ثابتی :

دولت با عدم ابلاغ برنامه ششم نشان داد اراده‌ای برای اجرای آن ندارد

کارشناس مسائل حقوقی گفت: دولت با عدم ابلاغ برنامه ششم توسعه نشان داد برای اجرای این برنامه که مصوبه مجلس است، هیچ اراده‌ای ندارد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی، مجتبی ثابتی کارشناس مسائل حقوقی در گفت‌وگو با فارس، با بیان اینکه به موجب قانون موضوعه و مدنی، رئیس‌جمهور مکلف است قوانین قوه مقننه را برای اجرا، امضاء و ابلاغ کند،‌گفت: ابلاغ قوانین مجلس از سوی رئیس‌جمهور یک تکلیف است و رئیس‌جمهور باید این کار را انجام دهد ولی حالا مهمترین مسئله این است که آیا رئیس‌جمهور ما که مدعی حقوقدان بوده است قانونی که در مفاد اولیه قانون مدنی عنوان شده را می‌داند یا خیر؟

وی ادامه داد: اگر رئیس‌جمهور این مسئله را بداند و انجام نداده باشد، برای وی که داعیه حقوقدان‌ بودن هم دارد فراتر از تخلف است و باید رسیدگی شود و اگر نمی‌داند، داعیه حقوقدان بودنش مورد سؤال است و چه بداند چه نداند این کار یک تکلیف است که نمی‌توان به بهانه ندانستن از آن سرپیچی کرد.

ثابتی عنوان کرد: به نظر می‌رسد رئیس‌جمهور که ادعای حقوقدان بودن دارد تعمداً برنامه ششم توسعه را ابلاغ نکرده است که این مسئله حاکی از دو موضوع است‌، اول اینکه تخلف محسوب می‌شود و دوم اینکه این موضوع بار سیاسی دارد. 

کارشناس امور حقوقی ادامه داد: به نظر می‌رسد رئیس‌جمهور اهمیتی برای اجرای مصوبه مجلس قائل نیست که این مسئله حاکی از دو موضوع است اول اینکه تخلف محسوب می‌شود و دوم اینکه بار سیاسی دارد.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد رئیس‌جمهور اهمیتی برای اجرای مصوبه مجلس قائل نیست که این مسئله به حساب نیاوردن و قبول نداشتن مجلس است، طبیعتا وقتی مجلس را قبول ندارند مصوبه‌اش را هم قبول ندارند و بدیهی است کسی که با این جسارت و شجاعت از ابلاغ سرپیچی می‌کند، در اجرا هم تأکیدی ندارد.

ثابتی با بیان اینکه دولت با عدم ابلاغ برنامه ششم نشان داد اراده‌ای برای اجرای آن ندارد، گفت:‌ در این زمینه نقش نظارتی مجلس پررنگ‌تر می‌شود زیرا عدم ابلاغ برنامه ششم توسعه تودهنی به نمایندگان ملت است و از یک مجلس مقتدر مستقل انتظار پیگیری مسئولانه می‌رود. 

انتهای پیام/

کلیدواژه ها


دولت ششم مسائل حقوقی

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار