پژوهشگر و کارشناس فضای مجازی در جمع دانشجویان دانشگاه یزد بیان کرد

لزوم حمایت از جوانان متخصص در حوزه فناوری اطلاعات/وجود قوانین محکم برای صیانت از حریم خصوصی و اطلاعات کاربران پیام‌رسان‌های داخلی

پژوهشگر و کارشناس فضای مجازی بر لزوم توجه و حمایت از جوانان توانمند در حوزه فناوری اطلاعات تأکید کرد و افزود: با بهره‌گیری از ظرفیت نخبگان کشور امکان ساخت پیام‌رسان‌های قدرتمند و شکست سلطه دشمن بر فضای مجازی ممکن و میسر است.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی از یزد؛ روح‌الله مؤمن نسب شنبه‌شب در جمع دانشجویان دانشگاه یزد با اشاره به اهمیت بحث فضای مجازی و ضرورت اقدام در راستای صلب سلطه دشمن بر این فضا و مقابله با آسیب‌ها و تهدیدات فضای مجازی، اظهار داشت: تکمیل زیرساخت‌های داخلی و خارج شدن از فضایی که دشمن بر آن تسلط دارد و از آن علیه امنیت کشور استفاده می‌کند، امری ضروری است.

این کارشناس و پژوهش‌گر فضای مجازی با تاکید بر اینکه ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها جوانان و نخبگان کشور در این عرصه به‌خوبی موردتوجه قرار نگرفته است، بیان داشت: تعداد قابل‌توجهی از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی ما در حوزه فناوری اطلاعات تخصص‌ها و مهارت های خوبی دارند که باید از آن‌ها حمایت شود و این نیروی‌های متخصص می‌توانند در جهت پشتیبانی و رشد مجموعه‌های فعال در این عرصه  نیز به‌کارگیری شوند.

وی با بیان اینکه در چند سال اخیر استفاده از فضای مجازی  و اینترنت در کشور رشد چشمگیری داشته، عنوان کرد: امروز بیش از 60 میلیون نفر کاربر اینترنت در کشور داریم و همچنین  حدود 58 میلیون گوشی هوشمند در کشور، در حال استفاده است.

این فعال فرهنگی تصریح کرد: این مهم نشان‌دهنده اهمیت و ضرورت فعالیت مؤثر و هدفمند در فضای مجازی کشور، به خصوص در عرصه تکمیل زیرساخت‌ها و فرهنگ سازی و افزایش سواد رسانه ای را نشان می‌دهد.

مؤمن نسب از ساخت موتورهای جستجوگر با امکانات مطلوب و متنوع، سامانه‌های پست الکترونیک و نرم‌افزارهای مختلف به دست جوانان کشور به‌عنوان نمونه‌ای از توانمندی‌های داخلی در این عرصه نام برد و افزود: در بحث پیام‌رسان‌ها نیز مجموعه‌های فعال، باوجود همه معضلات و کاستی‌های موجود توانستند اقدامات خوبی را صورت دهند و تولیدات مطلوبی را عرضه کنند که باید موردحمایت بیشتری قرار بگیرد.

این مدرس سواد رسانه‌ای بابیان اینکه پیام‌رسان‌های داخلی از امکانات متنوعی به‌غیراز امکانات معمولی همچون راه‌اندازی کانال و تبادل اطلاعات برخوردار هستند که آن‌ها را نسبت به پیام‌رسان‌های خارجی متمایز کرده است، یادآور شد: رشد و توسعه این پیام‌رسان‌ها علاوه بر این‌که تهدیدات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی که استفاده از پیام‌رسان‌های خارجی به همراه دارد را رفع می‌کند، زمینه توسعه کسب‌وکارهای مجازی و ایجاد اشتغال‌های جدید و کاربردی را نیز فراهم خواهد کرد.

وی در این راستا تصریح کرد: البته پیش از مطرح‌شدن پیام‌رسان‌های خارجی در کشور و فراگیر شدن آن‌ها، پیام‌رسان‌های خوبی در داخل کشور تولیدشده بود که سیاست‌های غلط و اقدامات نادرست باعث ضربه زدن به این پیام‌رسان‌ها شد.

این کارشناس و پژوهش‌گر فضای مجازی در ادامه بر لزوم ایجاد فضای رقابت سالم و منصفانه برای پیام‌رسان‌های داخلی تأکید کرد و افزود: دولت و مسئولین و دستگاه‌های مختلف باید فضای عادلانه‌ای برای رقابت پیام‌رسان‌های داخلی به وجود بیاورند و چارچوب و استانداردهای برای حمایت از پیام‌رسان‌ها، ایجاد کنند.

مؤمن نسب در بخش دیگری از سخنان خود به بحث امنیت و حریم خصوصی کاربران در پیام‌رسان‌های داخلی اشاره کرد و بیان داشت: بر اساس قانون جرائم رایانه‌ای اگر این پیام‌رسان‌ها از اطلاعات کاربران استفاده کنند، یا نتوانند امنیت آن‌ها را ایجاد کرده و یا این اطلاعات را در اختیار دستگاه‌ها و نهادهای دیگری قرار دهند، مجرم شناخته‌شده و مجازات سنگینی مشمول آن‌ها می‌شود.

این کارشناس و پژوهش‌گر فضای مجازی اضافه کرد: علاوه بر این حساسیت‌های زیادی در این عرصه وجود دارد که باعث می‌شود حریم خصوصی کاربران پیام‌رسان‌های داخلی به‌خوبی حفظ شود.

پایان پیام/

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار