده و آلوده شدن آبهاى زیر زمینى این مناطق و در نتیجه زمینه ساز بروز و شیوع بیماریهایى مانند سرطان و نابارورى شوند. به باور ما، عدم جلوگیرى از شروع پروژه ىِ فوق مى تواند بر سر محیط زیست و مردم ما همان بلایى را بیاورد که سد گتوند در خوزستان آورد. و این یعنى یک فاجعه ى زیست محیطىِ غیر قابل جبران و غیر قابل بخشش!

جناب آقاى استاندار!
باور کنید که راه اندازى پروژه هاى صنعتىِ درجه چندمى چون فولاد ، سیمان ، پتروشیمى واز این قبیل که آلاینده ى زیست بوم اند و کشنده ى قابلیت هاى گردشگرى، به بهانه ى تلاش براى غلبه بر غول بیکارى و ایجاد اشتغال آنهم در جغرافیاى زرخیز اما گریبانگیر بحرانى چون بویراحمد که اولویت اول و آخرش براى توسعه از جاده ى گردشگرى مى گذرد، حکایت آن بیمارى ست که طبیبان نابلد مى خواستند دماغش را علاج کنند اما کورش کردند.

جناب آقاى استاندار !
با شناختى که از شما داریم، مى دانیم که نه از خیل طبیبان نابلد هستید و نه از جماعت سیاست پیشه ى مشهور به پوپولیست ( یا همان عوام زده ىِ خودمان ) که مى خواهند براى دفع شرى آنى یا مصلحتى سیاسى یا خوشآمد جماعتى منفعت محور، منافع دراز مدت منطقه اى را فدا کنند.
از همین رو خواهشمندیم جهت روشن شدن افکار عمومى دستور فرمایید ضمن توقف پروژه ى فوق، کارشناسان متخصص و مشاوران دلسوز محیط زیست و آب و منابع طبیعى استان و کشور بدون فشار سیاسی، منافع و مضرات پروژه ى فوق را براى دانشگاهیان، دوستداران محیط زیست و اکثریت مردم ( صاحبان واقعىِ امروز و فرداى این سرزمین ) آن هم با حضور رسانه هاى جمعى مستقل و نمایندگانِ سازمان هاى مدنى و مردم – نهاد توضیح دهند و این پروژه مورد ارزیابىِ مجدد قرار بگیرد و مدیرانِ تصمیم گیر از مجموع نظرات کارشناسانِ دلسوز و کلان نگر و خواست عمومِ مردم آگاه شوند تا بر این اساس و با حضور مردم و تحت نظارت بدنه ى کارشناسى و افکار عمومى، مجموعه ى مدیران اجرایى بتوانند بهترین و قابل قبول ترین تصمیمات را براى توسعه ى همه جانبه ى استان بگیرند.

با احترام
جمعى از اساتید دانشگاه علوم پزشکی یاسوج ،دوستداران محیط زیست و علاقه مندان به رشد و توسعه ىِ استان ( توسعه ى سازگار با اقلیم)

 

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار